Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 28 listopada 2024 08:59
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

NAJLEPSZY SZPITAL W POLSCE (NIE OD KOŃCA)

(Zawiercie) Większość z mieszkańców powiatu nie zdaje sobie sprawy z tego, że Szpital Powiatowy w Zawierciu jest najlepszy w kraju. Wcale nie chodzi o miejsce liczone od końca. – Z 50 milionowym długiem „na karku”? – pytają zawiercianie. Rąbka tajemnicy uchyla pewien ranking…
Podziel się
Oceń

(Zawiercie) Większość z mieszkańców powiatu nie zdaje sobie sprawy z tego, że Szpital Powiatowy w Zawierciu jest najlepszy w kraju. Wcale nie chodzi o miejsce liczone od końca. – Z 50 milionowym długiem „na karku”? – pytają zawiercianie. Rąbka tajemnicy uchyla pewien ranking…

 

Wiele wyjaśnia informacja, która ukazała się na stronie: www2.deloitte.com/pl/pl/pages/press-releases/articles/ranking-szpitali-2016.html. Jak się okazuje Deloitte dokonał weryfikacji danych finansowych zawartych w rankingu, z kolei autorem metodologii i obliczeń jest firma Magellan.

 

Publiczne szpitale zostały podzielone na trzy grupy ze względu na wartość kontraktu zawartego z NFZ. Nasza lecznica została ujęta wśród tzw. placówek średnich (kontrakt pomiędzy 30 a 69 mln PLN). Zajęła pierwsze miejsce, a oceniana była efektywność aktywów, rentowność sprzedaży, czy dynamika kontraktu z NFZ. Informacje znajdują się na stronie: http://www.magellansa.pl.

 

Przypomnijmy o zadłużeniu zawierciańskiego szpitala. Obecnie wynosi ono około 50 milionów złotych. Na dzień 31.10.2015r. zobowiązania te wynosiły 51.976.000 zł! Chociaż nie brakuje również dobrych informacji: 30 grudnia ubiegłego roku powiatowi radni powiatowi podjęli uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od trybu przetargowego przy zawarciu ze Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu umowy dzierżawy pomieszczeń budynku szpitala (na okres powyżej trzech lat). Nowy oddział kardiologiczny ma powstać w pomieszczeniach po byłym oddziale laryngologicznym. Za cały proces leczniczy i zabiegowy odpowiedzialni będą kardiolodzy z zabrzańskiej placówki, którzy uchodzą za najlepszych lekarzy specjalistów w kraju.

 

FIRMA WYJAŚNIA…

 

- Ranking Szpitali Publicznych 2016 został przygotowany w oparciu o przyjętą metodologię, według której każda jednostka sklasyfikowana w rankingu została oceniona w oparciu o trzy wskaźniki finansowe, obrazujące efektywność zarządzania szpitalem: efektywność aktywów, rentowność sprzedaży, dynamika kontraktu z NFZ 2014/2013. W zależności od osiągniętych wskaźników przydzielono placówkom punkty. W kategorii szpitali z kontraktem pomiędzy 30 a 69 mln zł największą sumę punktów uzyskał Szpital Powiatowy w Zawierciu i tym samym zajął pierwsze miejsce w tej kategorii. W tegorocznym, drugim rankingu przyjęte zostały takie same kryteria oceny co przy I edycji Rankingu Szpitali Publicznych 2013. Podobnie jak poprzednio, również w tym roku audytorem rankingu była firma Deloitte Polska. Inne wskaźniki finansowe, w tym zadłużenie, nie były brane pod uwagę w rankingu – wyjaśnia Agnieszka Brzezińska z-ca kierownika działu Marketingu i PR z firmy Magellan.

 

Jak wskazuje wskaźniki zostały wyliczone na podstawie informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym placówki. Ranking przedstawia stan faktyczny na dzień 31/12/2014.

 

Rentowność sprzedaży została policzona jako: - rentowność sprzedaży w 2014: zysk netto/przychody ze sprzedaży w 2014 roku; - średnia rentowność sprzedaży: zysk netto/przychody ze sprzedaży z ostatnich opublikowanych dwóch lat (2014, 2013).

 

Wskaźnik efektywności aktywów został policzony jako: - efektywność przychodowa aktywów liczona jako przychody ze sprzedaży plus przychody operacyjne plus przychody finansowe/ aktywa ogółem w 2014 roku; - średnia efektywność przychodowa aktywów liczona jako: przychody ze sprzedaży plus przychody operacyjne plus przychody finansowe/ aktywa ogółem z ostatnich opublikowanych dwóch lat (2014 i 2013).

 

Nazwa firmy Magellan w Zawierciu jest doskonale znana.

