Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 27 listopada 2024 13:25
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Rocznica wyzwolenia i zniewolenia

(Zawiercie) We wtorkowe przedpołudnie, 20 stycznia, na Placu Stosika, przy Bazylice mniejszej odbyła się uroczystość w 70. rocznicę wyzwolenia Ziemi Zawierciańskiej spod okupacji hitlerowskiej. Podczas wydarzenia padły słowa o wyzwoleniu połączonym z nowym zniewoleniem.
Podziel się
Oceń

(Zawiercie) We wtorkowe przedpołudnie, 20 stycznia, na Placu Stosika, przy Bazylice mniejszej odbyła się uroczystość w 70. rocznicę wyzwolenia Ziemi Zawierciańskiej spod okupacji hitlerowskiej. Podczas wydarzenia padły słowa o wyzwoleniu połączonym z nowym zniewoleniem.

 

Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia Michała Olesia z Urzędu Miejskiego w Zawierciu na temat znaczenia tego wydarzenia dla historii regionu. Mówił o konieczności pamięci o wojskowych i cywilnych ofiarach drugiej wojny światowej, którzy zginęli na frontach wojny i poza nimi z rąk gestapo i NKWD oraz o tych, którzy zostali zamęczeni po jej zakończeniu, przez NKWD i UB.

 

-Dziś, po 70 latach odpowiedź na pytanie, czym był ten dzień dla naszego miasta, przestaje być kwestią świadków tamtych dni i staje się przedmiotem dyskursu naukowego i historycznego. Podstawą tego dyskursu jest przeciwstawienie: wyzwolenie czy zniewolenie? – mówił Michał Oleś.

 

Krótki referat na temat rocznicy wygłosił Maciej Świderski z Towarzystwa Miłośników Ziemi Zawierciańskiej: -Niemal do ostatnich godzin przed wyzwoleniem istniały posterunki hitlerowskiej żandarmerii i policji przy ulicy 3 Maja, Piłsudskiego i Kopalnianej. Wyzwolenie nastąpiło w sobotę, 20 stycznia, 1945 roku – mówił Maciej Świderski.

 

Tego dnia żołnierze 21. Armii gen. płk Dymitra Gusiewa, 1. Samodzielnego Korpusu Gwardii gen. Władimira Baranowa oraz 31. Samodzielnego Korpusu Pancernego gen. Gregorija Kuzniecowa w natarciu ze wschodu zajęli Zawiercie. Jeszcze tego samego dnia między Zawierciem, a Porębą od strony Ciągowic i Mrzygłodu Armia Czerwona uformowała tzw. „kocioł” wobec wycofujących się z Zawiercia Niemców zamykając ostatnią ich drogę do Trzeciej Rzeszy. 21 stycznia ofensywa radziecka dotarła do Poręby i Siewierza.

 

- Jak straszliwe były skutki okupacji niemieckiej w Zawierciu świadczyć może fakt, że powiat zawierciański w latach okupacji 1939-1945 poniósł większe straty ludnościowe, niż cała Norwegia. Śmierć w tym kraju poniosło 10 tysięcy osób, natomiast straty w powiecie sięgały 12 tys. ludzi. Stanowiło to ok. 10% mieszkańców całego powiatu. Zakończyła się okupacja niemiecka, a zaczęła się okupacja radziecka – mówił Maciej Świderski.

 

Głos zabrał również prezes Społecznej Rady Kombatantów, Włodzimierz Gorzelak, który z przejęciem mówił, że styczeń to miesiąc trzech ważnych wydarzeń dla Polski: powstania styczniowego, wyzwolenia ziemi zawierciańskiej oraz obozu koncentracyjnego Auschwitz Birkenau. Wspominał również o dwuznacznym charakterze wkroczenia Armii Czerwonej do Ziemi Zawierciańskiej.

 

-Czy jest co świętować? Z jednej strony tak, bo żyjemy w wolnej Polsce, chociaż z mojego punktu widzenia nie jest ona do końca wolna. A z drugiej strony nie, bo wtedy zaczęła się okupacja radziecka – mówił Włodzimierz Gorzelak.

 

W uroczystości wziął udział 95-letni Władysław Żuk, Honorowy Obywatel Miasta Zawiercie, który w momencie wybuchu drugiej wojny światowej miał niecałe 20 lat.

 

-Biorę udział w każdym święcie państwowym. Pochodzę z Warszawy, od lat mieszkam w Zawierciu. Podczas wojny zostałem pojmany podczas ulicznej łapanki, wsadzono mnie na Pawiak  i przez 3 lata torturowano – wspominał Władysław Żuk.

 

 

Po zakończeniu przemówień i minucie ciszy ku pamięci ofiar wojny pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza złożono wiązanki kwiatów. Wiązanki złożyli przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Zawierciu (wicestarosta Konrad Knop), Urzędu Miejskiego w Zawierciu (zastępca prezydenta ds. społecznych, Łukasz Konarski), a także reprezentacje zawierciańskich instytucji publicznych, placówek kultury, edukacji i sportu, harcerze, biuro poselskie oraz szkoły. (pk)


Rocznica wyzwolenia i zniewolenia

Rocznica wyzwolenia i zniewolenia


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: ha_haTreść komentarza: od kilkudziesięciu lat !!! hahaha... Bank Śląski jest u nas od 1991 r a ing od 1996... od kiedy to kilkadziesiąt?Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Pytający mieszkańcy to rynsztok ? Kim jest ten gość ?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 08:24Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: Zdzichu z PKSTreść komentarza: Klatka schodowa i winda w szpitalu za milionów🫢To może pan Jorg poszuka jeszcze lekarzy. Myszy plotkują, że zaden lekarz dyzurujacy na OIOM nie zgodzi się na dyzury w Zawierciu nawet za podwójną ustawkę. Ciekawe dlaczego? 🤦Data dodania komentarza: 22.11.2024, 00:21Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: JustinTreść komentarza: Po tej wypowiedzi Spyry można stwierdzić, że jak pojedzie do McDonalds to nie musi brać słomki do napoju, wyciągnie ją sobie z butów.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 08:11Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzienia
Reklama
Reklama