Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 28 listopada 2024 03:53
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

SZYKUJĄ PROTEST PRZED URZĘDEM!

(Poręba) Powraca temat likwidacji szkół w Porębie. Uchwały w tej sprawie mają być głosowane w czasie najbliższej sesji Rady Miejskiej. 23 lutego radni z Poręby większością głosów zablokowali uchwały intencyjne w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej nr 2 imienia Jana Pawła II i Szkoły Podstawowej nr 3 imienia Janusza Korczaka. Tym razem jest spora szansa na przeforsowanie pomysłu. „Dwójka” ma zostać przekształcona w filię Miejskiego Zespołu Szkół, a „trójka” ma zostać całkowicie wygaszona. Na 26 października rodzice i przeciwnicy likwidacji planują protest przed Urzędem Miejskim i w Miejskim Ośrodku Kultury. Początek około 11.00, ale już na 10.00 zaplanowana jest zbiórka przed magistratem. Równolegle obradowali będą porębscy radni w MOK-u.
Podziel się
Oceń

(Poręba) Powraca temat likwidacji szkół w Porębie. Uchwały w tej sprawie mają być głosowane w czasie najbliższej sesji Rady Miejskiej. 23 lutego radni z Poręby większością głosów zablokowali uchwały intencyjne w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej nr 2 imienia Jana Pawła II i Szkoły Podstawowej nr 3 imienia Janusza Korczaka. Tym razem jest spora szansa na przeforsowanie pomysłu. „Dwójka” ma zostać przekształcona w filię Miejskiego Zespołu Szkół, a „trójka” ma zostać całkowicie wygaszona. Na 26 października rodzice i przeciwnicy likwidacji planują protest przed Urzędem Miejskim i w Miejskim Ośrodku Kultury. Początek około 11.00, ale już na 10.00 zaplanowana jest zbiórka przed magistratem. Równolegle obradowali będą porębscy radni w MOK-u.

 

Szkoła może zostać zlikwidowana z końcem roku szkolnego przez organ ją prowadzący (w tym wypadku jest nim gmina) po zapewnieniu uczniom możliwości kontynuowania nauki w innej szkole publicznej tego samego typu. Co najmniej 6 miesięcy przed planowanym terminem likwidacji trzeba jednak o tym zamiarze powiadomić między innymi uczniów i właściwego kuratora oświaty.

 

- Zamiar likwidacji Szkoły Podstawowej nr 3 im. J. Korczaka w Porębie podyktowany jest utrzymującym się niżem demograficznym oraz wzrastającymi kosztami utrzymania placówki. Według stanu na dzień 30.09.2015 liczba dzieci wynosi ogółem 73, z tego: 62 to uczniowie SP i 11 dzieci objętych opieką przedszkolną. Ponadto analiza demograficzna obwodu SP 3, czyli liczba urodzeń do 2015 wskazuje, że liczba uczniów z tego obwodu jeszcze się zmniejszy. Według danych ewidencji ludności liczba urodzeń na dzień 09.10.2015 przedstawia się następująco: 2010 r. – 21, 2011 r. – 20, 2012 r. – 13, 2013 r. – 14, 2014 r. – 16, 2015 r. – 15 dzieci. Organizacja wszystkich zajęć przewidzianych w ramowym planie nauczania przy tak niskiej ilości uczniów w oddziale powoduje wysokie koszty kształcenia jednego ucznia – czytamy w uzasadnieniu do pierwszej z uchwał.

 

DWÓJKĘ CHCĄ PRZEKSZTAŁCIĆ W FILIĘ

 

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II. Gmina planuje ją przekształcić w filię Miejskiego Zespołu Szkół w Porębie. Jak miałoby to wyglądać? W szkole pozostałyby najmłodsze dzieci z klas od I do III i oddziały przedszkolne, a reszta uczniów musiałaby się przenieść do MZS-u.

