(Zawiercie) Dorota Wnuk (PO) została nowym nieetatowym członkiem Zarządu Powiatu Zawierciańskiego. W czasie obrad 15 stycznia ślubowanie złożyła radna Małgorzata Machura (PO), która zastąpi Łukasza Konarskiego. Ten ostatni został zastępcą prezydenta Zawiercia do spraw społecznych. Udało się także ustalić składy wszystkich komisji.
- Na terenie Jury bardzo wiele osób mających stałe zameldowanie na Śląsku wybudowało sobie całoroczne domki letniskowe i tu mieszkają. Czy Starostwo Powiatowe inicjuje i nadzoruje wszystkie samorządy w agitowaniu tych ludzi do płacenia podatków na terenie gminy, gdzie postawili domki, a nie w miejscu swojego stałego zameldowania? Cel jest oczywisty: pieniądze z podatków zasilą budżety samorządów naszego powiatu – interpelował radny Marek Szczygłowski (KW PSL).
Radny zasugerował, że zgodnie z prawem podatki powinno się płacić w miejscu zamieszkania.
- Podejmiemy stosowne działania mające na celu uzyskanie informacji, czy rzeczywiście skuteczność podatkowa tego powiatu poprzez różnego rodzaju działania informacyjne była odpowiednia – powiedział starosta Krzysztof Wrona.
BEZROBOCIE o 19,3% W DÓŁ!
Radny Szczygłowski znalazł ciekawy sposób na walkę z bezrobociem: - Rynek pracy w Zawierciu i powiecie jest dość „płytki” i powstanie w szybkim tempie wielu zakładów z licznymi miejscami pracy jest mało prawdopodobne. Moim zdaniem korzystnego przełomu można oczekiwać poprzez aktywizację bezrobotnych, szczególnie przez zwiększenie ich mobilności. Praca jest, ale zazwyczaj w oddaleniu od miejsca zamieszkania. Wysokie koszty dojazdu są często przyczyną rezygnacji z oferty. Czy byłoby możliwe zastosowanie wariantu zachęcania bezrobotnych do pobrania jednorazowej bezzwrotnej pożyczki powyżej 20 tysięcy złotych na założenie firmy typu przewożenie osób? Ci, którzy się na to zdecydują mogą mieć obawy, że nie będą mieli klientów. Tych klientów dostarczy im Powiatowy Urząd Pracy. Będą to bezrobotni, którzy dojeżdżają do pracy poza miejscem swojego zamieszkania. Ci bezrobotni zapłaciliby za przewóz z dofinansowania z Funduszu Pracy. W ten sposób zarówno ci, którzy będą wozili, jak i sami wożeni będą mieli pracę – mówił Szczygłowski.
Pomysł prosty: bezrobotni zakładają firmę przewozową i wożą innych bezrobotnych do pracy. Jedni i drudzy otrzymują dotację. Wożący na założenie firmy, wożeni na dojazdy do pracy. Niestety takie rozwiązanie nie wchodzi w grę.
- Liczba bezrobotnych na koniec grudnia 2014 roku w naszym powiecie wynosiła 6 tysięcy 118 osób. Dla porównania na koniec grudnia 2013 roku 7 tysięcy 581 osób. Nastąpił spadek liczby bezrobotnych o 1463 osoby. To jest o prawie 19,3% ogółu bezrobotnych. Przedstawiając te liczby mam świadomość tego, że sytuacja na rynku pracy wcale nie jest zadowalająca, ale z drugiej strony nie możemy też twierdzić, że nic na naszym lokalnym rynku pracy się nie dzieje, że ta sytuacja nie ulega poprawie. W roku ubiegłym udzieliliśmy ponad 200 dotacji na otwarcie działalności gospodarczej. W zasadzie jesteśmy tylko limitowani między innymi przepisami działalności w transporcie samochodowym, gdzie prawo unijne ogranicza pomoc publiczną związaną z transportem – wskazywał Andrzej Rus z Powiatowego Urzędu Pracy.
Niestety, Środki Funduszu Pracy nie w pełni pokrywają się z ogromem potrzeb. Na ten rok nie ma określonych priorytetów i kierunków działań na lokalnym rynku pracy. Opinię na ten temat wyrazi już niebawem Powiatowa Rada Rynku Pracy. Zwroty dojazdów do miejsca zatrudnienia są możliwe dla konkretnych osób, ale PUP nie ma możliwości wskazania konkretnego przewoźnika.
- Jeżeli chodzi o samą działalność w transporcie, w roku ubiegłym udzieliliśmy trzech dotacji, ale na działalność w zakresie przewozu taksówkami. Inne wnioski na temat działalności transportowej do nas nie wpłynęły. (…) W przypadku stosowania jednej z form jaką jest możliwość zwrotu kosztów dojazdu dla osób, które podjęły zatrudnienie poza miejscem zamieszkania, w ubiegłym roku skorzystało z tej możliwości kilkadziesiąt osób. Środki przeznaczone na zwrot kosztów dojazdu pochodzą z ogólnej puli. Z tych pieniędzy, które możemy przeznaczyć na organizowanie staży dla osób bezrobotnych, na organizowanie prac interwencyjnych, robót publicznych, czy też dotacji bądź tzw. doposażeń do utworzenia nowych miejsc pracy – powiedział Rus.
KRIOTERAPIA W SZPITALU?
Coraz modniejsze jest leczenie zimnem. Tzw. krioterapia wykorzystywana jest do zwalczania bólu i podobno pozwala odzyskać radość życia. Zimno zabija także groźne bakterie i wirusy. Generalnie im mniejsza temperatura, tym lepiej. Tej nowatorskiej techniki walki z chorobami nie docenili jednak pacjenci zawierciańskiej lecznicy.
