Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 27 listopada 2024 18:32
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Zła wiadomość dla segregujących odpady

(Żarnowiec) Jeśli mieszkasz w gminie Żarnowiec, segregujesz odpady i korzystasz z możliwości odbioru wielkogabarytowych śmieci wprost ze swojego domu, to mamy złą wiadomość: wkrótce takie odpady będzie trzeba osobiście zawozić do samego Żarnowca.
Podziel się
Oceń

(Żarnowiec) Jeśli mieszkasz w gminie Żarnowiec, segregujesz odpady i korzystasz z możliwości odbioru wielkogabarytowych śmieci wprost ze swojego domu, to mamy złą wiadomość: wkrótce takie odpady będzie trzeba osobiście zawozić do samego Żarnowca.

 

Decyzja taka została podjęta podczas sesji rady gminy Żarnowiec z 30 marca. W jej wyniku tzw. PSZOK, czyli punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych będzie miał charakter stacjonarny, a nie mobilny. Oznacza to, że chcąc pozbyć się śmieci o większych rozmiarach, będziemy musieli sami je zawieźć w odpowiednie miejsce.

 

- To jest wymóg ustawowy. Musieliśmy zmienić PSZOK z mobilnego na stacjonarny. Przynajmniej raz w roku musi odbyć się zbiórka odpadów wielkogabarytowych sprzed posesji. Mogą być też mobilne, ale musi być jeden stacjonarny. Skoro i tak musimy zrobić stacjonarny, to mobilnego nie będzie – mówiła podczas sesji Agnieszka Migas, podinspektor ds. gospodarki odpadami komunalnymi urzędu gminy w Żarnowcu.

 

Odbiór wielkogabarytowych śmieci sprzed posesji nadal będzie prowadzony, ale prawdopodobnie już tylko raz do roku.

 

- Częstotliwość nie może być rzadsza niż raz w tygodniu, stacjonarny PSZOK będzie czynny od 7:00 do 15:00 w jeden dzień w tygodniu. My tego PSZOK-u nie wybudujemy w ciągu pół roku, trzeba znaleźć odpowiednią lokalizację. To będzie trwało może nawet 2 lata – tłumaczył wójt Żarnowca Eugeniusz Kapuśniak.

 

Jak podkreślano, możliwość odbioru sprzed własnego domu śmieci o dużych gabarytach cieszyła się do tej pory sporym zainteresowaniem.

 

- Ostatnio w Łanach Wielkich śmieci nie zmieściły się na samochód. Cieszy się to dużym zainteresowaniem. Pierwszy okres był najbardziej intensywny, bo wielu ludzi pozbywało się nagromadzonych odpadów – mówiła Agnieszka Migas.

 

Oprócz PSZOK-u podczas sesji mówiono także m.in. o rondzie w Żarnowcu. W zamian za możliwość umieszczenia na rondzie tablicy informacyjnej firma Daglezja obsadzi rondo roślinnością i będzie się nim zajmowała. Wójt Żarnowca apelował również do mieszkańców gminy w sprawie dbania o porządek.

 

- Teraz już mamy wiosnę, widać co zostało po zimie. Mamy pracowników, którzy posprzątali rowy przydrożne przy drodze powiatowej w kierunku Zawiercia. Zebrali 60 worków różnych śmieci. Będziemy to robili sukcesywnie w różnych kierunkach. Mamy natomiast gorącą prośbę, aby tam, gdzie ktoś mieszka i wiadomo, kto to jest, w formalny lub mniej formalny sposób poprosić, by właściciele sami posprzątali wokół własnej posesji. Tam nie będziemy sprzątać, bo to bardzo źle świadczyło by o nas – mówił Eugeniusz Kapuśniak.

 

Na zakończenie sesji rady gminy poruszono temat szkód powstałych przez bobry. Jak mówiono, w 2013 roku z terenu gminy złożono 3 wnioski, w 2014 – dwa, a w tym roku tylko jeden.

 

- Powszechnie panuje opinia, że bobry nam bardzo przeszkadzają. Dysponuję wzorem takiego wniosku, to są jedynie dwie strony. Jeśli ktoś nie chce składać wniosku za pośrednictwem gminy, może go wysłać do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach – zapewniał Grzegorz Scelina, inspektor ds. ochrony środowiska urzędu gminy w Żarnowcu.

 

- Jeśli rozmawiamy, to wszyscy narzekamy, jakie te szkody są ogromne i rzeczywiście są duże. Jeśli natomiast urzędnik w Katowicach otrzymuje 2-3 wnioski, to mówi: „o czym wy mówicie”, gdy informujemy o setkach poszkodowanych – dodał Eugeniusz Kapuśniak.

 

Paweł Kmiecik

 

 


Zła wiadomość dla segregujących odpady

Zła wiadomość dla segregujących odpady


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: ha_haTreść komentarza: od kilkudziesięciu lat !!! hahaha... Bank Śląski jest u nas od 1991 r a ing od 1996... od kiedy to kilkadziesiąt?Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Pytający mieszkańcy to rynsztok ? Kim jest ten gość ?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 08:24Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: Zdzichu z PKSTreść komentarza: Klatka schodowa i winda w szpitalu za milionów🫢To może pan Jorg poszuka jeszcze lekarzy. Myszy plotkują, że zaden lekarz dyzurujacy na OIOM nie zgodzi się na dyzury w Zawierciu nawet za podwójną ustawkę. Ciekawe dlaczego? 🤦Data dodania komentarza: 22.11.2024, 00:21Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzienia
Reklama
Reklama