Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 13:22
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

WIELKIE ŚWIĘTO STRAŻAKÓW

(Niegowonice) W sobotę, 8 maja strażacy z Ochotniczej straży Pożarnej w Niegowonicach obchodzili 90-lecie istnienia swojej jednostki. Tego dnia mieszkańcy wsi tłumnie przybyli na plac przed strażnicą. Druhowie z dumą odebrali kluczyki do nowego wozu. Jest nim nowoczesny Mercedes Atego z napędem 4 x 4, wyciągarką, prawie trzystukonnym silnikiem, zbiornikiem wody o pojemności 2,5 tysiąca litrów i zbiornikiem na pianę gaśniczą.
Podziel się
Oceń

(Niegowonice) W sobotę, 8 maja strażacy z Ochotniczej straży Pożarnej w Niegowonicach obchodzili 90-lecie istnienia swojej jednostki. Tego dnia mieszkańcy wsi tłumnie przybyli na plac przed strażnicą. Druhowie z dumą odebrali kluczyki do nowego wozu. Jest nim nowoczesny Mercedes Atego z napędem 4 x 4, wyciągarką, prawie trzystukonnym silnikiem, zbiornikiem wody o pojemności 2,5 tysiąca litrów i zbiornikiem na pianę gaśniczą.

 

W uroczystościach uczestniczyły delegacje zaprzyjaźnionych ochotniczych straży pożarnych z: Ciągowic, Chruszczobrodu, Grabowej, Rokitna Szlacheckiego, Turzy, Wiesiółki, Ryczowa, Kolonii Ryczów, Ogrodzieńca, Podzamcza, Błędowa, Łaz Błędowskich, Łęki, Łośnia, Okradzionowa, Kuźniczki Nowej i z Poręby.

 

Pojawili się także oficjalni goście, między innymi: wicewojewoda śląski Stanisław Dąbrowa, radni Rady Powiatu Zawierciańskiego Henryk Karcz i Leszek Kalaga, asystentka europosłanki Małgorzaty Handzlik Katarzyna Merta-Wałek, asystentka senatora Zbigniewa Meresa Ewelina Langner, burmistrz Łaz Maciej Kaczyński, przewodniczący Rady Miejskiej w Łazach Maciej Kubiczek i sekretarz gminy Ilona Pelon. Mszę świętą za strażaków odprawił ks. kan. Roman Bąbski i ks. prob. Artur Przybyłko (kapelan OSP Niegowonice).

 

Potem druhowie z Niegowonic oficjalnie odebrali nowy wóz strażacki.

 

- W imieniu całej naszej jednostki składam gorące podziękowanie za przydzielony samochód – mówił prezes OSP w Niegowonicach, Włodzimierz Koza.

 

Nowoczesny samochód kosztował 600 tysięcy złotych. Gmina pokryła znaczną część kosztów zakupu - 400 tysięcy złotych. Reszta pochodziła z kasy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Wyposażenie pojazdu w specjalistyczny sprzęt (między innymi w węże strażackie) było możliwe dzięki życzliwości mieszkańców Niegowonic i Niegowoniczek, którzy zorganizowali specjalną kwestę. W ten sposób udało się zebrać prawie 10 tysięcy złotych. Wóz jest jednym z najnowocześniejszych w powiecie. Jego wyposażenie i parametry sprawiają, że praktycznie wszędzie może się przedostać.

 

- To pierwszy tego typu nowy samochód w gminie – chwali się prezes.

 

Stary pojazd miał 30 lat i nie nadawał się do użytku. Nowym wozem jeździć będą druhowie-kierowcy Waldemar Koza i Bogdan Koza.

