Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 27 listopada 2024 15:32
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

SZKOŁY W PORĘBIE ZOSTAJĄ!

(Poręba) 23 lutego radni z Poręby większością głosów zablokowali uchwały intencyjne w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej nr 2 imienia Jana Pawła II i Szkoły Podstawowej nr 3 imienia Janusza Korczaka. Burmistrz miasta Ryszard Spyra zapowiada, że ma wiele innych pomysłów na oszczędności w gminie, której stan finansów jest katastrofalny.
Podziel się
Oceń

(Poręba) 23 lutego radni z Poręby większością głosów zablokowali uchwały intencyjne w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej nr 2 imienia Jana Pawła II i Szkoły Podstawowej nr 3 imienia Janusza Korczaka. Burmistrz miasta Ryszard Spyra zapowiada, że ma wiele innych pomysłów na oszczędności w gminie, której stan finansów jest katastrofalny.

 

- Radni Rady Miasta Poręba, którzy głosowali przeciwko zamknięciu szkół SP2 oraz SP3 pragną podkreślić, że z wielkim szacunkiem i podziwem odnoszą się do działań oszczędnościowych w gminie, które podjął z odwagą i determinacją pan burmistrz Ryszard Spyra – zaczął czytać specjalne oświadczenie wiceprzewodniczący rady Grzegorz Gąska.

 

Dodał, że w imieniu mieszkańców radni dziękują za zorganizowanie konsultacji społecznych w formie spotkań z mieszkańcami. - Wiemy, że pan burmistrz kierował się dobrymi intencjami, w oparciu między innymi o analizy finansowe skarbnik miasta. Decyzja radnych zapadła na spotkaniu w dniu wczorajszym – dodał wiceprzewodniczący. Wskazał między innymi na brak rzeczowych wyliczeń dotyczących ewentualnych oszczędności uzyskanych w perspektywie czasu przez miasto. - Mając na uwadze bardzo zły stan finansów miasta radni zajmują zdecydowane stanowisko poparcia dla pana burmistrza Ryszarda Spyry w dalszych działaniach na rzecz ratowania sytuacji finansowej, jednak w odniesieniu do szkół uważają, że tak poważna decyzja nie może być podjęta w tak zawrotnym tempie – czytał Gąska. Oprócz niego pod oświadczeniem podpisali się: Agnieszka Radwan, Agnieszka Andrzejewska, Krystyna Rauk, Edward Dorobisz, Gabriel Zieliński, Barbara Gola, Karol Hadrych, Zofia Gocyła, Tomasz Cebula, Elżbieta Kołodziej.

 

Z POKORĄ PRZYJĄŁ WERDYKT...

 

- Z pokorą oczywiście przyjmuję werdykt, bo ja jestem po to żeby realizować wasze uchwały. Nie ma we mnie nawet cienia złości. Odczułem nawet pewną ulgę, mówiłem na spotkaniach, że była to dla mnie bardzo trudna decyzja. Teraz poniekąd rękami rady została ze mnie zdjęta ta odpowiedzialność – mówił burmistrz. Samorządowiec zapowiedział, że będzie podejmował zupełnie inne działania dla poprawy kondycji finansowej gminy. Co do wyliczeń specjalnego zespołu, który został powołany w związku z zamiarem likwidacji szkół, burmistrz podkreślał krótki okres jego funkcjonowania (10 dni).

 

- Ja miałem świadomość tego, że wyliczenia tego zespołu nie będą, co do grosza i co do joty pokrywały się z rzeczywistością, bo jest to niemożliwe. Natomiast jestem przekonany, że wyliczenia te dały ogólny obraz tych oszczędności, o których ja mówiłem – powiedział R. Spyra.

 

Zasugerował, że w perspektywie 2016, 2017 roku likwidacje szkół mogłyby dać gminie oszczędności rzędu 2 milionów złotych.

 

- W związku z takim obrotem sprawy moje działania będą jeszcze bardziej radykalne, będą wręcz naprawdę rewolucyjne. Przypominam, że mam wykazać Regionalnej Izbie Obrachunkowej w bardzo krótkim przedziale czasowym (około pół roku) oszczędność 4 milionów. To jest 20 procent wydatków bieżących – powiedział po głosowaniu Ryszard Spyra. Samorządowiec będzie się starał o pozyskanie z Ministerstwa Finansów dofinansowania w wysokości 50 procent zadłużenia gminy na restrukturyzację gminy.

 

- Cytując panią poseł Annę Nemś, która nas wspierała w zeszły piątek, na spotkaniu w SP nr 2 „tydzień to za krótko”. Jest potrzebny, co najmniej rok na to żeby znaleźć dobre, rozsądne, niekrzywdzące dzieci rozwiązania – powiedziała Anna Frącisz przewodnicząca rady rodziców w SP2 i zasugerowała, że sprawa likwidacji zjednoczyła szkoły, zachęciła mieszkańców do dyskusji i społecznej debaty.

 

Podziękowania dla radnych złożył także Jan Kowalski z rady rodziców SP3.

