(Szczekociny) Już we wrześniu informowaliśmy, że w Szczekocinach może powstać Specjalistyczne Centrum Medyczne. Ewentualną inwestycją zainteresowana jest firma MMW Szpital Sp. z o.o. W ubiegłym miesiącu burmistrz Szczekocin Krzysztof Dobrzyniewicz wydał decyzję o warunkach zabudowy dla nowej inwestycji. Być może budowa szpitala od podstaw ruszy na początku przyszłego roku.
O samej spółce MMW wiadomo jednak nadal stosunkowo niewiele poza tym, że została zarejestrowana dopiero w lipcu 2014. Jej kapitał zakładowy wynosi 9 tysięcy złotych (źródło: krs-pobierz.pl).
25 sierpnia do śląskiego oddziału NFZ wpłynęło pismo od spółki MMW Szpital Mysłowice dotyczące planów budowy szpitala w Szczekocinach.
- Każdej takiej inwestycji przyglądamy się z uwagą – tłumaczyła Małgorzata Doros ze Śląskiego OW NFZ.
Spółka otrzymała już odpowiedź od funduszu. Zawieranie przez Fundusz umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej odbywa się w wyniku przeprowadzenia postępowań w trybie konkursu ofert lub rokowań.
- W oparciu o obowiązujące akty prawne, ŚOW NFZ nie jest uprawniony do wydawania promes dotyczących zawierania umów na realizację świadczeń zdrowotnych. Nadmieniam, że w połowie listopada br. świadczeniodawcy, m.in. w rodzaju: leczenie szpitalne, otrzymali propozycje podpisania aneksów do umów i ich przedłużenia do 30 czerwca 2016 roku – informuje M. Doros.
Obiekt o powierzchni zabudowy do 500 metrów kwadratowych miałby powstać przy ulicy Krakowskiej. Na razie nieznane są szczegóły dotyczące tej inwestycji. Spółka liczy z pewnością na to, że z usług nowego szpitala korzystać będą mieszkańcy ościennych gmin i powiatów. Od maja trwały poszukiwania działki pod budowę. Mieszkańcy gminy do Szpitala Powiatowego w Zawierciu mają około 40 kilometrów.
- Szpital w Szczekocinach to ważna i trafna inwestycja, która zaspokoi mieszkańców pod względem poczucia bezpieczeństwa. Obiekty o tym charakterze znajdują się w dużej odległości od Szczekocin. Najbliższe lecznice szpitalne są zlokalizowane w Zawierciu, Włoszczowej, Jędrzejowie. Sądzę, że społeczeństwo przyjmie tę inwestycję z akceptacją – argumentował we wrześniu burmistrz Dobrzyniewicz.
Centrum w Szczekocinach ma być specjalistyczną placówką o profilu kardiologiczno–naczyniowym, okulistycznym i ortopedycznym. Spory nacisk będzie kładziony na bazę diagnostyczną, łącznie z tomografią komputerową, rezonansem magnetycznym (obsługującym okulistykę, wady serca, ortopedię). Powstać ma także oddział rehabilitacji.
Szpital ma pełnić dyżury całodobowe tzw. dyżury zawałowe (dla osób z podejrzeniem zespołów wieńcowych itp.). Będzie również czynna całodobowo opieka ambulatoryjna na izbie przyjęć (nagłe przypadki).
Plany zakładają, że podstawą szpitala będzie kontraktowanie z NFZ (przypuszczalny rok kontraktowania, to 2016). Szpital będzie prowadził prawdopodobnie także działalność komercyjną.
W placówce zatrudnionych ma zostać ponad 100 osób (wyższy personel medyczny około 30 osób). Resztę stanowić będą między innymi pielęgniarki, pracownicy administracji, obsługi, ochrony. W lecznicy mają być realizowane programy zdrowotne w zakresie: zdrowego odżywiania, prowadzenia zdrowego trybu życia.
Z INWESTOREM TRUDNO SIĘ SKONTAKTOWAĆ
- Przedstawiciele firmy na tym etapie nie chcą udzielać szczegółowych informacji odnośnie inwestycji, także mediom – zastrzegał we wrześniu burmistrz Dobrzyniewicz.
Wtedy nie udało nam się skontaktować ze spółką, więc prosiliśmy burmistrza Szczekocin o ułatwienie kontaktu z tajemniczym inwestorem. Ten niestety zastrzegł, że kontaktujący się z nim przedsiębiorcy nie chcą kontaktu z mediami.
- To nie przypadkowi ludzie i z całą pewnością wiedzą o czym mówią. Cieszę się, że prestiżowa inwestycja dla naszej gminy jest coraz bliżej realizacji. Prace ruszą, gdy inwestorzy otrzymają na nie pozwolenie. W tej chwili przedsiębiorcy nie chcą rozgłosu. Po otrzymaniu pozwolenia na budowę przedstawiciele firmy będą już kontaktować się z mediami – przekonuje burmistrz.
10 listopada burmistrz Szczekocin wydał decyzję o sposobie zagospodarowania i warunkach zabudowy terenu dla nowej inwestycji. Inwestycja obejmuje budowę Specjalistycznego Centrum Medycznego wraz z urządzeniami budowlanymi, w tym – stacją transformatorową, agregatem prądotwórczym, zbiornikiem retencyjnym, zadaszonym miejscem na gromadzenie odpadów stałych, ogrodzeniem, układem dróg wewnętrznych, parkingami, zjazdem z drogi publicznej oraz przyłączami do sieci infrastruktury technicznej. Inwestycja zostanie zrealizowana na działkach o numerach 1450, 1451, 1452, 1453 oraz na fragmentach działek o nr ewidencyjnym 1449 i 1361.
- Ta decyzja uprawomocniła się już. Przy sprzyjającej zimie budowa może rozpocząć się na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku – dodaje burmistrz. Zastrzega, że gmina nie zamierza partycypować w kosztach budowy szpitala.
Monika Polak-Pałęga
Napisz komentarz
Komentarze