(Niegowonice) W sobotę, 8 maja strażacy z Ochotniczej straży Pożarnej w Niegowonicach obchodzili 90-lecie istnienia swojej jednostki. Tego dnia mieszkańcy wsi tłumnie przybyli na plac przed strażnicą. Druhowie z dumą odebrali kluczyki do nowego wozu. Jest nim nowoczesny Mercedes Atego z napędem 4 x 4, wyciągarką, prawie trzystukonnym silnikiem, zbiornikiem wody o pojemności 2,5 tysiąca litrów i zbiornikiem na pianę gaśniczą.
W uroczystościach uczestniczyły delegacje zaprzyjaźnionych ochotniczych straży pożarnych z: Ciągowic, Chruszczobrodu, Grabowej, Rokitna Szlacheckiego, Turzy, Wiesiółki, Ryczowa, Kolonii Ryczów, Ogrodzieńca, Podzamcza, Błędowa, Łaz Błędowskich, Łęki, Łośnia, Okradzionowa, Kuźniczki Nowej i z Poręby.
Pojawili się także oficjalni goście, między innymi: wicewojewoda śląski Stanisław Dąbrowa, radni Rady Powiatu Zawierciańskiego Henryk Karcz i Leszek Kalaga, asystentka europosłanki Małgorzaty Handzlik Katarzyna Merta-Wałek, asystentka senatora Zbigniewa Meresa Ewelina Langner, burmistrz Łaz Maciej Kaczyński, przewodniczący Rady Miejskiej w Łazach Maciej Kubiczek i sekretarz gminy Ilona Pelon. Mszę świętą za strażaków odprawił ks. kan. Roman Bąbski i ks. prob. Artur Przybyłko (kapelan OSP Niegowonice).
Potem druhowie z Niegowonic oficjalnie odebrali nowy wóz strażacki.
- W imieniu całej naszej jednostki składam gorące podziękowanie za przydzielony samochód – mówił prezes OSP w Niegowonicach, Włodzimierz Koza.
Nowoczesny samochód kosztował 600 tysięcy złotych. Gmina pokryła znaczną część kosztów zakupu - 400 tysięcy złotych. Reszta pochodziła z kasy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Wyposażenie pojazdu w specjalistyczny sprzęt (między innymi w węże strażackie) było możliwe dzięki życzliwości mieszkańców Niegowonic i Niegowoniczek, którzy zorganizowali specjalną kwestę. W ten sposób udało się zebrać prawie 10 tysięcy złotych. Wóz jest jednym z najnowocześniejszych w powiecie. Jego wyposażenie i parametry sprawiają, że praktycznie wszędzie może się przedostać.
- To pierwszy tego typu nowy samochód w gminie – chwali się prezes.
Stary pojazd miał 30 lat i nie nadawał się do użytku. Nowym wozem jeździć będą druhowie-kierowcy Waldemar Koza i Bogdan Koza.
W czasie uroczystości mieszkańcy Niegowonic i Niegowoniczek mogli zapoznać się z historią rodzimej OSP. Jednostka w Niegowonicach powstała w maju 1919 roku na spotkaniu grupy mieszkańców. Dwa lata później została zarejestrowana w Kieleckim Urzędzie Wojewódzkim, jako Towarzystwo Straży Ogniowej Ochotniczej w Niegowonicach. Początkowo wyposażenie ochotników z Niegowonic nie było najbogatsze: łopaty, tłumice wykonane ze szmat, mioteł, bosaków i wiader. Były to czasy, kiedy wodę do gaszenia pożarów dowożono w pożyczonych drewnianych beczkach załadowanych na zwykłe wiejskie furmanki. Organizacja z biegiem czasu zyskiwała na znaczeniu, a sami strażacy szybko nauczyli się podstawowych zasad „przedsiębiorczości”. Z dochodów uzyskiwanych z zabaw tanecznych i loterii nabywano coraz więcej sprzętu. Jak podają kroniki w 1930 r. zakupiono 3 metalowe beczki o pojemności 500 litrów każda, ręczną sikawkę i węże strażackie. Po wyzwoleniu strażacy energicznie przystąpili do odbudowy swojego stowarzyszenia. W 1957 r. uroczyście poświęcono sztandar jednostki, ufundowany przez niegowoniczan. 10 lat później OSP w Niegowoniczkach połączyła się z OSP w Niegowonicach. Prężnie rozwijające się wsie wymusiły potrzebę budowy obecnej siedziby straży. Nowy budynek został uroczyście oddany do użytku 27 lipca 1985 r.
Od 1995 roku jednostka z Niegowonic weszła w skład Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. W czasie ostatnich 50 lat strażacy z Niegowonic i Niegowoniczek uhonorowani zostali 1 Złotym Znakiem Związku, 1 Medalem Honorowym imienia Bolesława Chomicza, 153 Medalami „Za zasługi dla pożarnictwa” i 78 odznakami „Strażak Wzorowy”. OSP Niegowonice brała udział w najtrudniejszych akcjach gaśniczych, takich jak: gigantyczny pożar kompleksu leśnego w 1992 roku w rejonie Kuźni Raciborskiej. Obecnie w jej skład wchodzi 129 członków (w tym 20 honorowych i 8 druhów z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej).
Bycie strażakiem w Niegowonicach łączy się z ogromnym poczuciem dumy. W szeregach OSP służą kolejne pokolenia rodzin i często całe rodziny: ojciec, syn, kuzyn, brat. Społeczność lokalna dba o to, by te tradycje nie zaginęły.
Medale i odznaczenia przyznane w czasie uroczystości:
Brązowymi Krzyżami Zasługi odznaczeni zostali druhowie: Włodzimierz Koza i Marcin Kroczak .
Odznaki honorowe „Za zasługi dla województwa śląskiego” otrzymali: złotą Władysław Szar i srebrną Włodzimierz Koza, Danuta Karbownik – Berlik.
Medal Honorowy imienia Bolesława Chomicza został nadany: Stanisławowi Zimnemu i Henrykowi Ziaji.
Złote Medale „Za zasługi dla pożarnictwa” przyznano: Andrzejowi Kozie, Henrykowi Karbownikowi, Hubertowi Berlikowi.
Srebrne Medale „Za zasługi dla pożarnictwa” przyznano: Stanisławowi Garczarczykowi, Mariuszowi Przybylskiemu, Kazimierzowi Durajowi, Marcinowi Kroczakowi, Maciejowi Kaczyńskiemu, Janinie Koza.
Brązowy Medal „Za zasługi dla pożarnictwa” przyznano: Wiesławowi Skrzekowi oraz członkom OSP w Rokitnie Szlacheckim druhom Tomaszowi Pakaszewskiemu i Rafałowi Sokołowskiemu.
Odznaki „Strażak Wzorowy” otrzymali: Zbigniew Detko, Krzysztof Bachowski, Stefan Cyran, Krzysztof Wieczorek.
Za zasługi dla OSP Niegowonice uhonorowano: Macieja Kaczyńskiego, Mieczysława Skręta, Macieja Kubiczka, Konrada Knopa i Adriana Kałę.
Przyznano także Medale Pamiątkowe „90 lat OSP w Niegowonicach”, które nadano między innymi Stanisławowi Dąbrowie, Małgorzacie Handzlik, Zbigniewowi Meresowi.
Tekst: Monika Polak-Pałęga
Foto: Piotr Pieszczyk
Napisz komentarz
Komentarze