Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 27 listopada 2024 14:00
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Ostro na sesji

(Ogrodzieniec) We wtorek, 20 stycznia, odbyła się sesja Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu. Przebieg sesji był spokojny. Do czasu. Punktem zapalnym stał się Festiwal Orle Gniazdo.
Podziel się
Oceń

(Ogrodzieniec) We wtorek, 20 stycznia, odbyła się sesja Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu. Przebieg sesji był spokojny. Do czasu. Punktem zapalnym stał się Festiwal Orle Gniazdo.

 

Sesja zwyczajowo rozpoczęła się od relacji burmistrza Andrzeja Mikulskiego z jego działań podjętych od czasu poprzedniej sesji. Na sesji pojawił się także Poseł na Sejm RP, Waldemar Andzel.

 

Wśród najważniejszych wydarzeń, w których brał udział włodarz Ogrodzieńca, wymienił on między innymi imprezę sylwestrową, która odbyła się na Placu Wolności. Wspominał, że w tym roku wzięła w nim udział mniejsza liczba osób, niż w roku ubiegłym. 7 stycznia burmistrz spotkał się z mieszkanką gminy, Izabelą Sadowską, matką trojaczek. Podczas spotkania rozmawiano o potrzebach rodziny oraz podjęto decyzję o zakupie wózka dla dzieci.

 

Burmistrz wspominał również o spotkaniu z prezesami wszystkim gminnych jednostek OSP, które odbyło się w piątek, 9 stycznia. Jak mówił, rozmawiano o temacie porządkowania spraw związanych z prowadzeniem finansów, o którym ostatnio było głośno w gminie.

 

- Dwie jednostki ochotniczej straży pożarnej są po kontroli urzędu skarbowego, otrzymały od urzędu pewne zalecenia. Nasza gmina nie jest jedyną z takim problemem. Okazuje się, że OSP chcąc postępować w pełni zgodnie z dość wymagającymi przepisami, musiałyby zatrudnić księgowego, lub korzystać z usług biura rachunkowego.

 

Przed prezesami i skarbnikami jest wielkie zadanie, ponieważ za błędy w rozliczeniach finansowych czekają ich sankcje wynikające z kodeksu karno-skarbowego – mówił Burmistrz Ogrodzieńca  Andrzej Mikulski.

 

Podczas sesji burmistrz wnioskował o wprowadzenie do budżetu nowego wydatku w wysokości 40 tysięcy złotych. Wynika to z orzeczenia Sądu Okręgowego w Częstochowie, który wydał prawomocny wyrok w sprawie odszkodowania od Gminy Ogrodzieniec za zajmowanie lokalu w Podzamczu przy ulicy Morusy przez jedną z rodzin.

 

- Jeden z naszych mieszkańców wziął pożyczkę pod tzw. przewłaszczenie majątku. To jest forma zabezpieczenia udzielonej pożyczki, która przewiduje, że jeśli właściciel danego majątku nie spłaci pożyczki na czas, to pożyczkodawca przejmuje mienie na własność bez rozpraw sądowych, na mocy umowy notarialnej. Nie znam kwoty tej pożyczki, ale jako przedmiot przewłaszczenia zastawił on swój dom wraz z gruntem, a długu w terminie nie spłacił – mówił burmistrz Ogrodzieńca.

 

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez burmistrza, nowy nabywca zamierzał przeprowadzić eksmisję, w związku z czym sąd orzekł, że gmina ma zabezpieczyć dla tej rodziny lokal socjalny. Takiego lokalu gmina Ogrodzieniec jednak nie posiada. W związku z tym przez rok rodzina zamieszkiwała w budynku, który powinien być przez nią opuszczony. Ostatecznie mieszkańcy gminy znaleźli inne lokum.

 

- Z roku 2014 mamy kilkaset tysięcy wolnych środków, które proponujemy przeznaczyć na następujące cele: drogi publiczne (chodniki wzdłuż ulicy Krakowskiej i 3 Maja w Ryczowie Kolonii), między innymi 40 tys. zł na drogi, remont ulicy Sosnowej w Mokrusie oraz 40 tys. zł na odszkodowanie wraz z odsetkami – relacjonował dalej Andrzej Mikulski.

 

Burmistrz Ogrodzieńca wnioskował również o stworzenie nowego stanowiska pracy w Urzędzie Miejskim. Jak mówił, gminę czeka nowy okres programowania dotyczący perspektywy finansowej 2014-2020 i w związku z tym nowe obowiązki. Rada Miejska uchwałę w sprawie przyjęcia proponowanych przez burmistrza zmian w budżecie przyjęta jednogłośnie.

 

W ramach zapytań i interpelacji radnych zabrało głos siedem osób. Jako pierwsza wypowiedziała się Grażyna Gołuchowska.

