(Zawiercie) Huta CMC kwotą 130.000 darowizny wesprze zakup dwóch karetek dla Szpitala Powiatowego w Zawierciu. Powiat liczy też na wsparcie zakupu karetek przez Gminę Zawiercie, i jak informuje nas starostwo zawierciańskie, pomysł ma poparcie prezydenta Grima, choć wymaga oczywiście jeszcze zgody radnych w formie uchwały. Zakup dwóch karetek do szpitala to uzgodniona przez dyrekcję Szpitala Powiatowego w Zawierciu i Zarząd Powiatu zmiana strategii w realizacji usług transportu sanitarnego w szpitalu. Dotychczas szpital kupował te usługi w firmach zewnętrznych, teraz zamierza zapewniać transport pacjentów własnym sprzętem. Starosta Krzysztof Wrona liczy, że to rozwiązanie będzie tańsze, zapewni lepszą jakość obsługi pacjentów, a szpital uniknie dalszych afer związanych z przetargami na transport medyczny.
Usługi transportu medycznego dla zawierciańskiego szpitala w ostatnich latach były tematem kilku afer. Najpoważniejsza, dotycząca podejrzenia ustawienia przetargu na transport medyczny od początku 2013 roku jest objęta śledztwem prokuratorskim. Ale to wlecze się niemiłosiernie już ponad 2,5 roku. W tym czasie prowadzący je prokurator postawił już rok temu zarzuty pracownicy szpitala odpowiedzialnej za zamówienia publiczne. Na początku 2015 roku zamieszana w sprawę dyrektor Małgorzata Guzik została zwolniona dyscyplinarnie. A słynny przetarg wygrał łączony z Guzik Paweł Kamiński. Kurier Zawierciański dokumentował też, że w kolejnym przetargu na transport szpital postawił wymagania prawdopodobnie fikcyjne, których nie zamierzał egzekwować. Żeby firma realizująca transport trzymała przez 24 godziny na dobę karetkę „S-kę” (specjalistyczną) na terenie szpitala. Gdy udowodniliśmy, że firma Kamińskiego nie wypełnia tego obowiązku, dyr. Guzik tłumaczyła, że po przetargu odstąpiono od tego wymogu. Ale dopiero po przetargu, gdy konkurenci musieli wliczyć koszt trzymanej bez sensu karetki w swojej ofercie. Wygrał Kamiński. A to nie był koniec dziwnych wydarzeń. Wkrótce po tym, jak śledztwo otrzymał do prowadzenia prokurator Piotr Janoska, jego szwagier został zatrudniony w szpitalu jako Koordynator SOR i brał za to pieniądze przez 2,5 roku! Przypomnijmy, SOR-u nieistniejącego, gdyż Szpitalny Oddział Ratunkowy choć wybudowany, nie został do dzisiaj otwarty. Gdy na jaw w końcu czerwca wyszło, że szpital zatrudnia fikcyjnego koordynatora, został on natychmiast zwolniony z pracy.
Dwa organizowane w 2015 roku przetargi na transport medyczny nie przyniosły rozstrzygnięcia, co krytykował radny Rafał Krupa. Argumenty szpitala i starosty Krzysztofa Wrony wydają się w tej sprawie logiczne: skoro transport medyczny wykreował jedną z największych afer, która pogrążyła nie tylko poprzedniego starostę (Rafał Krupa) ale całą jego formację (NAW), która utraciła władzę w powiecie, to do wszelkich przetargów w szpitalu trzeba podchodzić wyjątkowo ostrożnie i przejrzyście. Skoro oferowane ceny za transport medyczny przekraczały zakładane kwoty, szpital uznał, że jest w stanie taniej realizować te usługi samodzielnie. Ze względu na ciągle trudną sytuację finansową szpitala zakup karetek byłby niemożliwy ze środków własnych. Maria Milejska, członek Zarządu Powiatu odpowiedzialna za sprawy służby zdrowia informuje: -Uważamy ze starostą Krzysztofem Wroną, że realizowanie transportu własnymi karetkami będzie lepszym rozwiązaniem, a nawet tańszym. Sukcesem jest zapewnione już wsparcie tych zakupów przez Hutę CMC, a liczymy jeszcze na pomoc Rady Miasta Zawiercie.
Jarosław Mazanek
Napisz komentarz
Komentarze