(Zawiercie) 7 lipca w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Zawierciu odbyły się uroczyste obchody święta policji. W tym roku mundurowi obchodzili również 95 rocznicę powołania Policji Państwowej. Taki czas sprzyja podsumowaniom i ocenie pracy policjantów. W tym roku akty mianowania oraz wyróżnienia wręczył im Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Roman Rabsztyn oraz Komendant Powiatowy Policji w Zawierciu insp. Robert Szczypka.
Zapytaliśmy podinsp. Mariusza Hurasa, zastępcę komendanta powiatowego policji w Zawierciu, jak ocenia naszą jednostkę i pracujących w niej policjantów.
Kurier Zawierciański: - Budynek zawierciańskiej komendy nie jest najmłodszy i nie wygląda najlepiej. Widać jednak, że trwa remont. Jak zmieni się po jego zakończeniu?
Mariusz Huras: - To prawda, jesteśmy w trakcie poważnego remontu. Zarówno wygląd samej jednostki, jak również warunki pracy w niej panujące, ulegną znaczącej poprawie.
KZ: - Jaki jest przewidywany koszt inwestycji?
M.H.: - Cały czas trwają przetargi, oceniamy, że całkowity koszt remontów i prac budowlanych prowadzonych na terenie naszej jednostki zamknie się kwotą od 12 do 15 milinów złotych.
KZ: - To gigantyczne pieniądze.
M.H.: - Duże, to prawda. Środki pochodzą z budżetu państwa i zostaną przeznaczone na kompleksową modernizację jednostki.
KZ: - Jakie są najpilniejsze potrzeby policji w Zawierciu?
M.H.: - Potrzeb jest wiele i staramy się realizować je na bieżąco. Często nie jesteśmy w stanie sami finansować zakupów, których wartość jest często bardzo duża. Mam tu na myśli np. zakup sprzętu transportowego. Na tym polu współdziałamy z Komendą Wojewódzką Policji, jak również z władzami samorządowymi i nie ukrywam, że jesteśmy z tej współpracy zadowoleni.
KZ: - Jaki jest poziom przestępczości w naszym powiecie na tle innych gmin i powiatów?
M.H.: - Biorąc pod uwagę statystyki dotyczące ilości popełnianych przestępstw, powiat zawierciański nie odbiega od średnie. Cieszymy się jednak, że powoli, ale systematycznie wzrasta wskaźnik ich wykrywalności. Mamy dużo przestępczości kolejowej. Jest to związane z bliskością węzła kolejowego w Łazach - jednego z największych w Polsce. Stąd duża ilość kradzieży elementów infrastruktury kolejowej.
KZ: - Co można powiedzieć o zawierciańskich policjantach?
M.H.: - Na pewno są to ludzie oddani swojej pracy, sumiennie ją wykonują. Takie wyróżnienia, jak w czasie święta policji nie są przypadkowe. To wynik oceny ich codziennej ciężkiej pracy i zaangażowania w służbę.
Marcin Wojciechowski
Napisz komentarz
Komentarze