– W ostatnim czasie wiele mówiło się o szpitalu w sposób negatywny. Chodzi o ogrzewanie tego budynku. Ja w ostatnim czasie byłem w szpitalu, mierzyłem temperaturę. Na jednej sali temperatura wynosiła 9 stopni, na pozostałych dwóch 12, 13 stopni. Przyznacie Państwo, że to nie są warunki do leczenia i stałego pobytu chorych w szpitalu – komentował na sesji Włodzimierz Styczyński (KW PiS).
- Zarząd powiatu nadzorował temperatury na salach chorych. Sprawdzaliśmy również temperaturę na kotle. Faktycznie wahała się w granicach około 44 stopni. Polecono ją zwiększyć, co spowodowało, że w salach znacznie się ociepliło. Myślę, że na dzień dzisiejszy nie ma już takiego problemu. W szpitalu pozostało wiele do zrobienia. Mamy taką, a nie inną sieć centralnego ogrzewania – odpowiedziała Maria Milejska z zarządu.
Stare rury i sieć powiązana z centralnym ogrzewaniem są sporym problemem. Szpital czeka na upragnioną termomodernizację. - Myślę, że w najbliższym czasie zostanie ogłoszone postępowanie przetargowe. Jak najbardziej firmy, które będą przystępowały do tego postępowania będą musiały wykazać się doświadczeniem – dodała Milejska.
NOWA RADNA ZŁOŻYŁA ŚLUBOWANIE
Kolejnym punktem obrad było uzupełnienie składu Rady Powiatu Zawierciańskiego. Ślubowanie złożyła radna Małgorzata Machura. W ostatnich wyborach uzyskała 246 głosów. Jej wejście do rady związane jest z wygaśnięciem mandatu Łukasza Konarskiego. W ostatnich wyborach mieszkańcy Zawiercia wybrali Konarskiego do Rady Powiatu (304 głosy), został także członkiem zarządu powiatu. Wkrótce jednak awansował na stanowisko Zastępcy Prezydenta Zawiercia do spraw społecznych.
PRZEPYCHANKI CIĄGLE TRWAJĄ…
Udało się uzupełnić także skład Zarządu Powiatu Zawierciańskiego. Na funkcję nieetatowego członka radni wybrali Dorotę Wnuk. Nieoficjalnie mówiło się, że jej kandydaturę forsował przewodniczący radny Jarosław Kleszczewski. Wcześniej spekulowało się, że tę funkcję ma objąć nowa radna Małgorzata Machura, która jest zatrudniona w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zawierciu. Tymczasem członkostwa w zarządzie powiatu nie można łączyć z członkostwem w organie innej jednostki samorządu terytorialnego oraz z zatrudnieniem w administracji rządowej, a także z mandatem posła i senatora. Wśród potencjalnych kandydatów na członka zarządu wymieniany był także Zbigniew Rok. Najwyraźniej po raz kolejny został uznany za niewygodnego buntownika. Jak wskazywaliśmy już wcześniej, według kuluarowych rozmów szefem Komisji Rewizyjnej miał zostać właśnie radny Rok. Przewodniczący Kleszczewski zgłosił na to stanowisko kandydaturę radnej Beaty Chawuły. Z kolei w Komisji Zdrowia przewodniczyć miał radny Marek Szczygłowski. Jednak, gdy radny Rok zgłosił kontr-kandydaturę Anicety Książek-Słomki, to właśnie ona uzyskała w głosowaniu więcej głosów.
Kandydaturę radnej Wnuk na członka zarządu zaproponował starosta. Propozycja ta otrzymała 23 głosy „za” i jeden przeciwny.
SKŁADY KOMISJI:
Komisji Budżetu i Infrastruktury Technicznej przewodniczy Róża Kończyk, a obok niej zasiadać będą Henryk Goncerz, Rafał Krupa, Aniceta Książek-Słomka, Maria Milejska, Andrzej Pniak, Paweł Sokół.
Komisji Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej szefować będzie Aniceta Książek-Słomka. Wiceprzewodniczącym jest Marek Szczygłowski. Oprócz tego w składzie znaleźli się Zbigniew Rok, Rafał Porc, Beata Chawuła, Cezary Barczyk oraz Tadeusz Czop.
Komisję Edukacji Publicznej tworzą: Małgorzata Machura (przewodnicząca), Dariusz Bednarz (wiceprzewodniczący), Ryszard Mach, Włodzimierz Styczyński, Tomasz Ślusarczyk, Dorota Wnuk, Andrzej Wilk.
W skład Komisji Rozwoju i Promocji wchodzić będą: Henryk Goncerz (przewodniczący), Paweł Skóra (wiceprzewodniczący), Andrzej Danecki, Konrad Knop, Ryszard Mach, Marek Szczygłowski oraz Andrzej Wilk.
W Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska pracują Tomasz Ślusarczyk (przewodniczący), Paweł Sokół (wiceprzewodniczący), Dariusz Bednarz, Tadeusz Czop, Andrzej Danecki, Andrzej Pniak oraz Włodzimierz Styczyński.
Komisja Rewizyjna będzie obradować w składzie: Beata Chawuła (przewodnicząca), Paweł Skóra (wiceprzewodniczący), Róża Kończyk, Rafał Krupa, Małgorzata Machura, Rafał Porc, Zbigniew Rok.
Monika Polak-Pałęga
Napisz komentarz
Komentarze