 

- Mieszkańcy Podzamcza proszą, aby na przystankach autobusowych znalazły się aktualne rozkłady jazdy busów, a także o oczyszczenie i pomalowanie barierki na mostku przy ulicy Wojska Polskiego. Proszą również o rozważenie możliwości utworzenia zatoczki autobusowej w kierunku Zawiercia – mówiła Grażyna Gołuchowska.

 

W odpowiedzi od burmistrza usłyszała, że w tym roku mają rozpocząć się prace przy ulicy Wojska Polskiego. Zakres planowanych prac jest obecnie trudny do określenia ze względu na to, że jest to uzależnione od zakresu, w jakim uda się pozyskać na ten cel środki z województwa. Jeśli chodzi o rozkłady jazdy, sytuacja ma zostać skontrolowana.

 

- Stan drogi powiatowej w Gieble jest zły, są na niej liczne pęknięcia i zagłębienia. Proszę Burmistrza o wystąpienie z wnioskiem do Starostwa Powiatowego w Zawierciu o niezwłoczne podjęcie działań dotyczących naprawy tej drogi – mówił z kolei Zbigniew Fabiańczyk.

 

Burmistrz potwierdził, że zwróci się do powiatu w wnioskiem o naprawę drogi. Następny w kolejności Jerzy Janoska pytał o możliwości dofinansowania ocieplenia domów prywatnych styropianem.

 

- Takie dofinansowania występują w sąsiednich gminach. Poza tym, kiedy słyszę o planach dotyczących placów zabaw dla dzieci, otwiera mi się scyzoryk w kieszeni. Fugasówka jest częścią gminy Ogrodzieniec, a w ogóle nie dba się o nią w tej kwestii – mówił Jerzy Janoska.

 

Burmistrz zapowiedział zdobycie w tym temacie dodatkowych informacji. Również na temat placów zabaw wypowiedziała się Marta Baryłka apelując o zajęcie się tematem. Burmistrz zapowiedział, że jego zamiarem jest, aby w ciągu dwóch lat przeprowadzić niezbędne remonty placów zabaw w gminie.

 

- Chciałem zapytać o etap projektu przebudowy i modernizacji ulicy Kościuszki. Projektanci „z energetyki” od trzech lat ustalają z mieszkańcami budowę skrzynek i kabla podziemnego. Wiem też od nich, że do końca ubiegłego roku było pozwolenie na budowę. Proszę pamiętać o ulicy Słowackiego, ponieważ to jest ulica w najgorszym stanie po budowie kanalizacji – nie ma tam chodników, jest dziura na dziurze. Bardzo proszę również o zabezpieczenie środków na remont schodów do sali narad, naprawdę warto. Chciałbym również pogratulować wszystkim, którzy przyczynili się do koncertu noworocznego – mówił Grzegorz Wałek.

 

Na końcu części poświęconej interpelacjom i zapytaniom radnych, Przewodniczący Rady Miejskiej, Zygmunt Podsiadło wnioskował o lustro na ulicy Zuzanki, dwie sztuki lamp na ulicy Bonerów, oświetlenie boiska i basenu przy szkole podstawowej w Podzamczu i dojście do przystanku Giebło Kolonia.

 

Festiwal budzi spory

 

Najwięcej kontrowersji wywołała jednak sprawa korespondencji w sprawie organizacji Festiwalu Orle Gniazdo, pomiędzy spółką Zamek i jednym z organizatorów imprezy. Zabrał wówczas głos radny Jerzy Janoska.

 

- Ja też jestem prezesem, więc możemy z prezes spółki Zamek rozmawiać na jednym poziomie. Jeśli ja otrzymuję ofertę współpracy, to nie oceniam koloru, włosów, skóry, ani – jeśli to kobieta – tego, czy ma długie nogi, czy krótkie. Oceniam czy mogę na tym zarobić. Pani Prezes otrzymała ofertę współpracy na lata przy organizacji festiwalu muzyki patriotycznej. Jeśli pani nie chciała zarobić, wystarczyło to napisać w mailu do pana Jakuba Kalusa (jeden z organizatorów). Nie pamiętam w tej chwili nazwy tej jednostki, ale jest to legalnie działająca organizacja pożytku publicznego. Stwierdziła pani, że odmawia zgody ze względu na liczne kontrowersje opinii publicznej, która jest utożsamiana ze środowiskami nacjonalistycznymi. Ja się pytam: co to jest opinia publiczna? Mamy w dupie stanowisko spółki Zamek (cytat dosłowny- przyp. red). I w tym samym miejscu mam poprawność polityczną – mówił Jerzy Janoska.

 

W odpowiedzi na ostre słowa radnego, głos zabrała również obecna na sali prezes spółki Zamek Iwona Pakuła:

 

- Potwierdzam, że była taka korespondencja mailowa. Nie będę się ustosunkowywać do wypowiedzianych przez pana Jerzego słów. Chciałam tylko powiedzieć, że nie było w moim mailu ani jednego słowa mojej osobistej opinii na temat Festiwalu Orle Gniazdo. Niemniej z tym wydarzeniem wiążą się pewne kontrowersje i jest ono postrzegane jako powiązane ze środowiskami nacjonalistycznymi, dlatego odmówiłam jego organizacji na zamku w Ogrodzieńcu. Łatwiej jest mi wytłumaczyć się, dlaczego tej imprezy nie organizujemy, niż gdybym musiała tłumaczyć się przed mediami, dlaczego ta impreza się odbędzie – mówiła Iwona Pakuła prezes spółki Zamek w Ogrodzieńcu.

