(Zawiercie) Jak pisaliśmy w poprzednim numerze, zakończone zostały trwające blisko rok prace związane z termomodernizacją zawierciańskiej lecznicy, mającej na celu m. in. zmniejszenie zużycia energii oraz dwutlenku węgla. W miniony poniedziałek 22 sierpnia odbyła się w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu konferencja podsumowująca zrealizowaną inwestycję, której towarzyszyło oficjalne otwarcie budynku po remoncie.
Konferencję poprowadził wicestarosta Bogusław Piotrowski. Na konferencję przybyli m. in. członkowie Zarządu Powiatu, starosta Krzysztof Wrona, Zastępca Prezydenta Zawiercia Łukasz Konarski, członkowie rady powiatu oraz przedstawiciele gmin powiatu zawierciańskiego.
Bogusław Piotrowski przybliżył zebranym drogę zawierciańskiej lecznicy ku kompleksowej termomodernizacji, wyjaśniając cele zakończonej niedawno inwestycji oraz metody, jakimi założenia prac remontowych mają zostać osiągnięte. Termomodernizacja ma przede wszystkim przynieść poprawę efektywności energetycznej i wzrost produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Szacuje się, że zakończona w czerwcu br. inwestycja pozwoli zmniejszyć zużycie energii (o ponad 59%) i emisji dwutlenku węgla (o 55%). Służyć temu miała m. in. wymiana okien, drzwi, modernizacja instalacji wentylacyjnej oraz montaż 210 kolektorów słonecznych.
- W lipcu 2015 roku rozpoczęliśmy pracę od wymiany instalacji centralnego ogrzewania. Prace toczyły się równocześnie na trzech segmentach – A, B oraz C. Rozpoczęliśmy od wymiany stolarki okiennej, jak również od wykonania termomodernizacji - zaczęliśmy od dziedzińca wewnętrznego. W trakcie prac zajmowaliśmy kolejne części budynku, które nam szpital przekazywał na bieżąco - wokół szpitala kolejno były robione elewacje budynku A, B, C, następnie przeszliśmy na budynek D. Po wykonaniu elewacji zewnętrznej od gzymsu w górę, rozpoczęliśmy koło listopada prace związane z termomodernizacją ścian fundamentowych. Jeżeli chodzi o prace wewnątrz, to przy wymianie centralnego ogrzewania i wymianie okien prowadziliśmy prace na czynnym szpitalu, z pacjentami przy łóżkach. Było to ciężkie zadanie, ale udało się to zrobić. Wymieniona jest cała instalacja centralnego ogrzewania, wymienione są wszystkie grzejniki na obiekcie szpitala, wszystkie poziomy instalacji centralnego ogrzewania są wymienione. Następnym etapem prac uzgodnionym z zarządem szpitala było wyłączanie oddziałów z eksploatacji pod koniec września. Szpital stanął na głowie i zamykał nam oddziały, przenosił oddziały na inne, żebyśmy mogli dostać całe oddziały pod następujące prace – tego nie widać teraz, ale pod sufitami podwieszonymi zostały rozprowadzone kanały wentylacyjne na całym obiekcie szpitala, więc podczas zamknięcia oddziałów kończyliśmy prace wykończeniowe, wentylacyjne, oświetleniowe. Przy okazji termomodernizacji wykonaliśmy wzmocnienie konstrukcji dachu segmentów A,C i D. Wmontowane zostało ponad 70 ton stali do wzmocnienia dachów. Są ocieplone powierzchnie dachów, wykonana została również instalacja kolektorów słonecznych - 210 kolektorów, ponad 530 m kw instalacji wraz z orurowaniem oraz zbudowaniem od podstaw wymiennikowni pod tę instalację - tak w skrócie przebieg prac opisywał przedstawiciel Zakładu Remontowo-Budowlanego ULBUD z Częstochowy.
Wicestarosta Piotrowski wspomniał podczas konferencji, że obecnie powiat pracuje nad rozliczeniem finansowym inwestycji, m. in. z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. - Nad tym pracujemy obecnie, oczekujemy pozytywnych efektów – mówił Bogusław Piotrowski.
Głos zabrał również starosta Krzysztof Wrona, który wspominał stan budynku szpitala przed remontem i zaznaczał jak ważna jest zakończona w czerwcu br. inwestycja.