 

W czasie uroczystości mieszkańcy Niegowonic i Niegowoniczek mogli zapoznać się z historią rodzimej OSP. Jednostka w Niegowonicach powstała w maju 1919 roku na spotkaniu grupy mieszkańców. Dwa lata później została zarejestrowana w Kieleckim Urzędzie Wojewódzkim, jako Towarzystwo Straży Ogniowej Ochotniczej w Niegowonicach. Początkowo wyposażenie ochotników z Niegowonic nie było najbogatsze: łopaty, tłumice wykonane ze szmat, mioteł, bosaków i wiader. Były to czasy, kiedy wodę do gaszenia pożarów dowożono w pożyczonych drewnianych beczkach załadowanych na zwykłe wiejskie furmanki. Organizacja z biegiem czasu zyskiwała na znaczeniu, a sami strażacy szybko nauczyli się podstawowych zasad „przedsiębiorczości”. Z dochodów uzyskiwanych z zabaw tanecznych i loterii nabywano coraz więcej sprzętu. Jak podają kroniki w 1930 r. zakupiono 3 metalowe beczki o pojemności 500 litrów każda, ręczną sikawkę i węże strażackie. Po wyzwoleniu strażacy energicznie przystąpili do odbudowy swojego stowarzyszenia. W 1957 r. uroczyście poświęcono sztandar jednostki, ufundowany przez niegowoniczan. 10 lat później OSP w Niegowoniczkach połączyła się z OSP w Niegowonicach. Prężnie rozwijające się wsie wymusiły potrzebę budowy obecnej siedziby straży. Nowy budynek został uroczyście oddany do użytku 27 lipca 1985 r.

 

Od 1995 roku jednostka z Niegowonic weszła w skład Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. W czasie ostatnich 50 lat strażacy z Niegowonic i Niegowoniczek uhonorowani zostali 1 Złotym Znakiem Związku, 1 Medalem Honorowym imienia Bolesława Chomicza, 153 Medalami „Za zasługi dla pożarnictwa” i 78 odznakami „Strażak Wzorowy”. OSP Niegowonice brała udział w najtrudniejszych akcjach gaśniczych, takich jak: gigantyczny pożar kompleksu leśnego w 1992 roku w rejonie Kuźni Raciborskiej. Obecnie w jej skład wchodzi 129 członków (w tym 20 honorowych i 8 druhów z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej).

 

Bycie strażakiem w Niegowonicach łączy się z ogromnym poczuciem dumy. W szeregach OSP służą kolejne pokolenia rodzin i często całe rodziny: ojciec, syn, kuzyn, brat. Społeczność lokalna dba o to, by te tradycje nie zaginęły.

 

Medale i odznaczenia przyznane w czasie uroczystości:

Brązowymi Krzyżami Zasługi odznaczeni zostali druhowie: Włodzimierz Koza i Marcin Kroczak .

Odznaki honorowe „Za zasługi dla województwa śląskiego” otrzymali: złotą Władysław Szar i srebrną Włodzimierz Koza, Danuta Karbownik – Berlik.

 

Medal Honorowy imienia Bolesława Chomicza został nadany: Stanisławowi Zimnemu i Henrykowi Ziaji.

Złote Medale „Za zasługi dla pożarnictwa” przyznano: Andrzejowi Kozie, Henrykowi Karbownikowi, Hubertowi Berlikowi.

 

Srebrne Medale „Za zasługi dla pożarnictwa” przyznano: Stanisławowi Garczarczykowi, Mariuszowi Przybylskiemu, Kazimierzowi Durajowi, Marcinowi Kroczakowi, Maciejowi Kaczyńskiemu, Janinie Koza.

 

Brązowy Medal „Za zasługi dla pożarnictwa” przyznano: Wiesławowi Skrzekowi oraz członkom OSP w Rokitnie Szlacheckim druhom Tomaszowi Pakaszewskiemu i Rafałowi Sokołowskiemu.

Odznaki „Strażak Wzorowy” otrzymali: Zbigniew Detko, Krzysztof Bachowski, Stefan Cyran, Krzysztof Wieczorek.

 

Za zasługi dla OSP Niegowonice uhonorowano: Macieja Kaczyńskiego, Mieczysława Skręta, Macieja Kubiczka, Konrada Knopa i Adriana Kałę.

 

Przyznano także Medale Pamiątkowe „90 lat OSP w Niegowonicach”, które nadano między innymi Stanisławowi Dąbrowie, Małgorzacie Handzlik, Zbigniewowi Meresowi.

