Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 28 listopada 2024 03:56
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

NOWOCZESNY DENSYTOMETR W WALCE Z OSTEOPOROZĄ

(Zawiercie) 15 października w Przychodni Specjalistycznej przy ul. Powstańców Śląskich 8 w Zawierciu uruchomiono nowoczesną Pracownię Densytometryczną. Nowoczesny densytometr, najważniejszy sprzęt  w pracowni,  pozwoli na szybkie i bezbolesne badanie gęstości kości oraz określenie ryzyka wystąpienia osteoporozy, a także złamań.
Podziel się
Oceń

(Zawiercie) 15 października w Przychodni Specjalistycznej przy ul. Powstańców Śląskich 8 w Zawierciu uruchomiono nowoczesną Pracownię Densytometryczną. Nowoczesny densytometr, najważniejszy sprzęt  w pracowni,  pozwoli na szybkie i bezbolesne badanie gęstości kości oraz określenie ryzyka wystąpienia osteoporozy, a także złamań.

 

Uruchomienie pracowni kosztowało 270 tys. zł. 170 tys. zł to środki własne Zakładu Lecznictwa ambulatoryjnego, natomiast 100 tys. na ten cel przekazała Gmina Zawiercie.

 

 – Mam przyjemność zaprezentować dziś państwu aparat, który kupiliśmy dzięki dotacji miasta Zawiercie. Jest to najwyższej klasy densytometr - to aparat, który służy do mierzenia gęstości kości, czyli osteoporozy. Ta choroba to tzw. cichy złodziej kości. Nikt nie wie, w jakim stopniu go dotyczy, aż się kość nie złamie. Dzięki temu aparatowi będziemy mogli badać pacjentów z grupy ryzyka, czyli takich, u których ryzyko złamania jest stosunkowo duże – podkreślał podczas oficjalnego otwarcia 12 października Sławomir Szczurak, dyrektor ds. lecznictwa ambulatoryjnego ZLA w Zawierciu. -Wysiłek, który podjęliśmy był podyktowany tym, że na terenie naszego powiatu nie ma tego typu aparatu. Myślę, że nie ma go nawet na terenie powiatów ościennych. Najbliższy jest w Sosnowcu i Katowicach. Wykonywanie tych badań było więc uciążliwe. Takie badania najczęściej wykonuje się pacjentom, którzy są niepełnosprawni, bądź są na takim etapie osteoporozy, że podróż może być kłopotliwa –zaznacza Szczurak.

 

Nowoczesny sprzęt posłuży również do monitorowania skuteczności niektórych metod leczenia w zakresie: ortopedii, reumatologii, endokrynologii, ginekologii, a nawet wad postawy u dzieci.Densytometr wykonuje badanie metodą DEXA i posiada rozbudowaną możliwość diagnostyczną. Może wykonać m.in. analizę: kręgosłupa, szyjki kości udowej, dwóch stawów biodrowych, indywidualną ocenę 10-letniego ryzyka złamania, pomiar i analizę skoliozy i całego szkieletu u dzieci i młodzieży. Dodatkowym atutem aparatu jest specjalne oprogramowanie służące do wykonania m.in.: pomiaru wskaźnika ryzyka złamania, analizy statystycznej w oparciu o historię badań, ocenę tkanki tłuszczowej (otyłość trzewna), kolorową mapę składu ciała, badań i pomiarów niemowląt. Badanie jest w 100% bezpieczne. Aparat wykorzystuje tzw. miękkie promieniowanie X, nieszkodliwe dla zdrowia (określane jest jako promieniowanie tła).

 

- Mamy poradnie specjalistyczne, które mogą zlecać tego typu badanie. Mogą to robić poradnie: wad postawy, ortopedyczna, ginekologiczna, endokrynologiczna, reumatologiczna – wyjaśnia dyrektor, który dodaje również, że jeśli ktoś będzie chciał wykonać badanie indywidualnie (bez skierowania), to również jest to możliwe. Trzeba będzie jednak za nie zapłacić.

 

 

- W ostatnich latach na podstawie danych Polskiego Towarzystwa Osteoporozy wynika, że w Polsce rocznie jest 2,7 mln złamań z powodu osteoporozy. Aż 60% złamań kręgosłupa jest spowodowane przez osteoporozę, a tylko 8% pacjentów z osteoporozą jest leczonych. Widać, jaka to jest skala zjawiska. Niewiele się o tym mówi i nie na dobrych narzędzi diagnostycznych. Ten aparat ma to zmienić – przekonuje Szczurak. (JB)


NOWOCZESNY DENSYTOMETR W WALCE Z OSTEOPOROZĄ

NOWOCZESNY DENSYTOMETR W WALCE Z OSTEOPOROZĄ


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: ha_haTreść komentarza: od kilkudziesięciu lat !!! hahaha... Bank Śląski jest u nas od 1991 r a ing od 1996... od kiedy to kilkadziesiąt?Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Pytający mieszkańcy to rynsztok ? Kim jest ten gość ?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 08:24Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: Zdzichu z PKSTreść komentarza: Klatka schodowa i winda w szpitalu za milionów🫢To może pan Jorg poszuka jeszcze lekarzy. Myszy plotkują, że zaden lekarz dyzurujacy na OIOM nie zgodzi się na dyzury w Zawierciu nawet za podwójną ustawkę. Ciekawe dlaczego? 🤦Data dodania komentarza: 22.11.2024, 00:21Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzienia
Reklama
Reklama