(powiat zawierciański) Wraz z końcem lutego zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące utworzenia mapy zagrożeń bezpieczeństwa. W 12 spotkaniach, które zorganizowano we wszystkich gminach powiatu zawierciańskiego, wzięło udział 400 osób. W gronie tym znaleźli się mieszkańcy, przedstawiciele samorządu, dyrektorzy placówek oświatowych oraz szeregu innych służb i podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.
Jednym z priorytetów Komendanta Głównego Policji jak również resortu spraw wewnętrznych i administracji, jest utworzenie w całej Polsce krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa. W ich tworzeniu znaczący wpływ ma opinia społeczeństwa, dlatego również na terenie powiatu zawierciańskiego przeprowadzono konsultacje społeczne. W lutym zawierciańscy policjanci zorganizowali 12 debat z mieszkańcami poszczególnych gmin powiatu zawierciańskiego. W przeprowadzonych konsultacjach oprócz komendanta mł. insp. Ryszarda Skowrońskiego uczestniczyli naczelnicy Wydziału Prewencji i Wydziału Ruchu Drogowego. Do czynnego udziału zaangażowano także komendantów komisariatów i dzielnicowych. Policjanci po przedstawieniu stanu bezpieczeństwa i omówieniu założeń tworzonych map zachęcali uczestników do aktywnego udziału w pracach nad tym narzędziem. Jak podkreślali podczas debat funkcjonariusze, tworzona mapa powinna zawierać, poza danymi statystycznymi i wynikami badań opinii społecznej, wnioski z konsultacji społecznych i rozmów z mieszkańcami. To właśnie opinie społeczne będą miały decydujący wpływ na ostateczny kształt projektowanego narzędzia, służącego do prezentacji informacji o stanie bezpieczeństwa. Każda z debat kończyła się gorącą dyskusją, w czasie której uczestnicy przedstawiali swoje propozycje i pomysły oraz wskazywali zagrożone obszary wymagające poprawy.
- Jednym z tematów, najczęściej poruszanych przez mieszkańców, było bezpieczeństwo w ruchu drogowym - w szczególności na przejściach dla pieszych. Uczestnicy debat sugerowali także, by tworzone mapy, były bardziej szczegółowe - obejmowały dzielnice i osiedla, a także by na mapie zostały oznaczone wykroczenia szczególnie uciążliwe dla mieszkańców, tj. kradzieże, pobicia, uszkodzenia mienia i dewastacje – podkreśla Andrzej Świeboda, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu.
Mieszkańcy nadal mogą informować policję o miejscach niebezpiecznych, kontaktując się z dzielnicowym lub korzystając z formularza „Powiadom nas” zamieszczonego na stronie internetowej zawiercie.slaska.policja.gov.pl. W nagłych sytuacjach można także dzwonić na numer alarmowy – 112 lub 997. (JB)
Napisz komentarz
Komentarze