(Poręba) Śląski Kurator Oświaty wydał pozytywną opinię o zamiarze likwidacji Szkoły Podstawowej nr 3 im. Janusza Korczaka w Porębie. To spore zaskoczenie dla uczniów i rodziców.
23 lutego ubiegłego roku radni z Poręby większością głosów zablokowali uchwały intencyjne w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej nr 2 imienia Jana Pawła II i Szkoły Podstawowej nr 3 imienia Janusza Korczaka. 26 października 2015 roku porębscy radni znowu dyskutowali o zamiarze likwidacji szkół w ich mieście. Długa dyskusja przeplatana była protestami rodziców. Ostatecznie zdjęto z porządku obrad projekt dotyczący przekształcenia Szkoły Podstawowej nr 2 w filię Miejskiego Zespołu Szkół. Ta uchwała została podjęta większością głosów dopiero na sesji nadzwyczajnej w poniedziałek, 2 listopada. Z kolei w przypadku Szkoły Podstawowej nr 3 radni większością głosów 8 do 7 sprzeciwili się pomysłowi zamiaru likwidacji placówki. Pomysł likwidacji „trójki” powrócił z początkiem roku. 15 stycznia radni zgodzili się na likwidację „trójki”.
Kurator: „dwójka NIE, „trójka” TAK
W sprawie zamiaru przekształcenia Szkoły Podstawowej nr 2 w Porębie, po zapoznaniu się z uchwałą Rady Miasta Poręba kurator negatywnie zaopiniował zamiar przekształcenia.
- W każdym przypadku kuratorium oświaty podchodzi indywidualnie do rozpatrzenia opinii. Każdy przypadek analizowany jest indywidualnie. Przy opiniowaniu kurator bierze pod uwagę przede wszystkim czy warunki nauki po zmianie nie pogorszą się, bezpieczeństwo, ale również sieć szkół w danej gminie, bazę dydaktyczną szkoły, zmianowość, zaplecze sportowe, wyżywienie, kadrę, całokształt oferty edukacyjnej, dojazdy, prognozy demograficzne. Brana pod uwagę jest argumentacja wszystkich stron: organu prowadzącego, rodziców, nauczycieli, uczniów. Opinia w każdej sprawie jest analizowana i osobiście przez pracowników kuratorium sprawdzana także na miejscu – przyznaje Anna Wietrzyk rzecznik Kuratorium Oświaty w Katowicach.
Uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej Nr 2 mogą spać spokojnie. - W kilkustronicowym uzasadnieniu postanowienia czytamy, że Śląski Kurator Oświaty wziął pod uwagę m.in., że dzieci uczą się w dobrych warunkach, szkoła posiada zaplecze sportowo-rekreacyjne, pracownię komputerową , świetlicę, stołówkę, dzieci nie muszą korzystać z dowożenia do szkoły, wzięte pod uwagę zostały osiągnięcia uczniów szkoły, wysokie miejsca w konkursach, programy wdrażane przez nauczycieli. Dodatkowo uchwała przyjęta w sprawie zamiaru przekształcenia zawiera wadę prawną – wskazuje Anna Wietrzyk.
- W sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej nr 3 w Porębie Śląski Kurator Oświaty wydał pozytywną opinię. SP nr 3 jest najmniejszą z trzech funkcjonujących SP w gminie. Po całościowej analizie materiałów, a także planu sieci szkół podstawowych w Porębie, w ocenie Śląskiego Kuratora Oświaty konieczne jest, w celu zabezpieczenia procesu edukacyjnego uwzględniającego potrzeby uczniów oraz zapewnienie bezpieczeństwa, utrzymanie dwóch szkół podstawowych w niezmienionej strukturze. W wydaniu pozytywnej opinii w sprawie likwidacji SP nr 3 wzięto pod uwagę m.in. poprawę warunków do nauki, rozwoju i rekreacji uczniów. Istotnym argumentem były również zobowiązania gminy do wdrożenia programu naprawczego – dodaje rzeczniczka.
Rodzice piszą zażalenie
Opinia Śląskiego Kuratora Oświaty z 3 lutego 2016r. co do zamknięcia Szkoły Podstawowej Nr 3 im Janusza Korczaka odnosi się do zamiaru zamknięcia „trójki” z końcem roku szkolnego 2015/2016 tj. 30 sierpnia 2016r.
- Uważamy, że kurator nie uwzględnił wielu zalet i dokonań dzieci z naszej Szkoły. Nie uwzględnił naszych protestów – przyznał na portalu Facebook prezes Stowarzyszenia „Prymusek” działającego przy szkole Jan Kowalski. 9 lutego stowarzyszenie, rodzice i grono pedagogiczne złożyli zażalenie do Wojewody Śląskiego za pośrednictwem Śląskiego Kuratora Oświaty.
- Uważamy, że pozytywna opinia kuratora oświaty jest nieprawidłowa i krzywdząca. Śląski Kurator Oświaty nie zbadał wnikliwie istniejącego stanu faktycznego i negatywnych skutków likwidacji naszej szkoły. Nie podzielamy stanowiska Kuratora Oświaty, że nasze dzieci będą miały lepsze warunki do rozwoju i nauki, gdyż w zakresie kształcenia warunki w Szkole nr 1 są identyczne, jedynie szkoła ta dysponuje lepszym zapleczem sportowym (hala sportowa). Należy wziąć również pod uwagę, że obecnie obowiązujące przepisy art. 59 ustawy o systemie oświaty miały na celu powstrzymanie organów samorządu terytorialnego przed nieuzasadnioną likwidacją szkół, w czym mieli pomóc kuratorzy oświaty – zwraca uwagę Jan Kowalski ze Stowarzyszania „Prymusek”.
- Przeprowadziliśmy ankietę wśród rodziców z klas 1-5. 45 osób zadeklarowało przeniesienie dziecka do innej gminy (Siewierz), 5 osób zadecydowało, że ich dzieci zostaną w gminie. Wynika z niej jednoznacznie ze rodzice nie chcą przepisywać dzieci do Miejskiego Zespołu Szkół czy SP nr 2 (w Porębie – przyp. red.), ale dla burmistrza najważniejsze jest, że nie będzie musiał dopłacać do szkoły. Cały czas mamy wrażenie, że jesteśmy ignorowani i nie możemy zrozumieć podejmowanych decyzji przez naszego włodarza – dodaje Kowalski.
Monika Polak-Pałęga
Napisz komentarz
Komentarze