Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 27 listopada 2024 18:49
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

DYREKTORKA GUZIK „WYLATUJE”!

(Zawiercie) Coraz bardziej dynamicznie przedstawia się sytuacja w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu. Bardzo długo nikt nie chciał oficjalnie potwierdzić tej informacji, ale z naszych ustaleń wynika, że została zwolniona dyrektorka Szpitala Powiatowego w Zawierciu Małgorzata Guzik. Na stanowisku zastąpi ją prawdopodobnie Piotr Grazda, który dwa lata temu konkurował z Guzik w wyścigu o dyrektorski stołek, jednak nieskutecznie. Zarząd Powiatu we wtorek, 7 kwietnia podjął decyzję o odwołaniu dyrektor Guzik ze stanowiska- potwierdził wicestarosta Konrad Knop.
Podziel się
Oceń

Historia powołania dyrektorki Małgorzaty Guzik jest nam dobrze znana. Od początku wskazywaliśmy na wiele ewentualnych niejasności. Przypomnijmy jedynie, że 14 maja 2013 roku wreszcie udało się przeforsować kandydaturę Małgorzaty Guzik na stanowisko dyrektora Szpitala Powiatowego w Zawierciu. Wcześniej dwa razy konkurs na dyrektora szpitala wygrał właśnie Piotr Grazda, ale ówczesny starosta Rafał Krupa nie powołał go na stanowisko dyrektora szpitala, tylko przedłużał okres pracy pełniącej te obowiązki tymczasowo Małgorzacie Guzik. Już 9 kwietnia 2013 roku komisja konkursowa miała zaopiniować kandydata na dyrektorski stołek przedstawionego przez zarząd, ale na posiedzenie stawiło się zaledwie kilku jej członków. Sytuacja się powtórzyła. W „nagrodę” za bojkot postanowiono odwołać ówczesnych radnych powiatowych Henryka Karcza i Zbigniewa Roka ze składu komisji powołanej do przeprowadzenia konkursu na dyrektorski stołek.

 Na miejsce „niepokornych” radnych dwa lata temu „wskoczyli” Dariusz Bednarz i Krystyna Koczur. Jarosława Kleszczewskiego zastąpił Cezary Barczyk (wtedy etatowy członek zarządu powiatu, obecnie także w nim zasiada). Po wielu miesiącach udało się przeforsować kandydaturę M. Guzik, choć komisja w poprzednim składzie demokratycznie wybrała Piotra Grazdę. Można zaryzykować sugestię, że wtedy demokracja przegrała z politycznym uporem. Dlaczego wtedy nie wygrał Grazda?

 - Od początku tej kadencji zapoznałem się z naprawdę dużą liczbą biznesplanów dotyczących szpitalnictwa. Do mojej wyobraźni najbardziej trafiają konkretne wyliczenia, prognozy oparte na matematyczno-ekonomicznych podstawach, harmonogramy precyzyjnie określonych działań. Tego wszystkiego zabrakło w koncepcji naprawczej opracowanej przez wskazanego przez komisję konkursową kandydata. Dużo w niej było szlachetnej wiary w dobro człowieka, jednak na wyprowadzanie szpitala z kryzysu to trochę za mało. Bardzo żałuję, że przed decyzją Zarządu Powiatu nie mogłem z kandydatem osobiście porozmawiać. Być może taka rozmowa przekonałaby mnie do propozycji komisji – upierał się obecny radny powiatowy, wtedy starosta Rafał Krupa (KZ nr 17 27.04.2012 – 03.05.2012).

SPRAWA ŚMIECI W PROKURATURZE

Pod rządami dyrektorki szpitala Małgorzaty Guzik wiele się działo. Zbyt wiele, by wszystkie wątki zmieścić w jednym artykule. W przeszłości rozpisywaliśmy się między innymi o słynnych już przetargach na transport medyczny w szpitalu. Wszyscy milczą na temat tego co dokładnie było przyczyną zwolnienia dyrektorki. Jedną z świeższych spraw, które poruszaliśmy, była sytuacja związana z segregowaniem śmieci przez pielęgniarki, lub jak kto woli ze „wzrokowym sprawdzaniem worków” właśnie przez personel medyczny.

