(Zawiercie) Mieszkańcy bloków przy ul. Wyszyńskiego już od dłuższego czasu skarżyli się na m. in. zły stan dróg i chodników oraz brak miejsc parkingowych. O swoich codziennych problemach osiedlowych rozmawiali ze Spółdzielnią Mieszkaniową Zawiercie oraz prezydentem Witoldem Grimem. Zarówno przedstawiciele spółdzielni, jak i włodarz miasta obiecywali pomóc lokatorom w rozwiązaniu dotkliwych problemów.
Ponad dwa miesiące temu – 31 marca br. – z mieszkańcami spotkał się Witold Grim, który wówczas zapowiedział, że w ciągu dwóch miesięcy powstanie plan zmiany organizacji ruchu na ulicy Wyszyńskiego, który miał uwzględniać budowę miejsc parkingowych. O wstępnych planach spółdzielni rozmawialiśmy na początku kwietnia z Ryszardem Miszczykiem, który wspominał, że w tym roku SM Zawiercie chciałaby na ulicy Wyszyńskiego przebudować chodniki, poszerzyć uliczki wewnętrzne na osiedlu i zwiększyć liczbę miejsc parkingowych. Prace miały być podzielone na poszczególne etapy. Szerzej o tej sprawie pisaliśmy w numerze 15 Kuriera Zawierciańskiego w artykule pt. „Co prezydent obiecał mieszkańcom osiedla przy Wyszyńskiego: Miasto za dwa miesiące przedstawi plan poprawy bezpieczeństwa”.
„PRACE ROZPOCZNĄ SIĘ 30 MAJA”
Z informacji, jakie w połowie maja uzyskaliśmy od Spółdzielni Mieszkaniowej Zawiercie wynikało, że I etap prac obejmie wymianę instalacji centralnego ogrzewania oraz instalacji wodnej i rozpocznie się 30 maja. Zapowiadano wówczas, że planowany termin rozpoczęcia prac może być przesunięty, w razie gdyby do końca maja nie skończył się sezon grzewczy. Remont miał dotyczyć budynków przy ul. Wyszyńskiego 7, 9, 11, 13 oraz 15. To dopiero pierwszy etap prac – kolejne zakładają modernizację infrastruktury osiedlowej, tj. remont chodników, dróg oraz parkingów. W razie ewentualnych wątpliwości ze strony mieszkańców w sprawie ustalonej kolejności prac, spółdzielnia wyjaśniała, że wynika to ze względów czysto praktycznych - najpierw należy wymienić rurociągi biegnące pod ziemią, a następnie remontować chodniki. Modernizacja przeprowadzona w odwrotnej kolejności nie miałaby sensu - nowe chodniki w krótkim czasie byłyby rozkopywane, by wymienić instalację wodną i centralnego ogrzewania.
KU LEPSZEMU?
Sprawdziliśmy - remont trwa. Koparka pracuje, doły w ziemi wykopane, zapowiedziana wymiana instalacji w toku. Trwający właśnie I etap prac modernizacyjnych może dać mieszkańcom osiedla nadzieję na to, że ich dotychczasowe problemy w końcu zostaną rozwiązane, a lokatorzy bloków przy ulicy Wyszyńskiego nie będą już dłużej czuli się zapomniani przez miasto oraz administrację, o czym niektórzy z nich mówili na spotkaniu sprzed dwóch miesięcy. Wydaje się, że najbardziej interesującym pytaniem z punktu widzenia osób mieszkających na wspomnianym osiedlu jest: Co dalej? Czy wyczekiwany od dawna remont zostanie doprowadzony do końca, czy może - z różnych przyczyn - zakończy się na wymianie rurociągów? Tak jak mieszkańcy osiedla przy ul. Wyszyńskiego, my również będziemy śledzić dalsze prace i plany związane z remontami.
PIERWSZE PRACE RUSZYŁY, ALE CO Z OBIETNICAMI MIASTA?
Miasto wciąż pracuje nad utworzeniem dodatkowych miejsc parkingowych i ewentualną zmianą organizacji ruchu. Jak poinformował nas rzecznik zawierciańskiego magistratu, możliwe prace na ulicy Wyszyńskiego są wciąż analizowane, bowiem do miasta należy pas terenu o szerokości ok. 3,8 m na wysokości budynku nr 9 - pomiędzy jezdnią, a działką, na której znajdują się budynki o numerach 7, 9, 11, 13 oraz 15. Na tym terenie rośnie siedem drzew, co komplikuje nieco sprawę: - Aby uzyskać cztery miejsca postojowe o wymiarach zgodnych z rozporządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej do parkowania równoległego do jezdni zachodzi konieczność usunięcia tych siedmiu drzew. Po przeanalizowaniu tej sprawy i po rozmowach z niektórymi mieszkańcami uznaliśmy, że wycięcie siedmiu drzew jest bezzasadne, mając na uwadze aspekt ochrony istniejącej zieleni wysokiej, stanowiącej naturalny ekran oddzielający istniejące budynki od ruchu ulicznego. Jako, że omawiany teren w zdecydowanej większości zarządzany jest przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Zawiercie”, prowadziliśmy rozmowy ze Spółdzielnią dotyczące działki o numerze geodezyjnym 71 km 53 w celu wykonania miejsc postojowych do parkowania prostopadłego do jezdni. Z informacji uzyskanych od tej instytucji ustaliliśmy, że SM Zawiercie planuje wykonanie chodnika wzdłuż granicy tej działki oraz dróg dojazdowych i zatok postojowych w tym miejscu - tłumaczy Łukasz Czop, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Zawierciu.
Miasto wciąż prowadzi rozmowy z TAURON Ciepło Sp. z o.o. na temat nabycia prawa użytkowania wieczystego działki, która znajduje się wzdłuż ogrodzenia Przedszkola i Szkoły Podstawowej nr 4. - TAURON Ciepło Sp. z o.o. poinformował Urząd, że w czwartym kwartale tego roku dojdzie do finalizacji rozmów w sprawie zakupu tej działki. Po jej nabyciu planujemy zaprojektowanie i wybudowanie parkingu na kilkadziesiąt miejsc postojowych - wyjaśniał Ł. Czop.(es)
Napisz komentarz
Komentarze