Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 25 stycznia 2025 00:20
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

KONSULTACJE Z ROLNIKAMI CZY WIEC PARTYJNY?

(Żarnowiec) 4 lipca gmina Żarnowiec gościła ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego. Jak nas poinformowano w urzędzie gminy, organizatorem spotkania był Stanisław Dąbrowa Członek Zarządu Województwa Śląskiego, który pochodzi z Pilicy.
Podziel się
Oceń

(Żarnowiec) 4 lipca gmina Żarnowiec gościła ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego. Jak nas poinformowano w urzędzie gminy, organizatorem spotkania był Stanisław Dąbrowa Członek Zarządu Województwa Śląskiego, który pochodzi z Pilicy.

 

- My tylko użyczyliśmy salę w domu kultury. Cała reszta odbyła się na zaproszenie pana Dąbrowy – mówi pracownica Urzędu Gminy Żarnowiec.

 

Dziękując za zaproszenie minister Sawicki powiedział, że spotkanie jest adresowane do rolników i wpisuje się w cały cykl szerokich konsultacji, mających na celu wypracowanie jak najlepszych rozwiązań dla rozwoju obszarów wiejskich na lata 2014-2020.

 

Minister spotykając się z rolnikami chciał przede wszystkim dowiedzieć się, czym są najbardziej zainteresowani i na co rząd ma zwrócić szczególna uwagę w trakcie prac nad programem pomocowym dla polskiej wsi. Sawicki obszernie zaprezentował program oparty na wspólnej polityce rolnej. Szczególną uwagę zwrócił na rozwój małych gospodarstw rolnych, omówił zasady dopłat obszarowych i płatności bezpośrednich w rolnictwie: komu będą przysługiwały, w jakiej wysokości, jakie wymogi formalne należy spełniać. Minister wyjaśniał, jaki model gospodarstw będzie preferowany, oraz produkcja których upraw będzie najwyżej opłacalna. Wiele miejsca poświęcił młodym rolnikom, którzy - jak mówił - są i będą przyszłością polskiej wsi i mogą liczyć na szczególną politykę pomocową ze strony państwa. Obszerne wystąpienie Sawickiego nie skłoniło jednak zebranych do ożywionej dyskusji, a minister nie został zasypany gradem pytań.

 

Pierwsze pytanie, a raczej wypowiedź, jaka padła z sali, nie pochodziła od osoby, na co dzień zajmującej się rolnictwem: - W Agencjach Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa stanowiska maja ludzie z PSL-u (   ) Mikołów, Opole to ludzie z PSL-u, chcą zabrać siedzibę oddziału agencji z Zawiercia do Mikołowa, a przecież można z Mikołowa do Zawiercia (   ) i tak naprawdę panowie ministrowie niewiele dla nas za waszej kadencji zrobiliście – powiedział emerytowany rolnik.

 

- W swojej wsi bywam przynajmniej raz w tygodniu i powiem, że najgłośniej i najczulej dopominają się o rolników ci, którzy rolnikami nigdy nie byli, albo już nie są – odpowiadał Sawicki.

 

Dalsza część spotkania, która miała mieć charakter dyskusji, była raczej monologiem samego ministra. Pytań było niewiele, a te, które padały, dotyczyły głównie niskich odszkodowań za zalane tereny rolnicze, zniszczone pola uprawne.

 

– Do ANR rolnik jeździ może raz na rok, przedłużyć dzierżawę. Nie wiedzę problemu, gdzie będzie musiał dojechać – mówił minister.

 

Ministerstwo szkoły nie chce

 

Wojciech Bieniek - Dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Żarnowcu zapytał ministra: - Czy ministerstwo planuje przyjęcie pod swoje skrzydła kolejnych szkół rolniczych (czyli mojej przyp. red.)?

 

Pytanie być może nie zostało zadane przez dyrektora przypadkowo. Jak się dowiedzieliśmy, placówka dawno już przestała być wizytówką gminy Żarnowiec. Tegoroczna bardzo niska zdawalność egzaminów maturalnych – jedynie 15 osób zdało maturę - nie daje powodów do dumy. Minister Sawicki szybko uciął spekulacje, czy szkoła rolnicza w Żarnowcu mogłaby uciec spod skrzydeł Starostwa Powiatowego w Zawierciu (organ założycielski szkoły) pod opiekę Ministerstwa Rolnictwa.

