(Hucisko) 25 kwietnia strażacy opanowali Hucisko (gmina Włodowice). Ćwiczyli działania na wypadek pożaru lasu i karambolu dwóch samochodów. Na tym nie koniec; jeden ze scenariuszy zakładał, że ogień zajął pokój hotelowy w Ośrodku Wypoczynkowym „Orle Gniazdo”. W manewrach wzięło udział około 200 strażaków!
Kiedy w wyniku podpalenia przez nieznanych sprawców dochodzi do pożaru lasu przy torach Centralnej Magistrali Kolejowej w pobliżu miejscowości Hucisko, na miejsce natychmiast udają się strażacy.
- Czas swobodnego rozwoju pożaru przyjęto na 40 min. Pożar obejmuje 3 ha lasu oraz poszycia. Temperatura powietrza 18 stopni Celsjusza, kilkanaście dni bez opadów. Wiatr w kierunku południowo-zachodnim powoduje szybkie rozprzestrzenianie się pożaru i stwarza zagrożenie przerzutu ognia na inne oddziały dużego kompleksu leśnego – mówił o scenariuszu rzecznik prasowy KP PSP w Zawierciu Radosław Lendor.
W tym samym czasie w wyniku nadmiernej prędkości pojazdu samochodowego poruszającego się po drodze z miejscowości Podlesice w kierunku Kostkowic (wzdłuż magistrali kolejowej CMK) dochodzi do wypadku dwóch aut osobowych, w wyniku którego 3 osoby zostają ranne. Dwóch poszkodowanych zostaje uwięzionych we wrakach, natomiast jeden samodzielnie opuszcza pojazd i w wyniku doznanego szoku oddala się od miejsca wypadku w nieznanym kierunku. Na szczęście to były tylko ćwiczenia, ale wszystko wyglądało bardzo poważnie. Jak przy prawdziwym zdarzeniu nie zabrakło naszych policjantów i służb medycznych.
Na tym nie koniec. W Ośrodku Wypoczynkowym „Orle Gniazdo” wybucha pożar. – W wyniku nieostrożności w pokoju hotelowym następuje zaprószenie ognia. System sygnalizacji pożaru w hotelu zostaje uruchomiony. Po potwierdzeniu pożaru przez pracownika hotelu zostaje ogłoszona ewakuacja. Na skutek nadmiernego zadymienia panującego na drogach ewakuacyjnych w obiekcie, dwóm osobom zostaje odcięta droga ucieczki i wychodzą na balkon pokoju hotelowego na pierwszym piętrze – dodaje R. Lendor.
Tym razem strażacy trenowali między innymi wyprowadzenie osób zagrożonych poza strefę niebezpieczną.
Z ramienia PSP pozorowaną akcję związaną z pożarem lasu nadzorował mł. bryg. Artur Łągiewka. W działaniach wzięły udział jednostki OSP z Brzezin, Kleszczowej, Zawady Pilickiej, Żarnowca, Wierbki, Szyc, Dobrakowa, Pilicy, Ryczowa, Giebła, Goleniowa, Szczekocin, Witowa, Zdowa, Żerkowic, Niegowonic, Grabowej i Wiesiółki.
Akcję związaną z wypadkiem samochodowym nadzorował kpt. Arkadiusz Spera z PSP. Ten scenariusz ćwiczyli druhowie OSP z Kroczyc, Włodowic, Pradeł, Ogrodzieńca, Marciszowa.
Pożar pokoju hotelowego kontrolował mł. bryg. Łukasz Osikowicz. W tym wypadku w manewrach wzięły udział: JRG Zawiercie, OSP Niwki, OSP Ciągowice, OSP Chruszczobród, OSP Chlina.
Ćwiczeniom przyglądał się między innymi starosta Krzysztof Wrona, komendant powiatowy PSP w Zawierciu bryg. Marek Fiutak. W działaniach wzięli udział policjanci z wydziału Ruchu Drogowego KPP w Zawierciu.
Celem ćwiczeń była także współpraca z policją, służbami leśnymi; z osobami odpowiedzialnymi za zarządzanie kryzysowe i z przedstawicielami samorządu terytorialnego.
NIE TYLKO WYPADKI I POŻARY…
21 kwietnia na terenie gminy Kroczyce odbyły się odrębne ćwiczenia doskonalące z zakresu ratownictwa wysokościowego.
- Były to ćwiczenia pododdziałów włączonych w skład Centralnego Odwodu Operacyjnego, który jest przeznaczony do prowadzenia działań ratowniczych na obszarze całego kraju, w sytuacji, gdy skala zdarzenia przekracza możliwości sił ratowniczych województwa – czytamy na kppspzawiercie.pl.
W tym wypadku chodziło głównie o doskonalenie prowadzenia akcji ratowniczej i poszukiwawczej w terenie nietypowym takim jak las i jaskinie. Pozorowana akcja ratunkowa polegała na wydobyciu rannych grotołazów z dna jaskini Studnia Szpatowców.
W tych ćwiczeniach udział wzięły: Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego z JRG Radzionków, Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza z Jastrzębia-Zdroju, Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza z OSP Ogrodzieniec, zastępy JRG Zawiercie. (mpp)
Napisz komentarz
Komentarze