(Zawiercie) Pod koniec ubiegłego roku pisaliśmy, że 23 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Zawierciu będzie miał nieco inny przebieg niż w latach ubiegłych. W ramach oszczędności miasto zrezygnowało z koncertów i występów gwiazd. Potem urzędnicy zapowiedzieli, że koncerty będą, ale ich łączny koszt nie może przekroczyć 10 tysięcy złotych.
Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, która odbywa się tradycyjnie w drugą niedzielę stycznia każdego roku. 11 stycznia 120 tysięcy wolontariuszy wyjdzie na ulice nie tylko Polski, ale i kilkudziesięciu miast w wielu krajach na świecie, żeby zbierać pieniądze na zakup sprzętu medycznego dla polskich szpitali. Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przez 22 lata działalności zakupiła tysiące urządzeń za kwotę ponad 590 mln zł.
Tym razem orkiestra będzie grała „Dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów”.
- Sztab Zawierciański informuje, iż według decyzji Urzędu Miejskiego w Zawierciu podczas 23 Finału 11 stycznia 2015 na terenie miasta NIE ODBĘDĄ SIĘ koncerty podsumowujące finał WOŚP. Zbiórka pieniędzy będzie przeprowadzona normalnie tak jak to było w latach ubiegłych – tak brzmiało oświadczenie sztabu z ubiegłego miesiąca.
Wiele osób było bardzo zdziwionych taką decyzją. Do tej pory w czasie Finału WOŚP zawsze w stolicy powiatu coś się działo.
- Sztab działa, wszystko jest przygotowane. Zbiórki odbędą się normalnie na terenie miasta – zapewniał szef zawierciańskiego sztabu Przemysław Pałucha.
- Ze względu na prosty rachunek ekonomiczny, po konsultacjach ze współpracownikami, prezydent podjął decyzję o nie organizowaniu koncertów podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do tej pory kosztowały one zawierciański magistrat zdecydowanie więcej niż udało się zebrać pieniędzy do puszek. Myślę, że to dość jasno wyjaśnia powody podjęcia takiej decyzji. Mamy nadzieję, że ta decyzja otworzy dyskusję o formie organizacji finałów w innych miastach, gdzie mamy do czynienia z podobną sytuacją. Oczywiście w dniu finału na ulicach Zawiercia pojawią się wolontariusze WOŚP, a o godzinie 20.00 zapraszamy wszystkich mieszkańców na światełko do nieba. Prezydent zadeklarował także wolontariuszom, którzy chętnie włączają się w organizację wielu innych imprez w Zawierciu wsparcie finansowe i rzeczowe przy organizacji innych imprez charytatywnych, które będą dotyczyły np. zawierciańskiego szpitala lub wsparcia osób potrzebujących pieniędzy na specjalistyczne leczenie – informował Łukasz Czop z Urzędu Miejskiego w Zawierciu.
Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na początku tego roku przekazała dla Oddziału Noworodków w Zawierciu: miernik bilirubiny, inkubator zamknięty, stanowisko resuscytacji noworodków, pulsoksymetr (2 sztuki) i wyposażenie lamp do fototerapii.
Podczas 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Zawierciu wstąpił m.in. Dawid Kwiatkowski, nazywany także polskim Justinem Bieberem. Fankluby z całej Polski przyjechały do stolicy naszego powiatu, by zobaczyć swojego idola. Pisaliśmy wtedy, że piosenkarz i bloger Kwiatkowski, podczas koncertu spontanicznie przekazał na aukcję pałeczki perkusisty, kostki do gry oraz czapkę. Za rekordowo wysoką kwotę (ponad 1000 zł) wylicytowano przejazd wraz z zespołem do hotelu i spotkanie z piosenkarzem. W 2013 roku w sercu powiatu zabrzmiał przebój „Ona tańczy dla mnie”. Widownię porwał szalony rytm disco-polo, za sprawą grupy „Weekend”. W Zawierciu miała także okazję zaprezentować się Ewa Farna.