 

- Jeśli chodzi o szkoły rolnicze, to w 2008 roku namawiałem na takie przejęcia samorządy, ale te nie za bardzo chciały takie szkoły przekazywać. Ustaliliśmy wreszcie siatkę szkół i doszliśmy do wniosku, że na terenie każdego dawnego województwa chcielibyśmy mieć co najmniej jedna szkołę rolniczą. W końcu 2008 roku doszliśmy do 45 szkół i na tym zakończył się rządowy program przejmowania szkół rolniczych – wyjaśnił Sawicki.

 

Choć sala żarnowieckiego ośrodka kultury była wypełniona po brzegi, dało się zauważyć, że wypełnili ją głównie działacze PSL, nawet z odległych gmin powiatu myszkowskiego, nauczyciele i radni. Zapytaliśmy kilku uczestników spotkania, dlaczego przyszło tak mało „prawdziwych” rolników, a większość zebranych, to władze, lokalni urzędnicy i działacze partyjni.

 

- Mało kto o nim wiedział, może nie chcieli za bardzo po wsiach rozgłaszać, bo wiecie - zawsze ktoś może zadać niewygodne pytanie i to wcale nie Sawickiemu – powiedział anonimowo jeden z naszych rozmówców.

 

Żarnowiec i okoliczne gminy, to typowo rolnicze tereny. Wizyta ministra rolnictwa nie jest tu codziennością, zwłaszcza, że Sawicki przyjechał właśnie do rolników. Chciał przedstawić informacje z pierwszej ręki i rzeczowo porozmawiać o ich sprawach.

 

- Na spotkanie zostali zaproszeni jedynie sołtysi, radni i to nie wszyscy, nauczyciele i dyrektorzy szkół. O spotkaniu mówiono na komisjach rady, lecz nie chciano zbytnio rozgłaszać wizyty ministra – dodała inna osoba, która również chciała pozostać anonimowa.

 

Marcin Wojciechowski

 

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
J Autor komentarza: Jarosław Mazanek-autorTreść komentarza: Miło, że ciągle jestem uważany za młodego człowieka. Zgadzam się, że faszyzm "utrwalony w świadomości" to głownie faszyzm niemiecki i to rozumiany błędnie nie przez pryzmat ideologii faszystowskiej, ale do czego to doprowadziło. Postrzeganie przez pryzmat skutków. Ale faszyzm to przecież Włochy Mussoliniego (stąd nazwa), ideologia której -żeby nie rozwodzić się zbyt szeroko- cechami wyróżniającymi są kult wodza, poczucie wyższości jednego narodu, konieczność posiadania wroga (Żydzi, Romowie, geje i lesbijki). Bo zdrowy naród "to tylko jedna płeć: mężczyzna i kobieta". Niezbyt trudna zagadka, kto to ostatnio powiedział. Pan myli faszyzm z nazizmem. Pozdrawiam serdecznieData dodania komentarza: 23.01.2025, 09:59Źródło komentarza: FASZYZM. Czy wolno tak mówić o jego partii? Kaczyński kontra MazanekAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Pan Mazanek jest zbyt młody aby pamiętać co to jest faszyzm w wydaniu niemieckim, jaki utrwalił się w świadomości Polaków. Oskarżanie jakiejś partii, że jest faszystowska jest bez wątpienia nadużyciem, wynikającym z braku wiedzy i lewackie konotacje Pana Mazanka. Lewicowość/komunizm jest najbardziej zbrodniczym systemem w dziejach świata, bo pochłonął najwięcej ofiar w różnych krajach świata. Szkoda, że wiedza historyczna u Pana redaktora Mazanka, jest tak mizerna.Data dodania komentarza: 22.01.2025, 13:28Źródło komentarza: FASZYZM. Czy wolno tak mówić o jego partii? Kaczyński kontra MazanekAutor komentarza: TomekTreść komentarza: Dlaczego wiekszosc artykulow z waszego portalu jest niezwiazana z Zawierciem? Wiekszosc kontentu nie jest zwiazana z Zawierciem, lecz z Myszkowem lub Czestochowa. Rozumiem, ze wasza siedziba jest w Myszkowie, ale to jest Kurier Zawiercianski, nie Myszkowski. PozdrawiamData dodania komentarza: 21.01.2025, 19:00Źródło komentarza: TAK PRZEBUDOWALI ULICĘ, ŻE ZNIKNĘŁY WSZYSTKIE MIEJSCA PARKINGOWE. MIESZKAŃCY MÓWIĄ ŻE ULICA UMIERAAutor komentarza: FelicjanTreść komentarza: Ta zgraja to ruskie zagrożenie dla Polski, gorsze niż PIS.Data dodania komentarza: 19.01.2025, 07:59Źródło komentarza: Wybory Prezydenckie-Sławomir Mentzen: Myszków 13:00 Zawiercie 14:00Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 roku
Reklama
Reklama