 29 października w śmieciach miały grzebać siostry oddziałowe, pielęgniarki, położne i salowe. Tak sprawę dla naszej redakcji komentowały związki zawodowe: - Jest to polecenie dyrekcji. Uważamy, że trudno odpowiadać za pacjenta i monitorować, co wrzucił do śmieci komunalnych. Wygląda na to, że salowe powinny wysypywać worki z odpadów komunalnych i ponownie je segregować. Zapewniam, że personel wie doskonale jak segregować śmieci i robi to prawidłowo na salach zabiegowych – mówiła Małgorzata Grabowska ze szpitalnej „Solidarności”.

 „W związku z tym, że nie odbiera pani telefonów, ponownie proszę o komentarz odnośnie sytuacji, która miała miejsce na terenie Szpitala Powiatowego w Zawierciu 29 października ubiegłego roku, gdy pielęgniarki z zawierciańskiej lecznicy otrzymały polecenie skontrolowania czy w odpadach komunalnych znajdują się również odpady medyczne. Będę wdzięczna za wyjaśnienia w tej sprawie.” Taką wiadomość wysłaliśmy do dyrektorki Guzik 30 marca. Nie uzyskaliśmy odpowiedzi. Nie pierwszy raz.

 W tej sprawie została wydana jeszcze w październiku ubiegłego roku decyzja administracyjna w trybie natychmiastowej wykonalności, dotycząca przekazania do utylizacji odpadów komunalnych ze względu na znajdujące się w nich odpady medyczne. Odpady te, potencjalnie zanieczyszczone odpadami medycznymi mogły zawierać żywe drobnoustroje chorobotwórcze lub ich toksyny oraz inne formy zdolne do przeniesienia materiału genetycznego, o których wiadomo lub co, do których istnieją wiarygodne podstawy do sądzenia, że wywołują choroby u ludzi, dlatego też konieczne było natychmiastowe ich unieszkodliwienie. - Ponadto nałożono na Dyrektora Szpitala Powiatowego w Zawierciu (Małgorzatę Guzik –przyp. red.) mandat karny na kwotę 500 zł. Kontrola sanitarna sprawdzająca potwierdziła wykonanie nakazu decyzji – tłumaczy Beta Kempa Kierownik Oddziału Promocji i Komunikacji Społecznej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach. To także nie koniec. W tej konkretnej sprawie jak tłumaczy Tomasz Ozimek rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie zawierciańska prokuratura jeszcze na początku tego roku wszczęła dochodzenie. Zawiadomienie zostało złożone przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych.

- Trwają przesłuchania w tej sprawie, jest także gromadzona i analizowana dokumentacja – tłumaczy prokurator Ozimek.

 UDAŁO SIĘ PODJĄĆ UCHWAŁĘ

 - 7 kwietnia na posiedzeniu zarządu została podjęta uchwała o odwołaniu z dniem 8 kwietnia Małgorzaty Guzik dyrektorki szpitala.  Uchwałą zarządu obowiązki dyrektora szpitala będzie pełnił Piotr Grazda, do czasu rozstrzygnięcia konkursu – mówi wicestarosta Konrad Knop.

 Zarząd milczy jednak solidarnie na temat tego, jakie były kulisy odejścia dyrektorki Małgorzaty Guzik, w jakim trybie została zwolniona i czy było to zwolnienie dyscyplinarne. Czy doszło do ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych? Trudno powiedzieć. Członkowie zarządu nie są zbyt rozmowni.

 – Na dzień dzisiejszy nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora i tyle mogę powiedzieć - komentuje Maria Milejska z Zarządu Powiatu.

 Ostatnio sporo mówiło się o kontroli NFZ w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu.

 - Uprzejmie informuję, że w ostatnim czasie w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu przeprowadzono 4 kontrole – 2, które są w toku, dotyczą świadczeń lekarza POZ, świadczeń pielęgniarki POZ, świadczeń położnej POZ oraz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, 2, zakończone, obejmowały izbę przyjęć oraz oddział neurologiczny – hospitalizację – tłumaczy Małgorzata Doros rzecznik prasowy Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Katowicach.

