(Zawiercie) Grupa radnych przed sesją Rady Miasta Zawiercie próbowała dołożyć do porządku obrad uchwałę będącą deklaracją poparcia dla postulatów nauczycieli. 86% szkół w Zawierciu poparło postulaty strajkowe, warto więc zwrócić uwagę, jakie zdanie na ten temat mają nasi radni. I tu ciekawostka. Najpierw na Komisji Oświaty głosami 3:2 radni negatywnie zaopiniowali projekt uchwały, na sesji koalicja rządząca prezydenta Konarskiego (OdNowa, PiS i NAW) nie dopuściła nawet uchwały do włączenia jej w porządek obrad. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że przeciwko uchwale głosowali radni będący nauczycielami i uczeń technikum, który jest radnym!
W uzasadnieniu do projektu uchwały Witold Grim, były prezydent Zawiercia napisał: Podzielamy pogląd, że zawód nauczyciela jest zawodem zaufania społecznego, wobec którego zostały nakreślone wysokie standardy etyczne, wysokie wymogi dotyczące kwalifikacji, nieustannego doskonalenia zawodowego. W związku z powyższym osoby wykonujące ten zawód powinny być godnie wynagradzane. Proces edukacji pełni istotną rolę w życiu każdego z nas. Ponadto samorządy ponoszą odpowiedzialność za jakość i efekty kształcenia oraz właściwą realizację obowiązku szkolnego. „Takie będą rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie”- zakończono uzasadnienie do uchwały wypowiedzianą już w XVI wieku sentencją autorstwa Jana Zamoyskiego Wielkiego Kanclerza Koronnego Rzeczypospolitej.
Na Komisji Edukacji za uchwałą głosowali Damian Świderski i Edyta Grzebieluch. PRZECIWKO: Tomasz Pacia. Uwaga: jego żona jest nauczycielką! Justyna Wesołowska i NAUCZYCIELKA ZS im. H. Kołłątaja Martyna Gajos.
Witold Grim: -O naszej propozycji uchwały, o tym, że radni koalicji rządzącej nie dopuścili projektu do porządku obrad nie wspomniały portale piszące o Zawierciu, twierdzące, że są obiektywne, jak zawiercianskie.pl.
Radny- uczeń też przeciw! Dać mu jedynkę!
Na sesji radni koalicji nie dopuścili do włączenia projektu uchwały do porządku obrad. Projekt nie nakładał na gminę żadnych obowiązków, byłby jedynie deklaracją poparcia i zrozumienia postulatów nauczycieli. Ale przecież w Radzie Miejskiej pierwsze skrzypce odgrywają radni PiS, której rząd jest w konflikcie z nauczycielami. Uchwała miała brzmieć: „Rada Miejska w Zawierciu wyraża solidarność ze środowiskiem nauczycielskim miasta Zawiercie w zakresie postulatów zmierzających do poprawy warunków wynagradzania nauczycieli oraz popiera słuszne postulany tego środowiska”. Tyle. Przeciwko uchwale głosowali: Beata Chawuła -w wyborach kandydatka PiS na Prezydentkę Zawiercia, Martyna Gajos- nauczycielka z Kołłątaja, Dariusz Kurek, Tomasz Pacia-ma żonę nauczycielkę!, Paulina Pietras, Jerzy Radosz, Justyna Wesołowska.
Ciekawostką jest, że jeden z radnych, ledwie 18 letni Dominik Janus sam jeszcze jest uczniem. Dokładnie technikum Zespołu Szkół im. S. Staszica. Też był przeciw uchwale popierającej postulaty własnych nauczycieli i wychowawców! Drodzy pedagodzy, może warto zrobić panu radnemu lekcję obywatelską? A przy okazji dyktando, bo z ortografią u radnego słabo, wystarczy przeczytać oświadczenie majątkowe. Do ucznia-radnego wysłaliśmy pytanie przez komunikator:
„Panie Radny, w głosowaniu 27-03-2019 głosował pan przeciwko uchwale w sprawie udzielenia poparcia postulatom środowiska nauczycielskiego miasta Zawiercie. Stąd moje pytanie: czy Pana zdaniem Pana nauczyciele w ZS im. Staszica zarabiają za dużo? Przejrzałem też pańskie oświadczenie majątkowe, z którego wynika, że nie potrafi pan poprawnie pisać w języku polskim, robi pan podstawowe błędy. Może jednak warto inwestować w oświatę? Może wtedy nauczyciele będą w stanie lepiej nauczyć radnego poprawnej pisowni?” Radny obiecał odpowiedzieć na nasze pytania, ale odpowiedzi się nie doczekaliśmy.
Za uchwałą popierającą postulaty nauczycieli głosowali: Mariusz Golenia, Witold Grim, Edyta Grzebieluch, Paweł Kaziród, Ewa Mićka, Michał Myszkowski, Damian Świderski, Henryk Mól.
Za ilustrację niech posłużą zdjęcia z oświadczenia majątkowego radnego Janusa. W poniedziałek 8 kwietnia może rozpocząć się ogólnopolski strajk nauczycieli, który poparło prawie 90 % nauczycieli w Polsce.
Jarosław Mazanek
Napisz komentarz
Komentarze