 

Tekst: Monika Polak-Pałęga

Foto: Piotr Pieszczyk


WIELKIE ŚWIĘTO STRAŻAKÓW

WIELKIE ŚWIĘTO STRAŻAKÓW

WIELKIE ŚWIĘTO STRAŻAKÓW

WIELKIE ŚWIĘTO STRAŻAKÓW

WIELKIE ŚWIĘTO STRAŻAKÓW

WIELKIE ŚWIĘTO STRAŻAKÓW

WIELKIE ŚWIĘTO STRAŻAKÓW

WIELKIE ŚWIĘTO STRAŻAKÓW

WIELKIE ŚWIĘTO STRAŻAKÓW

WIELKIE ŚWIĘTO STRAŻAKÓW

WIELKIE ŚWIĘTO STRAŻAKÓW

WIELKIE ŚWIĘTO STRAŻAKÓW


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZawiercianinTreść komentarza: A w Zawierciu rządzenie po staremu. Wygrało PO a w starostwie dalej brylują stare układy, zwłaszcza w szpitaluData dodania komentarza: 27.09.2024, 08:02Źródło komentarza: Czasem 2=1. Gazeta Myszkowska łączy się z Kurierem Zawierciańskim. Czy połączą się też dwa powiaty?Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Od redakcji: Michał Wacławik, którego prezesura w ZKM została zakończona, i stało się to tematem felietonu Sebastiana Rusika, po jego publikacji odezwał się do nas w wiadomości sms. Naszym zdaniem to polemika z autorem, więc pozwalamy sobie przepisać treść sms-a: "Przeczytałem artykuł dotyczący mojej skromnej osoby i proszę o skorygowanie informacji, żę składałem kwiaty i hołd Pani Prezydent. Do reszty nie mam uwag.Data dodania komentarza: 25.09.2024, 11:16Źródło komentarza: FELIETON NA ŚNIADANIE: Włosie na grzbiecie prezesaAutor komentarza: ZagłębiakTreść komentarza: Łączenie z Myszkowem, a może od razu do Częstochowskiego. Jeżeli by to tego doszło, to Zawiercie wypadnie z subregionu centralnego Województwa śląskiego i wpadnie do subregionu północnego razem z Kłobuckiem, Częstochową i Myszkowem. No naprawdę zacne grono. Najbiedniejszy obszar bez żadnych perspektyw.Data dodania komentarza: 24.09.2024, 01:10Źródło komentarza: Czasem 2=1. Gazeta Myszkowska łączy się z Kurierem Zawierciańskim. Czy połączą się też dwa powiaty?Autor komentarza: Treść komentarza: Pomysł głupi. Skoro w Myszkowie rządzi PiS niech sobie gnijąData dodania komentarza: 23.09.2024, 07:34Źródło komentarza: Czasem 2=1. Gazeta Myszkowska łączy się z Kurierem Zawierciańskim. Czy połączą się też dwa powiaty?Autor komentarza: LeonTreść komentarza: Przydałaby się generalnie reforma samorządowa, która likwiduje małe powiaty i gminy, ludzi coraz mniej a urzędników i kosztów nie ubywa...Data dodania komentarza: 23.09.2024, 00:00Źródło komentarza: Czasem 2=1. Gazeta Myszkowska łączy się z Kurierem Zawierciańskim. Czy połączą się też dwa powiaty?Autor komentarza: Jerzy JanoskaTreść komentarza: ps. pomnik nigdy nie był grobem, nigdy nie upamiętniał żołnierzy Armii I Frontu Ukraińskiego a był tzw. "Pomnikiem wdzięczności" stawianym w Polsce masowo przez komunistyczne władzę okupantom sowieckim za to że z chamów i zdrajców zrobili władzę PRLuData dodania komentarza: 22.09.2024, 13:43Źródło komentarza: Z cyklu „Na kartach historii”: WSPOMNIENIE O POMNIKU ŻOŁNIERZY RADZIECKICH W ZAWIERCIU- BZOWIE
Reklama
Reklama
Reklama