Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 2 lutego 2025 16:52
Reklama
Reklama

ZADUSZKI KATYŃSKIE – WYJĄTKOWA LEKCJA HISTORII

(Myszków, Częstochowa) Po raz piąty w częstochowskiej auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela” odbyły się „Zaduszki Katyńskie”. To spotkanie nawiązujące do Wojewódzkiego Konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu”. Stałym elementem wydarzenia, podczas którego wspomina się wszystkich tych, którzy zginęli na Wschodzie z rąk sowieckich zbrodniarzy, jest promocja publikacji zawierającej prace laureatów i finalistów kolejnej edycji zmagań. W tym roku wśród nich znalazła się także uczennica z Myszkowa, Zofia Szczepańczyk.
Podziel się
Oceń

(Myszków, Częstochowa) Po raz piąty w częstochowskiej auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela” odbyły się „Zaduszki Katyńskie”. To spotkanie nawiązujące do Wojewódzkiego Konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu”. Stałym elementem wydarzenia, podczas którego wspomina się wszystkich tych, którzy zginęli na Wschodzie z rąk sowieckich zbrodniarzy, jest promocja publikacji zawierającej prace laureatów i finalistów kolejnej edycji zmagań. W tym roku wśród nich znalazła się także uczennica z Myszkowa, Zofia Szczepańczyk.

 

Spotkaniu będącemu swoistą lekcją historii przyświecały słowa Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który mówił, że „Naród bez dziejów, bez historii i bez przeszłości staje się narodem bez ziemi, bezdomnym i bez przyszłości”. By upowszechniać bolesną prawdę o zbrodni, do której doszło na nieludzkiej ziemi powstał m.in. konkurs „Prawda i kłamstwo o Katyniu”. W ciągu ośmiu jego edycji powstało blisko dwa tysiące prac, które do sekretariatu konkursu nadesłano z całego województwa śląskiego. Najlepsze ukazują się w publikacjach książkowych. Patronat naukowy nad konkursem od początku sprawuje Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach.  Jego dyrektor Andrzej Sznajder nie po raz pierwszy zwrócił uwagę na wysoki poziom prac konkursowych i dojrzałość ich autorów. - Laureaci konkursu dowodzą swoimi pracami nie tylko dociekliwości naukowej, nie tylko rzetelności, dowodzą także, że doskonale rozumieją to o czym piszą, co więcej znakomicie tę historię opowiadają, a co jest zupełnie nadzwyczajne, to przebijające z ich prac przekonanie, że to jest historia, która nas wciąż dotyczy, wręcz dotyka – podkreślał Andrzej Sznajder.

 

W tegorocznej publikacji pokonkursowej znalazła się praca Zofii Szczepańczyk, uczennicy Gimnazjum nr 5 im. Roberta Schumana w Myszkowie. Podczas uroczystości Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, która jest pomysłodawczynią i organizatorką konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu” przypominała o bolesnych wydarzeniach z historii Polski. - Wspominamy tragiczną śmierć tych, których życie zakończył strzał w tył głowy z rąk NKWD, a ich grobami stały się nieludzkie doły śmierci na katyńskiej ziemi. Dziękuję, że przez swoją dzisiejszą obecność oddają Państwo hołd wszystkim ofiarom sowieckiego bestialstwa (…) Zaduszki Katyńskie to wydarzenie szczególne, podczas którego najtrudniejsze momenty w historii naszej Ojczyzny splatają się życiorysami młodych osób o niezwykłej wrażliwości, uczestników konkursu i przynoszą niezwykły owoc. Trudno lepiej zobrazować nowoczesny patriotyzm, patriotyzm jutra, o którym wiele razy mówił Prezydent Prof. Lech Kaczyński: patriotyzm pamiętający o przeszłości i patrzący w przyszłość - mówiła Europoseł Jadwiga Wiśniewska. W zaduszkowy nastrój wprowadziła wszystkich zgromadzonych jedna z laureatek konkursu, Julia Kasprzycka, recytując wiersz swojego autorstwa pt. „Mamo”. Uroczystości uświetnił także recital w wykonaniu uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie. Spotkanie zakończyło się wspólną modlitwą w intencji zamordowanych na nieludzkiej ziemi, w której uczestniczyli m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzina Katyńska i Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939, środowisk kombatanckich i rodzin katyńskich, parlamentarzyści, samorządowcy oraz młodzież ze szkół z całego województwa śląskiego. Poprowadził ją obecny na uroczystości biskup Andrzej Przybylski.

 

Robert Bączyński

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
J Autor komentarza: Jarosław Mazanek-autorTreść komentarza: Miło, że ciągle jestem uważany za młodego człowieka. Zgadzam się, że faszyzm "utrwalony w świadomości" to głownie faszyzm niemiecki i to rozumiany błędnie nie przez pryzmat ideologii faszystowskiej, ale do czego to doprowadziło. Postrzeganie przez pryzmat skutków. Ale faszyzm to przecież Włochy Mussoliniego (stąd nazwa), ideologia której -żeby nie rozwodzić się zbyt szeroko- cechami wyróżniającymi są kult wodza, poczucie wyższości jednego narodu, konieczność posiadania wroga (Żydzi, Romowie, geje i lesbijki). Bo zdrowy naród "to tylko jedna płeć: mężczyzna i kobieta". Niezbyt trudna zagadka, kto to ostatnio powiedział. Pan myli faszyzm z nazizmem. Pozdrawiam serdecznieData dodania komentarza: 23.01.2025, 09:59Źródło komentarza: FASZYZM. Czy wolno tak mówić o jego partii? Kaczyński kontra MazanekAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Pan Mazanek jest zbyt młody aby pamiętać co to jest faszyzm w wydaniu niemieckim, jaki utrwalił się w świadomości Polaków. Oskarżanie jakiejś partii, że jest faszystowska jest bez wątpienia nadużyciem, wynikającym z braku wiedzy i lewackie konotacje Pana Mazanka. Lewicowość/komunizm jest najbardziej zbrodniczym systemem w dziejach świata, bo pochłonął najwięcej ofiar w różnych krajach świata. Szkoda, że wiedza historyczna u Pana redaktora Mazanka, jest tak mizerna.Data dodania komentarza: 22.01.2025, 13:28Źródło komentarza: FASZYZM. Czy wolno tak mówić o jego partii? Kaczyński kontra MazanekAutor komentarza: TomekTreść komentarza: Dlaczego wiekszosc artykulow z waszego portalu jest niezwiazana z Zawierciem? Wiekszosc kontentu nie jest zwiazana z Zawierciem, lecz z Myszkowem lub Czestochowa. Rozumiem, ze wasza siedziba jest w Myszkowie, ale to jest Kurier Zawiercianski, nie Myszkowski. PozdrawiamData dodania komentarza: 21.01.2025, 19:00Źródło komentarza: TAK PRZEBUDOWALI ULICĘ, ŻE ZNIKNĘŁY WSZYSTKIE MIEJSCA PARKINGOWE. MIESZKAŃCY MÓWIĄ ŻE ULICA UMIERAAutor komentarza: FelicjanTreść komentarza: Ta zgraja to ruskie zagrożenie dla Polski, gorsze niż PIS.Data dodania komentarza: 19.01.2025, 07:59Źródło komentarza: Wybory Prezydenckie-Sławomir Mentzen: Myszków 13:00 Zawiercie 14:00Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 roku
Reklama
Reklama