(Szczekociny) W pierwszy weekend czerwca (4 – 5 czerwca) obchodzone były Dni Szczekocin. Główne uroczystości odbywały się w Parku Miejskim w Szczekocinach, a dwudniową imprezę rozpoczął fenomenalny występ cygańskiego zespołu „Romano”.
W tym roku organizatorzy mocno podkreślili 655 rocznicę nadania Szczekocinom praw miejskich za Piotra Odrowąża Szczekockiego (1355 r za króla Kazimierza Wielkiego) i 216 rocznicę bitwy T. Kościuszki pod Szczekocinami (6.VI.1794).
Pierwszego dnia na scenie oprócz rewelacyjnych Romów pojawili się także: Formacja 405, Back 4 boys, ABBA SONGS oraz VOYAGER, które porwały publiczność do tańca. W niedzielę na scenie dominował folklor w wykonaniu uczestników XII Regionalnego Przeglądu Zespołów Ludowych, Kapel, Śpiewaków oraz Twórców Ludowych i Rękodzielnictwa, a także zespołu „Nasa Kapela”.
Nominację do 44 Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą w dn. 25-27 czerwca zdobył Zespół Folklorystyczny Wrzos z Ryczowa Kolonii. Przeglądowi towarzyszył jarmark twórców ludowych. Tu prace prezentowało 16 twórców, nie tylko z powiatu zawierciańskiego, ale także włoszczowskiego. Jako inicjator tego przeglądu, przypomnę, że impreza trwa w Szczekocinach i się rozwija już od 12 lat.
Szachy były szybkie
Dniom Szczekocin towarzyszył XV Ogólnopolski Turniej Szachów Szybkich o puchar burmistrza Miasta i Gminy Szczekociny. Zwycięzcą turnienu został Andrzej Gbyl z Krakowa. Najlepsi ze Szczekocin: Rafał Pawleta, Zbigniew Derek, Grzegorz Wierzbowski, Marek Gradoń.
216 lat od Bitwy pod Szczekocinami
IX Rajd Szlakiem Kosynierów utrudniły liczne podtopienia tras. Nie wszyscy z 450 uczniów z gmin Irządze, Szczekociny, Moskorzew i Słupia dotarło na miejsce bitwy kościuszkowskiej do Kopca w Wywle, gdzie w mogile spoczywa ok. tysiąc kosynierów. To miejsce śmierci dwóch generałów powstania: Stanisława Wodzickiego i Jana Grochowskiego. Tu śmiertelnie został ranny chłopski bohater powstania Bartosz Głowacki. Bitwa T. Kościuszki z połączonymi tu po raz pierwszy wojskami prusko-rosyjskimi była 6 czerwca 1794 r. Wobec dwukrotnej przewagi w piechocie i czterokrotnej w artylerii bitwa została przegrana.
Tradycyjnie od 15 lat kwiaty składał honorowy obywatel Szczekocin, nasz rodak Stanisław Adamczyk z Belgii.
Na mecie rajdu w Zespole Szkół w Szczekocinach atrakcją był pokaz karate w wykonaniu uczniów z Liceum Wojskowego ze Stalowej Woli.
Czesław Orliński
Napisz komentarz
Komentarze