 

- Przekształcenie Szkoły Podstawowej nr 2 w filię i pozostawienie oddziałów przedszkolnych oraz klas I-III podyktowane jest zapewnieniem poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji u najmłodszych uczniów tej placówki. Taka reorganizacja wpłynęłaby na zwiększenie przestrzeni do realizowania różnorodnych zajęć edukacyjno-ruchowych, co jednocześnie wpłynęłoby na znaczną poprawę warunków dla kształcenia i wychowania najmłodszego pokolenia mieszkańców Poręby. Uczniowie klas IV-VI przechodzący do MZS mogliby korzystać z hali sportowej oraz dodatkowych zajęć z wychowania fizycznego mających na celu utworzenie wyspecjalizowanych drużyn sportowych reprezentujących nasze miasto w spartakiadach i zawodach na terenie powiatu, województwa i kraju. Tym samym zwiększy się wykorzystanie bazy sportowej przy Miejskim Zespole Szkół w Porębie. Ponadto stworzy się uczniom możliwość zżycia się ze szkołą, co zachęci ich w przyszłości do kontynuowania nauki w Gimnazjum im. St. Staszica w Porębie – czytamy w uzasadnieniu do uchwały o przekształceniu SP nr 2.

 

Jak widać gmina w przekształceniu placówki widzi same plusy i roztacza aurę malującej się w różowych barwach przyszłości.

 

„POWTÓRKA Z ROZRYWKI”

 

Porębscy radni już w czasie wspólnej komisji 13 lutego w wolnych wnioskach dyskutowali o zamiarze likwidacji Szkoły Podstawowej nr 3 imienia Janusza Korczaka. Wtedy propozycja burmistrza Ryszarda Spyry o zamknięciu placówki była sporym zaskoczeniem, nawet dla samych radnych. - Są obszary, które chcę chronić do końca. Takim obszarem są szkoły. W mieście wrzało o tym, że Spyra chce zamykać szkoły, to jest nieprawda. Nie zamierzam zamykać szkół, nie zamierzam zamykać oddziałów przedszkolnych przy SP 2, SP 3. Nie zamierzam likwidować przedszkola miejskiego – tak mówił burmistrz Ryszard Spyra na spotkaniu z mieszkańcami Niwek 2 lutego. Dopiero 16 lutego pojawiła się informacja, że także Szkoła Podstawowa nr 2 imienia Jana Pawła II ma zostać zlikwidowana.

 

ZAMKNĄĆ, ZLIKWIDOWAĆ, ZGASIĆ…

 

Na sesję Rady Miejskiej w Porębie 26 października wybierają się rodzice dzieci uczęszczających do placówek, których dotyczy ewentualna likwidacja i przekształcenie. Planowany jest protest.

 

- A jeśli i to nie pomoże to zostaje nam wygasić mandat rządzącym poprzez referendum. Życzę wszystkim wytrwałości - razem możemy więcej. Musimy mieć tylko wspólny cel – zapowiada Jan Kowalski ze stowarzyszenia „Prymusek” działającego przy SP nr 3.

 

- Jesteśmy zbulwersowani sytuacją, ponieważ burmistrz lekceważy inicjatywy społeczne. Nie bierze pod uwagę rozmowy z nami. Założyliśmy stowarzyszenie, by pozyskiwać środki unijne – mówi Kowalski, który dodaje, że problem szkół powinien zostać rozwiązany na szczeblu krajowym z uwagi na zbyt niską subwencję.

 

- Jedyna argumentacja urzędu, to „zamknąć, zlikwidować, zgasić” – wskazuje J. Kowalski.

 

- Ogrania nas frustracja. Podejmujemy szereg działań, które mogą zapewnić szkole przyszłość. To są projekty unijne, które moglibyśmy realizować. Chodzi o to, by tę szkołę utrzymać, by stała się atrakcyjna dla uczniów i miasta – mówi Tomasz Nowicki, także ze stowarzyszenia „Prymusek”.

 

Jak prognozują przedstawiciele stowarzyszenia likwidacja szkoły może negatywnie odbić się na finansach gminy, gdy trzeba będzie wypłacić nauczycielom odprawy.

 

- Czujemy się bardzo pokrzywdzeni, to właśnie starsze klasy głównie pracują na nasz sukces. Przez wiele lat osiągaliśmy bardzo dobre wyniki nie tylko na szczeblu gminy, ale także na szczeblu powiatowym i wojewódzkim – mówią rozmowie pracownicy SP nr 2.

