Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 28 listopada 2024 14:59
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

SZCZEKOCINY: KROK W STRONĘ REFERENDUM

(Szczekociny) 823 - taka liczba mieszkańców Szczekocin podpisała się pod inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania burmistrza i Rady Miasta i Gminy w Szczekocinach przed upływem kadencji. Do końca czerwca Komisarz Wyborczy w Częstochowie ma czas na weryfikację podpisów. Jeśli okaże się, że wniosek został poparty wymaganą ilością głosów, to referendum odbędzie się prawdopodobnie w drugim tygodniu sierpnia.
Podziel się
Oceń

(Szczekociny) 823 - taka liczba mieszkańców Szczekocin podpisała się pod inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania burmistrza i Rady Miasta i Gminy w Szczekocinach przed upływem kadencji. Do końca czerwca Komisarz Wyborczy w Częstochowie ma czas na weryfikację podpisów. Jeśli okaże się, że wniosek został poparty wymaganą ilością głosów, to referendum odbędzie się prawdopodobnie w drugim tygodniu sierpnia.

 

8 kwietnia br. Komisarz Wyborczy w Częstochowie został powiadomiony o zamiarze wystąpienia z inicjatywą przeprowadzenia referendum gminnego w sprawie odwołania burmistrza oraz Rady Miasta i Gminy Szczekociny przed upływem kadencji na wniosek mieszkańców. Referendyści - 11 mieszkańców Szczekocin, Rokitna, Goleniów, Tęgoborza, których reprezentuje radny Jerzy Orliński - mieli 60 dni na uzyskanie poparcia dla swojej inicjatywy w formie 669 podpisów wyborców. Już w ciągu pierwszego tygodnia grupa referendalna zebrała aż 360 podpisów. Łącznie udało się ich zebrać 823.

 

Jak poinformowała na swojej stronie internetowej Delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Częstochowie 31 maja (czyli prawie tydzień przed wymaganym terminem) pełnomocnik inicjatora referendum złożył u Komisarza Wyborczego w Częstochowie wniosek o przeprowadzenie referendum gminnego. Choć jak przyznają referendyści, nie było to łatwe zadanie, komitetowi udało się zebrać o około 150 podpisów więcej niż stanowi to wymagana liczba. „Zapas” ten nawet w przypadku stwierdzenia nieważności pewnej ilości danych, ma zapewnić pomyślność przedsięwzięciu i w efekcie doprowadzić do ogłoszenia referendum.

 

 - Mieliśmy jednak problem ze zbieraniem podpisów. W Szczekocinach są duże powiązania rodzinne. Ktoś pracuje w gminie, ktoś inny w oświacie. Wiele osób, choć popierało naszą inicjatywę bało się o konsekwencje złożenia podpisu pod wnioskiem o zwołanie referendum – mówi przedstawiciel grupy referendalnej Jerzy Orliński. – Ludzie jednak zapewnili nas, że jeśli dojdzie do referendum na pewno udadzą się do urn – dodaje.

 

Teraz zapełnione podpisami 46 arkuszy będzie musiał zweryfikować komisarz.

 

- Od dnia złożenia wniosku Komisarz Wyborczy w Częstochowie ma 30 dni na przeanalizowanie zgodności złożonego wniosku z ustawą o referendum lokalnym oraz ustalenie czy wniosek został poparty wymaganą przez ustawę liczbą osób posiadających prawo głosowania w wyborach według stanu na dzień 31 marca 2016 r. wymagana liczba to 10% z 6683, czyli 669 - wyjaśnia Katarzyna Majewska z Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Częstochowie.

 

Art. 55 ustawy o referendach lokalnych mówi, że referendum w sprawie odwołania organu jednostki samorządu terytorialnego pochodzącego z wyborów bezpośrednich jest ważne w przypadku, gdy udział w nim wzięło nie mniej niż 3/5 liczby biorących udział w wyborze odwoływanego organu. „Czy jesteś za odwołaniem Burmistrza Miasta i Gminy Szczekociny przed upływem kadencji ? Czy jesteś za odwołaniem Rady Miasta i Gminy Szczekociny przed upływem kadencji ?” – na takie pytania będą musieli odpowiedzieć mieszkańcy Szczekocin, jeśli w gminie dojdzie do referendum. Wówczas, aby odwołać burmistrza do urn musiałoby udać się 2459 osób.

 

 

- To ogromna liczba. Mimo to jesteśmy pełni nadziei, że nasza inicjatywa się powiedzie – dodaje Orliński. (JB)


SZCZEKOCINY: KROK W STRONĘ REFERENDUM

SZCZEKOCINY: KROK W STRONĘ REFERENDUM


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: ha_haTreść komentarza: od kilkudziesięciu lat !!! hahaha... Bank Śląski jest u nas od 1991 r a ing od 1996... od kiedy to kilkadziesiąt?Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Pytający mieszkańcy to rynsztok ? Kim jest ten gość ?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 08:24Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: Zdzichu z PKSTreść komentarza: Klatka schodowa i winda w szpitalu za milionów🫢To może pan Jorg poszuka jeszcze lekarzy. Myszy plotkują, że zaden lekarz dyzurujacy na OIOM nie zgodzi się na dyzury w Zawierciu nawet za podwójną ustawkę. Ciekawe dlaczego? 🤦Data dodania komentarza: 22.11.2024, 00:21Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzienia
Reklama
Reklama