- Trzeba jasno powiedzieć, że tego typu zadania nie są zadaniami krótkimi. To są zadania wymagające długiego okresu czasu. Są to działania dwóch kadencji – wyrażam w tym momencie podziękowania dla radnych i zarządu poprzedniej kadencji, jak i również obecnej kadencji, które swoimi decyzjami spowodowały, że ten szpital właśnie wygląda dzisiaj w ten sposób. Ten obszar należy do trudnych dziedzin, tym bardziej że odbywały się prace w trakcie normalnego funkcjonowania szpitala - mówił Krzysztof Wrona, dziękując pracownikom szpitala za to, że pomimo ciężkich warunków wypełniali swoje obowiązki. - Wydaje mi się, że dzisiaj jest to satysfakcja dla nas wszystkich, patrząc na to, co zostało dokonane oraz w jak krótkim czasie to zostało dokonane. Poza tym ile to kosztowało – liczby mówią same za siebie. (...) Myślę, że trzeba również podziękować pacjentom, którzy byli w tym czasie w szpitalu – przecież to nie były trudności łatwe do pokonania (...). Efekt, który dzisiaj jest, jest satysfakcjonujący dla wszystkich – przede wszystkim nie zrobiliśmy tego dla siebie, tylko zostało to zrobione dla ludzi – podkreślał podczas poniedziałkowej konferencji starosta.
O tym, jak ważną inwestycją dla szpitala jest przeprowadzona termomodernizacja mówiła również dyrektorka placówki.
- To bardzo ważny moment dla naszego szpitala. Dziś kończymy trwającą ponad rok inwestycję, która przenosi naszą placówkę w XXI wiek. Termomodernizacja budynku połączona z nowymi źródłami energii odnawialnej wytwarzanej przez kolektory słoneczne oznacza dla nas wymierne korzyści finansowe, a także znaczące polepszenie warunków dla pacjentów. Przez ostatnie miesiące pracowaliśmy w bardzo trudnych warunkach, ale myślę, że ten trud się wszystkim opłacał. Dziś miło jest wchodzić do obiektu, który wygląda nowocześnie. Wielu pacjentów dostrzega i przede wszystkim docenia te zmiany. Ze swojej strony chciałabym podziękować serdecznie Zarządowi Powiatu za zaangażowanie w sprawy podnoszenia jakości służby zdrowia, bo zarówno termomodernizacja, jak i nowy sprzęt, który nabywamy ciągle w szpitalu przenosi nas w lepszą jakość usług i już dzisiaj wiele zabiegów możemy przeprowadzać tutaj, nie odsyłając pacjenta do innych placówek na terenie województwa śląskiego. Za to wsparcie jeszcze raz zarządowi serdecznie dziękuję – mówiła Anna Pilarczyk-Sprycha.
Podczas konferencji był również czas na pytania, które można było kierować do wykonawcy prac. Choć nie było ich wiele - tylko dwa - to były one dosyć trafne. Jedno z nich dotyczyło kabli, wiszących luźno pod sufitem sali, w której odbywała się konferencja. Na pytanie, czy są one przeznaczone do instalacji przeciwpożarowej, wykonawca odparł, że: - To są dokładnie kable wyprowadzone pod elementy tzw. aktywnej instalacji przeciwpożarowej. W zakresie naszej umowy mieliśmy tylko i wyłącznie rozprowadzenie kabli podtynkowo. Wszystkie elementy zewnętrzne aktywne mają być przy wykonywane w kolejnej inwestycji.
Podczas spotkania podniesiony został również ewentualny problem nadprodukcji ciepła przez zainstalowane kolektory słoneczne w okresie letnim oraz jego potencjalne rozwiązanie - budowa przy szpitalu basenu do hydroterapii. Wykonawca wyjaśnił, że liczba kolektorów została przeliczona do ciepłej wody użytkowej i w okresie jesiennym nie planuje się, by miały one wspomagać nawet instalację centralnego ogrzewania. Prawdopodobnie więc problem nadprodukcji ciepła nie powstanie, a na chwilę obecną nie odnotowano nadmiaru ciepłej wody użytkowej. Anna Pilarczyk-Sprycha przy okazji przypomniała też, że wszelkie dalsze zmiany w ukończonym niedawno projekcie będzie można wprowadzać dopiero po jego okresie trwałości, czyli najwcześniej za 5 lat.
Edyta Superson
Napisz komentarz
Komentarze