MIASTO ZMIENIŁO ZDANIE
- Duże gaże dla zespołów muzycznych, a do tego koszty organizacji finału sprawiły, że na początku grudnia prezydent po konsultacjach ze współpracownikami zdecydował o ograniczaniu programu WOŚP do zbiórki pieniężnej oraz do pokazu fajerwerków, czyli „światełka do nieba” o godzinie 20. Według wyliczeń koszty organizacji finału zdecydowanie przewyższały sumy pieniędzy, jakie udało się wolontariuszom zebrać do puszek. Po kolejnym spotkaniu prezydenta z zawierciańskim sztabem WOŚP, które zorganizowano przed świętami zdecydowano, by zorganizować imprezy towarzyszące, ale przy zdecydowanie mniejszym budżecie, który zamknie się w kwocie 10 tys. zł – powiedział nam Łukasz Czop w ubiegłym tygodniu.
Po nowej decyzji władz miasta nastroje się uspokoiły. - SIE MA! Doszliśmy do porozumienia z władzami miasta i w skutek tego w Zawierciu jednak odbędą się imprezy z okazji Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! W tym roku jednak będzie nieco inaczej, ale mamy nadzieję, ciekawiej. Zorganizujemy 23 wydarzenia kulturalne na terenie całego miasta z okazji 23. edycji WOŚP! Ponadto, 11 stycznia na Hali OSiR II przy ulicy Blanowskiej odbędzie się mini finał orkiestry (ilość miejsc ograniczona), gdzie zagra m.in. K2 – czytamy na stronie www.wosp.zawiercie.eu
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:
W piątek 9 stycznia w Pubie Chillout (ul. Sikorskiego 7) o 20.00 rozpocznie się koncert zespołów PissOut, Kambion i Heroin Christ. Wstęp jest wolny, impreza od lat 16.
W sobotę, 10 stycznia w Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum” (ul. Piastowska 1) na małej sali kinowej (sala 203) od 10.00 do 18.00 zakrólują gry komputerowe na dużym ekranie (PlayStation 3: FIFA, PES, Gran Turismo, Killzone 3, Sport Champion, Dance Star Party; PlayStation 4: Fifa, Need for Speed Rivals, Just Dance). W Klubie Novum (ul. Szymańskiego 2) o 21.00 rozpocznie się NYE WARM UP PARTY.
W niedzielę, 11 stycznia w Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum” w sali 305 o 10.00 na chętnych czekają „Niezapomniane animacje z Niezapominajkami”. O 11.00 w sali 203 najmłodsi mogą obejrzeć bajkę dla dzieci.
W programie także koncerty i występy uczniów i nauczycieli: Niepublicznej Szkoły Muzycznej I st. Im Leona Dimant w Zawierciu i Ogniska Artystycznego (MUZYCZNEGO). Początek o 10.00 w siedzibie NSM I st. im. Leona Dimant przy ul. Sądowej 10 (IIp):
10.00 - Igraszki muzyczne dla najmłodszych – koncert kierowany do dzieci w wieku przedszkolnym i ich rodziców
12.00- Koncert młodszych klas szkoły i ogniska – koncert dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym i ich rodziców
15.00 - Koncert uczniów szkoły muzycznej i ogniska
17.00 - Muzyka klasyczna – koncert uczniów i nauczycieli - koncert dla wielbicieli muzyki klasycznej
19.00 - Wieczór jazzowy – koncert nauczycieli szkoły muzycznej – koncert dla miłośników jazzu
W Hali OSIR-u II przy ul. Blanowskiej 40 impreza startuje o 16.00. O 16.15 wystąpi zespół Toxyna, a o 16.45 przygotowano licytacje. Na 17.00 zaplanowany jest koncert Kac Escape, a na 17.45 koncert zespołu Twomoons. O 18.30 zaplanowano występ K2 i BUKA.
Monika Polak-Pałęga
Napisz komentarz
Komentarze