 - Oddział neurologiczny sprawdzano pod kątem realizacji umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju: leczenie szpitalne w zakresie neurologia-hospitalizacja, w szczególności odnośnie spełniania warunków dla świadczenia gwarantowanego – udar mózgu w oddziale udarowym oraz w zakresie prawidłowości wykazywania do rozliczeń właściwych produktów rozliczeniowych na podstawie danych z dokumentacji medycznej, z uwzględnieniem zmiany przepisów „koszykowych”, jaka miała miejsce w okresie poddanym kontroli (tj. lata 2012-2014), w okresie od 15.06.2012 r. do 30.06.2014 r. W wyniku przeprowadzonych kontroli wystosowano zalecenia pokontrolne m.in. dot. realizacji umowy zgodnie z jej zapisami i obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa, zarówno w zakresie zapewnienia odpowiedniego wyposażenia, jak i zapewnienia odpowiedniej opieki lekarskiej. Świadczeniodawcę wezwano również do zapłaty kary umownej – powiedziała Małgorzata Doros.

 Jak nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć może chodzić o karę nawet rzędu około 100 tysięcy złotych i zwrot środków również rzędu około 100 tysięcy złotych.

 RADNI KOMENTUJĄ…

 - Starostą, dyrektorem się bywa, a lekarzem się jest. Moje usilne starania, by Zawiercie nabrało trochę normalności nie trafiały w przysłowiową próżnię. Teraz, gdy zbliżają się wybory i różne środowiska polityczne próbują przypodobać się społeczeństwu, okazuje się, że Rok miał rację. Rok, który przez cztery lata walczył ze „złem” panującym w naszym powiecie. Szykany, które spotkały mnie za cywilną odwagę, stracone nerwy i zdrowie warte były ostatecznego efektu. Drodzy państwo, niejaka Małgorzata Guzik nie jest już dyrektorem szpitala powiatowego w Zawierciu, a Rafał Krupa nie jest już Starostą Powiatu Zawierciańskiego. Zwalczałem ich nie z powodów osobistych. Robiłem to w tzw. interesie społecznym – mówi radny powiatowy Zbigniew Rok.

 Zbigniew Rok nie od dziś ma trudne relacje z Małgorzatą Guzik.

 - Dziś z satysfakcją oceniam swoje wysiłki. Mam nadzieję, że w ślad za nią, ręka sprawiedliwości dosięgnie także jej mocodawców. Zawód lekarza wybrałem z powołania, z chęci służenia ludziom. Te same pobudki kierują mną w działalności społecznej. To one przyświecały mi w staraniach o mandat radnego. Zyskałem społeczne zaufanie, mimo iż nie należę do środowiska „rozdającego karty” w mieście i powiecie. To wielka satysfakcja, ale też zobowiązanie. Na tym małym kroku nie poprzestanę. Będę walczył o to, by z zawierciańskiej szachownicy zniknęły nie tylko pionki, lecz przede wszystkim skompromitowane figury – obiecuje Rok.

 

 


DYREKTORKA GUZIK „WYLATUJE”!

DYREKTORKA GUZIK „WYLATUJE”!


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: ha_haTreść komentarza: od kilkudziesięciu lat !!! hahaha... Bank Śląski jest u nas od 1991 r a ing od 1996... od kiedy to kilkadziesiąt?Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Pytający mieszkańcy to rynsztok ? Kim jest ten gość ?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 08:24Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: Zdzichu z PKSTreść komentarza: Klatka schodowa i winda w szpitalu za milionów🫢To może pan Jorg poszuka jeszcze lekarzy. Myszy plotkują, że zaden lekarz dyzurujacy na OIOM nie zgodzi się na dyzury w Zawierciu nawet za podwójną ustawkę. Ciekawe dlaczego? 🤦Data dodania komentarza: 22.11.2024, 00:21Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzienia
Reklama
Reklama