 

- Chciałabym poinformować, że Spółka Magellan nie ujawnia szczegółów współpracy z konkretnymi klientami, publikujemy za to informacje zbiorcze na temat swojego działania i zawieranych umów minimum raz na kwartał. Taka polityka informacyjna wynika zarówno z zapisów konkretnych umów, jak i faktu, że jesteśmy firmą notowaną na giełdzie i obowiązują nas rygorystyczne zasady w zakresie udzielania informacji mogących wpłynąć na kurs akcji spółki. Magellan S.A. od prawie 18 lat finansuje sektor ochrony zdrowia. Przez ten czas współpracował z ponad 500 szpitalami. Już od 2008 roku Spółka gromadzi i analizuje informacje nt. sytuacji finansowej placówek medycznych w Polsce. W tym roku po raz drugi opublikowaliśmy je w formie rankingu szpitali. Udział w rankingu był bezpłatny – informuje Agnieszka Brzezińska.

 

WYNIKI RANKINGU NIE DZIWIĄ

 

Jak przyznaje dyrekcja szpitala 28 stycznia Dziennik Gazeta Prawna w swoim dodatku „ekstra” opublikował swój „II Ranking Szpitali publicznych 2016”, którego partnerami są Magellan i Deloitte.

 

- Szpital Powiatowy w Zawierciu nie posiada i nie posiadał w 2015 roku zobowiązań wobec firmy Magellan. Niemniej firma Magellan i firmy o podobnym profilu działalności oraz różne kancelarie prawnicze występują często w roli pełnomocnika dostawców Szpitala, negocjującego i organizującego w ich imieniu ze Szpitalem ugodę spłaty zaległych zobowiązań wobec dostawców. Poza tym firma Magellan czasem przystępowała do przetargów jako konsorcjant dostawców. W roku 2010 firma Magellan była pożyczkodawcą szpitala i pożyczka została spłacona – przyznaje dyrektor Szpitala Powiatowego w Zawierciu Marek Walewski.

 

Zdaniem dyrekcji wyniki rankingu wcale nie powinny dziwić.

 

- Biorąc pod uwagę kryteria rankingu jego wyniki nie dziwią, bowiem Szpital Powiatowy w Zawierciu faktycznie ma dodatni wynik finansowy, co nie jest cechą charakterystyczną polskich szpitali, który osiąga przy bardzo niskiej wartości aktywów trwałych i wynikającej z tego amortyzacji wielokrotnie niższej od notowanej w szpitalach o podobnej wielkości lecz już zmodernizowanych oraz przy stosunkowo dużych przychodach jak na wartość majątku trwałego. Teraz to się zmienia, rośnie wartość aktywów trwałych Szpitala, dzięki wysiłkowi Starostwa Powiatowego w Zawierciu – budowa SOR-u, termomodernizacja oraz środkom UE oraz innym – kompleksowa informatyzacja, realizacja onkologicznego programu norweskiego. Paradoksalnie, znaczne zwiększenie wartości majątku trwałego popsuje oceniane wskaźniki finansowe, bowiem wzrost kontraktu z NFZ w następnych latach będzie na pewno mniej niż proporcjonalny w stosunku do wartości oddanych inwestycji w majątek trwały szpitala. Natomiast znacznie poprawią się możliwości rozwoju świadczeń zdrowotnych w szpitalu oraz ich jakość, a przez to skokowo wzrośnie bezpieczeństwo pacjentów. Dlatego do wyników rankingu należy podchodzić z dużą rezerwą, bowiem nie oceniał on na przykład zobowiązań szpitala, które są w wysokości ok. 50 mln zł, pozostałością z wyników jego działalności do roku 2010, i ciążą szpitalowi w jego bieżącej działalności – wyjaśnia dyrektor M. Walewski.

 

Paradoksalnie, nie ma się więc z czego cieszyć, że tak wysoko jesteśmy w rankingu firmy pożyczkowej: biedny szpital z masą długów, niskim majątkiem ale perspektywami! Pniemy się w górę jak kraje afrykańskie startujące z bardzo niskiej bazy. Ale jak obiecuje dyrektor i władze powiatu, wkrótce bardzo spadniemy w rankingu Magellana. Może nawet z czasem firma pożyczkowa o nas zapomni? Tego życzymy szpitalowi!

 

Monika Polak-Pałęga

 

 


NAJLEPSZY SZPITAL W POLSCE (NIE OD KOŃCA)

NAJLEPSZY SZPITAL W POLSCE (NIE OD KOŃCA)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: ha_haTreść komentarza: od kilkudziesięciu lat !!! hahaha... Bank Śląski jest u nas od 1991 r a ing od 1996... od kiedy to kilkadziesiąt?Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Pytający mieszkańcy to rynsztok ? Kim jest ten gość ?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 08:24Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: Zdzichu z PKSTreść komentarza: Klatka schodowa i winda w szpitalu za milionów🫢To może pan Jorg poszuka jeszcze lekarzy. Myszy plotkują, że zaden lekarz dyzurujacy na OIOM nie zgodzi się na dyzury w Zawierciu nawet za podwójną ustawkę. Ciekawe dlaczego? 🤦Data dodania komentarza: 22.11.2024, 00:21Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzienia
Reklama
Reklama