Wyrok w głośnej sprawie dotyczącej korupcji w zawierciańskim samorządzie zapadł w poniedziałek 21 maja w Sądzie Rejonowym w Myszkowie. Były prezydent Zawiercia Ryszard M., któremu Prokuratura Okręgowa w Częstochowie postawiła 10 zarzutów popełnienia przestępstw, z których 9 dotyczy przyjmowania łapówek, a jeden niedopełnienia obowiązków służbowych i wejścia w porozumienie w toku postępowania przetargowego, został uznany za winnego w przypadku większości zarzutów. Sędzia Karol Gondro zdecydował o wymierzeniu samorządowcowi kary łącznej 4 lat pozbawienia wolności i kary grzywny w wysokości 20 tysięcy złotych oraz przepadek korzyści majątkowych uzyskanych z przestępstw. Ponadto sąd zdecydował o zastosowaniu względem Ryszarda M. środka karnego w postaci zakazu pełnienia funkcji i stanowisk w organach samorządu terytorialnego na okres 5 lat. Zakaz taki jest wykonywany po odbyciu kary więzienia.
Przedsiębiorca Bartłomiej K., który oskarżony był między innymi o powoływanie się na wpływy u Ryszarda M., a w swych wyjaśnieniach opowiadał, jakoby miał płacić byłemu prezydentowi za przychylność i umożliwianie wykonywania różnych inwestycji w mieście, został skazany na karę 1 roku i 2 miesięcy pozbawienia wolności oraz grzywnę w wysokości 12 tysięcy złotych.
Za winnego sąd uznał również byłego zastępcę Ryszarda M. w latach 2010-2014 Marka K. Wtedy Wiceprezydent Zawiercia, związany z SLD, oskarżony był o przyjęcie łapówki w wysokości 1000 złotych w zamian za podpisanie umowy najmu lokalu komunalnego. Sąd wymierzył Markowi K. karę 9 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata, 2.100 złotych grzywny oraz przepadek korzyści majątkowej w wysokości 1000 złotych.
Jedynym spośród czterech oskarżonych w procesie mężczyzn, który uzyskał korzystny dla siebie wyrok jest Krzysztof G. W 2013 roku był kierownikiem budowy 12 domów socjalnych w Zawierciu-Kromołowie, a oskarżony został o poświadczenie nieprawdy w dzienniku budowy co do daty jej rozpoczęcia. Sędzia Karol Gondro postanowił umorzyć postępowanie względem oskarżonego. (JotM. ES)
Napisz komentarz
Komentarze