 

„Pomoc dla trojaczków”

 

Wywiad z burmistrzem Ogrodzieńca, Andrzejem Mikulskim po sesji Rady Miejskiej:

 

Kurier Zawierciański: Kiedy i w jakiej formie zostanie przekazana pomoc dla p. Izabeli Sadowskiej, matki trojaczków?

 

Andrzej Mikulski: -Ogrodzienieckie trojaczki otrzymają od gminy pomoc w postaci rzeczowej. Zgodnie z życzeniem mamy dzieci, będzie to wózek spacerowy typu „Baby Active Tippy” z potrójnym nosidłem, skrętnymi kołami przednimi, z możliwością blokady oraz amortyzacją tylnej osi. Zrobiliśmy już rozeznanie i znaleźliśmy dostawcę wózka na Śląsku. Zakup nastąpi w ciągu najbliższych dni.

 

Być może wkrótce właściciele 300 budynków w gminie będą mogli wymienić pokrycie dachowe z azbestowego na nowoczesne– na jakim etapie są te plany, kiedy planowane jest złożenie wniosku?

 

-W chwili obecnej nasz projekt jest na liście rezerwowej Działania 5.2 „Gospodarka odpadami” planowanych do dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Subregionu Centralnego. Planujemy wymianę dachów azbestowych w nawet 300 budynkach, ale ostateczna liczba zostanie określona po otrzymaniu zgłoszeń od mieszkańców. Nabór chętnych do projektu nastąpi wiosną bieżącego roku. Z uwagi na konieczność aktualizacji Wojewódzkiego Programu Gospodarki Odpadami, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego nie podał jeszcze dokładnego terminu naboru wniosków, ale prawdopodobnie będzie to koniec tego roku lub początek przyszłego.

 

Co to znaczy dla Ogrodzieńca, że zmniejszy się pula środków finansowych na uzbrojenie terenów inwestycyjnych poprzez przesunięcie jej części na zwiększenie efektywności energetycznej? Co to oznacza dla inwestorów z gminy?

 

-Przesunięcie przez Komisję Europejską części środków z Osi priorytetowej III „ Konkurencyjność MSP” na Oś priorytetową IV „Efektywność energetyczna” oznacza, że może zaistnieć konieczność zmniejszenia zakresu rzeczowego projektów. Gmina Ogrodzieniec posiada kompletną dokumentację na uzbrojenie terenów poprzemysłowych po byłej cementowni „Wiek” i jest gotowa do złożenia wniosku o dofinansowanie.

 

Będziemy się starać wykonać całość naszych planów, ale jeśli będzie to konieczne, dostosujemy zakres do możliwego do otrzymania dofinansowania.  Ewentualne zmniejszenie zakresu może spowodować, że przygotujemy mniejszą powierzchnię pod inwestycje.

 

Planowane jest stworzenie nowego stanowiska pracy w urzędzie. Jaki będzie zakres obowiązków nowego urzędnika oraz kiedy odbędzie się rekrutacja? Jakie jest uzasadnienie planu zatrudnienia?

 

 

-Przygotowujemy Urząd Miasta i Gminy do lepszego i efektywniejszego wykorzystania środków unijnych w nowym okresie programowania. Za wcześnie jeszcze o szczegóły, gdyż jesteśmy w trakcie analizowania aktualnej struktury organizacyjnej i określenia naszych potrzeb. Informacje o naborze na stanowiska pracy zostaną ogłoszone w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta i Gminy Ogrodzieniec. (pk)


Ostro na sesji

Ostro na sesji


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: ha_haTreść komentarza: od kilkudziesięciu lat !!! hahaha... Bank Śląski jest u nas od 1991 r a ing od 1996... od kiedy to kilkadziesiąt?Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Pytający mieszkańcy to rynsztok ? Kim jest ten gość ?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 08:24Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: Zdzichu z PKSTreść komentarza: Klatka schodowa i winda w szpitalu za milionów🫢To może pan Jorg poszuka jeszcze lekarzy. Myszy plotkują, że zaden lekarz dyzurujacy na OIOM nie zgodzi się na dyzury w Zawierciu nawet za podwójną ustawkę. Ciekawe dlaczego? 🤦Data dodania komentarza: 22.11.2024, 00:21Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: JustinTreść komentarza: Po tej wypowiedzi Spyry można stwierdzić, że jak pojedzie do McDonalds to nie musi brać słomki do napoju, wyciągnie ją sobie z butów.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 08:11Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzienia
Reklama
Reklama