(Pilica) 6 czerwca odbyła się uroczystość odznaczenia OSP Pilica Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Jest to najwyższe odznaczenie, jakie można uzyskać za ponad stuletnią działalność w ochronie przeciwpożarowej. Obchody rozpoczęły się mszą świętą, którą celebrował proboszcz tutejszej parafii ks. Jarosław Szlenzak. Po modlitwie pododdziały strażackie przemaszerowały na rynek.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi: senator Zbigniew Meres, wicewojewoda śląski Stanisław Dąbrowa, radny Sejmiku Województwa Śląskiego Marian Gajda, burmistrz Pilicy Michał Otrębski, komendant PSP Zawiercie Marek Fiutak, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Oddziału Powiatowego ZOSP w Zawierciu Hubert Berlik, wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP Adam Rozlach. Licznie przybyli również przedstawiciele i komendanci gminnych OSP, radni powiatowi i radni piliccy.
NIE BYŁO ŁATWO
- Próbę zorganizowania Ochotniczej Straży Pożarnej w Pilicy podjęto na spotkaniu gminnym 15 września 1900 roku. Zebrani jednogłośnie uchwalili prośbę do naczelnika powiatu olkuskiego o utworzenie w Pilicy straży pożarnej złożonej z ochotników, zgodnie z ustawą o strażach pożarnych dla Kraju Nadwiślańskiego. Wójt Józef Kubiczek w raporcie z 13 lipca 1901 roku przedstawił naczelnikowi listę 69 członków, którzy zapisali się do straży pożarnej w Pilicy. 29 kwietnia tego samego roku na zebraniu ogólnym pilickiej OSP, przy udziale 58 osób pod przewodnictwem wójta, przeprowadzono wybory zarządu. Naczelnikiem wybrano Antoniego Siermantowskiego, jego zastępcą Mieczysława Młockiego, skarbnikiem Władysława Dynerowicza, a gospodarzem Wilhema Izaaka. Jednak gubernator kielecki nie zatwierdził zgłoszonego zarządu, ponieważ jego wybór został przeprowadzony pod przewodnictwem wójta, a nie na ogólnym zebraniu gminy- mówi o trudnych początkach pilickiej straży dotychczasowy jej kronikarz Szymon Kot.
Mimo tych problemów, straż funkcjonowała normalnie. W ciągu lat zmieniał się jej stan personalny i kierownictwo. 9 czerwca 1901 r. do straży należało 53 członków. Prezesem był Józef Krakowski, naczelnikiem Mieczysław Młocki, a gospodarzem Jakub Dobrowolski.
OSP Pilica jest najstarszą jednostką w naszym powiecie. Od 1906 roku posiada własny sztandar, który po dziś dzień jest wnoszony na najważniejsze uroczystości.
- Właśnie do kolucha (specjalnego uchwytu- przyp. red.) tego sztandaru wpięto Złoty Znak Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP – tłumaczy druh Szymon Kot.
BYSTRY II JAK NOWY
Ważnym elementem uroczystości było przekazanie po remoncie strażackiego Jelcza. Nadano mu imię Bystry II. Jak przyznają druhowie (Szymon Kot, Kamil Rzadkiewicz, Agnieszka Rzadkiewicz, Andrzej Kłysiński), pomysł na nadanie mu właśnie takiego imienia wziął się stąd, że takie imię nosił pierwszy w historii samochód w OSP Pilica poświęcony 20 lipca 1927 roku. Najprawdopodobniej było to także pierwsze auto w OSP na terenie obecnego powiatu zawierciańskiego.
– Taka nazwa nawiązuje do historii naszej jednostki – przyznają z dumą strażacy.
Bystry II został wyprodukowany w 1985 roku. Początkowo funkcjonował jako samochód gaśniczy w Zawodowej Straży Pożarnej i dopiero w 1990 roku trafił do OSP w Pilica na miejsce wysłużonego Stara. Pierwszy gruntowny remont pojazdu miał miejsce w 1997 roku i był wynikiem tego, że auto znacznie ucierpiało w trakcie wypadku drogowego (strażacy wracali tego dnia z akcji w Wierbce, gdzie walczyli ze skutkami powodzi). Obecnie samochód posiada przedłużoną kabinę dla sześcioosobowej załogi. Wyposażenie wozu obejmuje między innymi zbiornik na 6 tysięcy litrów wody i autopompę.
Pilica chętnie wspiera inwestycje w rodzimej jednostce OSP, ale nie stać jej było na nowy pojazd strażacki. Dlatego konieczny stał się remont starego samochodu. Na ten cel 60 tysięcy złotych przeznaczył Związek Ochotniczych Straży Pożarnych, a 35 tysięcy złotych dołożyła gmina.
MEDALE I ODZNACZENIA:
Zbigniew Muszyński - Złoty Znak Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP
Roman Drąg - Order im. Bolesława Chomicza
Łucja Fiutak - Order im. Bolesława Chomicza
Mariusz Kłysiński - Srebrny Medal Zasług dla Pożarnictwa
Jacek Chmielewski - Srebrny Medal Zasług dla Pożarnictwa
Roman Findziński - Brązowy Medal Zasług dla Pożarnictwa
Roman Findziński - odznaka Strażak Wzorowy
Krzysztof Kot - odznaka Strażak Wzorowy.
Tadeusz Dynerowicz - medal „90 lat OSP Niegowonice”
Mariusz Kłysiński - medal „90 lat OSP Niegowonice”
Andrzej Kłysiński - Złoty Medal Zasług dla Pożarnictwa
Mariusz Rzadkiewicz - Brązowy Medal Zasług dla Pożarnictwa
A JEDNAK NIE TAK RÓŻOWO
Po oficjalnej części uroczystości trzej druhowie złożyli rezygnację z funkcji członków zarządu OSP Pilica (zastępca naczelnika, skarbnik i kronikarz). Powodem takiej decyzji był „brak możliwości współpracy” z zarządem. To czysto formalne posunięcie, jak zapewniają nie wpłynie to na jakość pracy strażaków.
Tekst: Monika Polak-Pałęga
Foto: Szymon Kot
Napisz komentarz
Komentarze