 

W tym wypadku przekształcenie wydaję się być cichą likwidacją. Sytuacja ze szkołami zmienia się bardzo szybko. W tej chwili do „dwójki”, do klas od IV do VI uczęszcza około 45 uczniów. Do szkoły chodzi 180 uczniów, w tym do przedszkola 65 dzieci.

 

Zbiórka głosów w referendum z problemami

 

- W związku z projektami uchwał, które dotyczą szkół uważam, że założenie komitetu referendalnego w sprawie odwołania burmistrza było słusznym i trafnym posunięciem, ponieważ w naszej ocenie realizuje plan działania niezgodny z obietnicami wyborczymi. Ciągle w planach jest likwidacja SP 3 i dodatkowo przekształcenie SP 2 w filię MZS-u. Pokuszę się o stwierdzenie, że miasto może na tym jeszcze stracić, ponieważ uczniowie mogą przechodzić do szkół spoza naszej gminy, a za nimi pójdzie subwencja – przyznaje referendysta Mariusz Pantak.

 

Grupa referendalna, która zawiązała się w Porębie chce odwołania z funkcji burmistrza Ryszarda Spyry. Na mieście już zbierane były podpisy pod wnioskiem o odwołanie włodarza.

 

- Podpisy od mieszkańców zostały dostarczone na arkuszach niezgodnych z ustawą o referendum, więc są zbierane ponownie – mówi dyrektor częstochowskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Częstochowie Andrzej Jedyk.

 

Inicjatorzy referendum mają 60 dni (licząc od 10 września) na zebranie podpisów 10% wyborców gminy Poręba. Czasu zostało niewiele. Aby  komisarz wyborczy rozpisał referendum do 9 listopada musi otrzymać wniosek podpisany przez 10% mieszkańców gminy.

 

O najnowsze wyliczenia w sprawie szkół chcieliśmy poprosić burmistrza Poręby Ryszarda Spyrę jeszcze 13 października. Jednak, nie odebrał telefonu. Nie skontaktował się z nami mimo wyraźnej prośby.

 

Dzwoniliśmy także do porębskiego ZEAS-u, usłyszeliśmy, że przekazanie nam informacji wymaga, konsultacji z… szefem. Dodajmy, że szefem jest sam burmistrz.

 

- Na chwilę obecną trwają jeszcze prace nad sporządzaniem analiz, wykresów, porównań w obszarze wydatków. Chcielibyśmy w pierwszej kolejności o tych danych finansowych poinformować radnych – wyjaśniła 19 października Joanna Mucha, czyli szefowa porębskiego ZEAS-u.

 

Burmistrz odebrał telefon 19 października, ale stwierdził, że z uwagi na napięty harmonogram nie znajdzie obecnie czasu nawet na wywiad.

 

Jak tylko poznamy najnowsze wyliczenia, to przedstawimy je w kolejnym numerze Kuriera Zawierciańskiego, już po komisji wspólnej (zaplanowano ją na 21 października, więc w czasie składu tego numeru) i po sesji 26 października. Więcej wkrótce…

 

Monika Polak-Pałęga

 

 


SZYKUJĄ PROTEST PRZED URZĘDEM!

SZYKUJĄ PROTEST PRZED URZĘDEM!


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: ha_haTreść komentarza: od kilkudziesięciu lat !!! hahaha... Bank Śląski jest u nas od 1991 r a ing od 1996... od kiedy to kilkadziesiąt?Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Pytający mieszkańcy to rynsztok ? Kim jest ten gość ?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 08:24Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: Zdzichu z PKSTreść komentarza: Klatka schodowa i winda w szpitalu za milionów🫢To może pan Jorg poszuka jeszcze lekarzy. Myszy plotkują, że zaden lekarz dyzurujacy na OIOM nie zgodzi się na dyzury w Zawierciu nawet za podwójną ustawkę. Ciekawe dlaczego? 🤦Data dodania komentarza: 22.11.2024, 00:21Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzienia
Reklama
Reklama