Pod koniec marca bezrobocie w powiecie wyniosło 6,2%. Stopa bezrobocia w porównaniu do dwóch pierwszych miesięcy roku nie wzrosła. W marcu zarejestrowanych bezrobotnych było 2530 osób (o 8 więcej niż w lutym). Nieco ponad 54% bezrobotnych stanowią kobiety.
- Począwszy od kwietnia do dnia 13.04.2020r. zostało zarejestrowanych 105 osób. Dotychczas nie wpłynęła do tut. Urzędu żadna informacja o zwolnieniach grupowych – przekazuje Powiatowy Urząd Pracy w Zawierciu. Spośród osób zarejestrowanych w kwietniu 23% to osoby zwolnione z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, 5% bezrobotnych to osoby, które wróciły z zagranicy.
Epidemia korona wirusa jest już widoczna na lokalnym rynku pracy. Choć póki liczba bezrobotnych nie wzrosła, to jest mniej ogłoszeń o wolnych miejscach pracy. - Najbardziej widocznym symptomem zachodzących niekorzystnych zmian na lokalnym rynku pracy jest mniejsza liczba ofert pracy wpływających do tut. Urzędu. W marcu firmy zgłosiły 121 wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej, co stanowi tylko 52% liczby zgłoszeń z lutego (232 wolne miejsca pracy i aktywizacji zawodowej). W kwietniu niekorzystny trend trwa dalej. Skalę niekorzystnego zjawiska podkreśla fakt, że miesiące marzec/kwiecień traktowane są jako miesiące wzmożonej aktywności w poszukiwaniu pracowników ze względu na rozpoczęcie prac sezonowych, rozpoczętych budów, większych zwykle obrotach w turystyce i gastronomii – wyjaśnia zawierciański PUP.
W połowie marca wstrzymano nabory na organizowanie wszystkich form aktywizacji zawodowej, które finansowane były z Funduszu Pracy oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. Wstrzymanie naborów to efekt problemów z wykonaniem wstępnych badań lekarskich i kłopotami z rekrutacją pracowników podczas pandemii. Ponadto z aktywizacji zawodowej wycofywali się również przedsiębiorcy, którzy mieli problem z oszacowaniem warunków prowadzenia firmy w czasie obowiązujących obostrzeń.
Tarcza Antykryzysowa zakłada, że przedsiębiorcy będą mogli korzystać z form pomocy, mających umożliwić im zachowanie płynności finansowej i ochronę miejsc pracy. Pomoc realizowana ma być na przykład przez ZUS, Wojewódzkie i Powiatowe Urzędy Pracy. Co oferują Powiatowe Urzędy Pracy? Mikroprzedsiębiorcy mogą ubiegać się o jednorazową niskooprocentowaną pożyczkę do 5 tysięcy złotych z możliwością jej umorzenia po spełnieniu określonych kryteriów. Pożyczka może zostać udzielona mikroprzedsiębiorcom (firmy do 9 osób), którzy prowadzili swoją działalność przed 1 marca 2020 r. Pieniądze mogą zostać przeznaczone na pokrycie kosztów bieżącej działalności.
Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą starać się o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników i należnych od nich składek na ubezpieczenie społeczne. Dofinansowanie może zostać przyznane na maksymalnie 3 miesiące. To, ile środków otrzyma firma zależy od skali spadku obrotów (co najmniej 30%). O dofinansowanie to mogą się również ubiegać organizacje pozarządowe i podmioty o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.
Przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi, którzy nie zatrudniają pracowników mogą otrzymać dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. W tym przypadku dofinansowanie również może być przyznane na maksymalnie 3 miesiące, a jego wysokości uzależniona jest od skali spadku obrotów (spadek o co najmniej 30%).
- Nabór na pierwszą formę wsparcia dla mikroprzedsiębiorców tj. jednorazowa pożyczka w wysokości do 5000 zł., został ogłoszony 2 kwietnia br. Na dzień 14 kwietnia liczba wniesionych wniosków przez mikroprzedsiębiorców wynosiła 280. Na ten dzień tut. Urząd wypłacił środki w wysokości 560 000 zł. dla 112 mikroprzedsiębiorców i na bieżąco realizuje kolejne wnioski – wylicza PUP w Zawierciu.
W najbliższym czasie ma zostać ogłoszony nabór na pozostałe formy wsparcia. Informacja taka opublikowana będzie na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy.
PUP w Zawierciu cały czas dokonuje rejestracji bezrobotnych i realizuje instrumenty wsparcia, które określone zostały w Tarczy Antykryzysowej. Aby zachować bezpieczeństwo zarówno dla urzędników, jak i petentów, z urzędem można komunikować się telefonicznie i przez Internet. Jeśli ktoś miałby stawić się w urzędzie osobiście, wyznaczane są indywidualne terminy.
Wniosek o wsparcie całkowicie on-line!
Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o pomoc za pośrednictwem portalu praca.gov.pl oraz w wersji papierowej.
- Wnioski przygotowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej są scentralizowane i uproszczone do minimum, co umożliwia przyśpieszenie całej procedury począwszy od uzupełnienia wniosku, jego złożenia, rozpatrzenia i wypłaty środków. Wniosek i wszystkie jego załączniki są integralną częścią umowy co w przypadku złożenia wniosków drogą elektroniczną i opatrzenia go przez przedsiębiorcę kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym EPUAP całkowicie eliminuje potrzebę osobistego stawiennictwa w Urzędzie w celu podpisania umowy. Elektronicznie podpisany wniosek przez przedsiębiorcę jest rozpatrywany i podpisywany również elektronicznie przez osobę upoważnioną przez Starostę Zawierciańskiego do realizacji umów w tym zakresie i umowa wysyłana jest na założone przez przedsiębiorcę konto na praca.gov.pl, a środki tego samego dnia wypłacane są na konto wskazane we wniosku – tłumaczy Powiatowy Urząd Pracy.
W przypadku wniosków w formie papierowej, aby zawrzeć umowę należy stawić się w urzędzie w wyznaczonym terminie. Jak dotąd większość wniosków (ok. 60%) złożona została elektronicznie. Wszystkie wnioski rozpatrywane są na bieżąco.
Trudno jest obecnie dokonać analizy zmian na rynku pracy, zarówno w perspektywie krótko i długoterminowej, ponieważ sytuacja jest dynamiczna i zależy od wielu czynników. Wśród nich można wymienić czas trwania pandemii, zakres obowiązujących restrykcji, sytuację innych krajów, szybkość odbudowy łańcucha dostaw oraz to, czy wdrażane programy pomocowe przez gospodarki na świecie będą wystarczające.
SPADA LICZBA OFERT PRACY, CHOĆ BEZROBOTNYCH JESZCZE NIE PRZYBYWA
Jak koronawirus wpływa na lokalny rynek pracy?
(powiat zawierciański) Trwająca pandemia koronawirusa daje się wszystkim we znaki z powodu obostrzeń, które zmieniły nasze codzienne życie, jak również z powodów gospodarczych. Wiele firm z dnia na dzień musiało przestać funkcjonować, wiele osób boi się o pracę, niektórzy już zostali wysłani na urlop bezpłatny. Jak dotychczas koronawirus wpłynął na lokalny rynek pracy i czego możemy się spodziewać w najbliższej przyszłości? Zapytaliśmy o to Powiatowy Urząd Pracy w Zawierciu.
- 01.05.2020 12:36 (aktualizacja 24.09.2023 04:27)
Napisz komentarz
Komentarze