(Zawiercie) 23 marca odbyło się posiedzenie Rady Społecznej Szpitala. Podczas posiedzenia zaopiniowano likwidację Poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej z gabinetami pielęgniarki POZ, położnej POZ i gabinetu diagnostyczno - zabiegowego. Obecnie decyzja jeszcze nie zapadła, jednak niewykluczone, że wkrótce prawie 1200 pacjentów szpitalnego POZ „pocałuje klamkę”. Na wizytę do internisty, pediatry czy lekarza chorób zakaźnych będzie musiało udać się do ZLA.
Jak zapewnia Starostwo Powiatowe w Zawierciu – organ zarządzający szpitalem - decyzja o likwidacji Podstawowej Opieki Zdrowotnej jeszcze nie zapadła. Sprawa dotycząca ewentualnej likwidacji POZ jest jednak brana pod uwagę. Ma to związek z brakami kadrowymi w obsadzie etatów lekarskich. Lekarze, którzy świadczą usługi medyczne w POZ, główne zatrudnienie posiadają na oddziałach szpitalnych. W związku z tym ułożenie harmonogramu pracy lekarskiej (POZ i Oddział) w wielu przypadkach staje się niemożliwe i utrudnia prawidłowe funkcjonowanie oddziałów szpitalnych.
- Pragnę wyjaśnić, że Szpital Powiatowy w Zawierciu nie likwiduje świadczeń z zakresu nocnej i świątecznej opieki medycznej, ponieważ realizowana jest ona w ramach odrębnej umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia i szpital nadal będzie zabezpieczał mieszkańców w tym zakresie. Szpital jest najbardziej odpowiednim miejscem do realizacji właśnie tego rodzaju opieki, ponieważ jest to placówka czynna 24 godziny na dobę i jest odpowiednio wyposażona i przygotowana do przeprowadzania różnego rodzaju badań oraz leczenia. Szpital jest placówką, która powinna zapewnić świadczenia w zakresie hospitalizacji, jak również szeroko rozumianej opieki specjalistycznej. Musimy pamiętać, że Szpital jest tylko jeden i powinien przede wszystkim leczyć chorych, wymagających hospitalizacji – podkreśla Maria Milejska, członek zarządu powiatu.
Obecnie poradnia POZ zatrudnia 3 pediatrów, 2 internistów oraz lekarza chorób zakaźnych w niepełnym wymiarze godzin. Ja wyjaśnia starostwo, przy takiej obsadzie lekarskiej Szpital nie jest w stanie spełnić wymogów NFZ i zabezpieczyć funkcjonowania Poradni POZ od godziny 8.00 do godziny 18.00. Stwarza to sytuacje konfliktowe z pacjentami.
- POZ działający w Szpitalu posiada zbyt małą kadrę medyczną a zarazem zbyt małą liczbę deklaracji, by mógł funkcjonować optymalnie w przeciwieństwie do poradni POZ działających w ramach Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego. Lekarze pracujący w szpitalnym POZ są zatrudnieni przede wszystkim na szpitalnych oddziałach. W obecnym czasie, kiedy bardzo brakuje kadry lekarskiej, należy skupić uwagę na realizacji przez Szpital zadań, do których placówka jest faktycznie powołana. Rekompensatą dla pacjentów będzie rozwijanie w szpitalu nowych poradni specjalistycznych, niedostępnych na terenie powiatu –dodaje Milejska.
W POZ zadeklarowanych jest 1182 pacjentów. Jeśli dojdzie do likwidacji, kontrakt zostanie przekazany cesją do Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego (dla którego podmiotem tworzącym jest powiat), a pacjenci będą mieli prawo wyboru lekarza na podstawie złożonej deklaracji.
Justyna Banach-Jasiewicz
Napisz komentarz
Komentarze