 

- Panie burmistrzu powiedział pan, że przyjmuje wynik dzisiejszego głosowania z pokorą, ale bez złości. Myślę, że to nie są dobre słowa w tym momencie. Dzisiejsze głosowanie to jest wygrana radnych, wygrana pana, wygrana przede wszystkim rodziców i dzieci. Jest to wygrana dla pana także dlatego, że można na nowo siąść do stołu – mówił radny wojewódzki Mirosław Mazur, dodając że zwyciężyła zbiorowa mądrość.

 

SUBWENCJA NA OŚWIATĘ ZA MAŁA!

 

Głos w sprawie likwidacji szkół zabrał także obecny na sali poseł Witold Klepacz. - Chciałem pogratulować radzie, ale powiedzieć, że rzeczywiście jest to sukces wszystkich państwa, bo podczas tego głosowania okazało się, że wygrał tak naprawdę interes społeczny, przed interesem ekonomicznym. W tak wrażliwej materii, jak oświata w pierwszej kolejności musimy myśleć o kosztach społecznych podejmowanych decyzji, a w drugiej kolejności o kosztach ekonomicznych. Nie możemy traktować szkół jak fabryk, a uczniów i nauczycieli jak towaru. To po prostu nie jest ta materia i zdecydowanie tutaj potrzeba innego, bardziej wrażliwego podejścia – mówił poseł.

 

Na tę wypowiedź szybko zareagował burmistrz, który zaznaczył, że subwencje na oświatę są bardzo niskie. R. Spyra zwrócił uwagę na to, że nie traktuje dzieci jak trybiki w urządzeniu, które przysparza pieniędzy. - Jako burmistrz przede wszystkim mam za zadanie i odpowiadam za realizację budżetu w tym konkretnym 2015 roku, w tych konkretnych realiach. Proszę mnie nie oskarżać o to, że jestem bezdusznym cyborgiem, który robi ciecia w szkole tylko dlatego, żeby wygenerować oszczędności – mówił burmistrz.

 

- Ile kadencji pan jest w Sejmie? Ja jestem od dwóch miesięcy burmistrzem. Ja teraz pytam Pana, jako posła na Sejm RP: a co Pan zrobił w celu podniesienia subwencji oświatowej? Wszyscy doskonale wiedzą o tym, jaka jest wielkość subwencji – stwierdził włodarz.

 

Poseł wytłumaczył, że doskonale zdaje sobie sprawę z trudności, z jakimi muszą się borykać samorządy:

 

- Ja jestem posłem opozycji i doskonale zdaję sobie sprawę z tego w jak niewystarczającym stopniu subwencja oświatowa zabezpiecza wydatki w zakresie edukacji w poszczególnych gminach, w poszczególnych samorządach. Również byłem samorządowcem w Sosnowcu przez dwie kadencje i przez jedną kadencję byłem wiceprezydentem Sosnowca i z tymi samymi problemami musiałem się borykać. (...) Działałem również w takim zespole samorządowo-parlamentarnym, w którym to przyjmowaliśmy wielokrotnie stanowiska dotyczące zwiększenia subwencji oświatowej, ale żeby tą subwencję zwiększyć, w parlamencie uzyskać dla niej większość, trzeba przekonać większość rządową do tego. (…)  Do tej pory się to nie udało, więc moje wystąpienia w parlamencie niejednokrotnie dotyczyły spraw podwyższenia subwencji. Przyznaję, że byłem nieskuteczny, bo mam tylko jeden głos, a ugrupowanie, które reprezentuję w parlamencie jest w opozycji.

 

Tak głosowali:

 

Na sesji obecnych było 13 radnych (zabrakło Janusza Widurskiego). Za likwidacją SP nr 2 nie opowiedział się, żaden z radnych. Od głosu wstrzymała się przewodnicząca Rady Miejskiej Urszula Milka i Marcin Kucia. 11 radych było przeciwnych zamknięciu tej szkoły. W przypadku SP3 sytuacja nie była jednak identyczna. Radny Kucia, jako jedyny zagłosował za likwidacją tej placówki, przewodnicząca ponownie wstrzymała się od głosu, a reszta (11 radnych) solidarnie była przeciwna zamykaniu szkoły.

 

Monika Polak-Pałęga


SZKOŁY W PORĘBIE ZOSTAJĄ!

SZKOŁY W PORĘBIE ZOSTAJĄ!


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: ha_haTreść komentarza: od kilkudziesięciu lat !!! hahaha... Bank Śląski jest u nas od 1991 r a ing od 1996... od kiedy to kilkadziesiąt?Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Pytający mieszkańcy to rynsztok ? Kim jest ten gość ?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 08:24Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: Zdzichu z PKSTreść komentarza: Klatka schodowa i winda w szpitalu za milionów🫢To może pan Jorg poszuka jeszcze lekarzy. Myszy plotkują, że zaden lekarz dyzurujacy na OIOM nie zgodzi się na dyzury w Zawierciu nawet za podwójną ustawkę. Ciekawe dlaczego? 🤦Data dodania komentarza: 22.11.2024, 00:21Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzienia
Reklama
Reklama