Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 14:49
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Będzie referendum nad odwołaniem prezydenta Konarskiego?

(Zawiercie) Wójta, burmistrza czy prezydenta miasta można odwołać ze stanowiska przed upływem kadencji w drodze referendum. Powody mogą być ważne lub błahe, ale istotnie jest czy referendum będzie miało taką frekwencję, że jego wynik będzie wiążący. W Zawierciu coraz częściej słyszymy z różnych stron, że po 2 latach mieszkańcy już mają dość rządów Łukasza Konarskiego i najchętniej by go się pozbyli. Słowo „referendum” w tym kontekście pada coraz częściej. Bo po co robić różne akcje protestacyjne, np. w sprawie Bocianówki, Schroniska dla Zwierząt czy zwożenia do Zawiercia odpadów w ilości 5x takiej, jak produkuje samo Zawiercie, akcje których skuteczność będzie wątpliwa? Czy nie lepiej po prostu zagrozić Prezydentowi Miasta odwołaniem i sprawdzić czy większość mieszkańców ma podobne zdanie? W 2018 roku Łukasz Konarski nie wygrał wysoko, zdobył 53% głosów, przy bardzo brudnej kampanii oszczerstw stosowanej wobec głównego przeciwnika, którym był Witold Grim. Teraz Konarski sam zbiera owoce tamtej kampanii hejtu.
Mieszkańcy Zawiercia zastanawiają się, która wersja Łukasza Konarskiego jest prawdziwa: ta z kampanii wyborczej (zdjęcie powyżej) czy ta z awantury o schronisko (źródło: FB Łukasz Konarski)

Autor: materiały wyborcze Łukasza Konarskiego z 2018 roku

Podziel się
Oceń

W roku 2019  Łukasz Konarski nie uzyskał absolutorium od radnych. W roku 2020 przywrócił stanowisko wiceprezydenta miasta, powołał na nie Małgorzatę Benc z PiS-u więc tym razem poszło już gładko. W Zawierciu niemożliwa do zastosowania jest więc sytuacja, że to radni podejmą uchwałę o ogłoszeniu referendum dla odwołania Prezydenta Miasta ze stanowiska.  Łukasza Konarskiego posady może  jednak pozbawić „gniew ludu”. Konarski zadarł ostro z miłośnikami zwierząt, którzy stają mocno w obronie Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zawierciu, zagrożonego likwidacją przez knowania gminnej spółki, na której terenie jest schronisko (miasto przekazało działkę firmie, żeby zwiększyć jej majątek). Chyba też nikt nie wierzy w dobre intencje w tej sprawie samego Łukasza Konarskiego, który w internecie jest „murem za schroniskiem”, ale w decyzjach jego i podległej prezydentowi spółce widać coś odwrotnego. 
Do tego można dodać konflikt o „Bocianówkę” gdzie działanie prezydenta rozwiązującego umowę dzierżawy bez żadnego wyjaśnienia i racjonalnych powodów budzi tylko wątpliwości i spekulacje, kto ma skorzystać na tej decyzji w przyszłości? Kto np. dostanie nową dzierżawę, dodatkowo w obiekcie który miasto najpierw wyremontuje? Takich kontrowersyjnych decyzji urzędującego prezydenta Zawiercia jest więcej, za każdą stoi przedsiębiorca, którego byt staje się niepewny „z łaski urzędującego Łukasza Konarskiego”. 

Mieszkańcy Zawiercia zastanawiają się, która wersja Łukasza Konarskiego jest prawdziwa: ta z kampanii wyborczej (zdjęcie powyżej) czy ta z awantury o schronisko (źródło: FB Łukasz Konarski)

Kolejne zarzewie społecznego niezadowolenia to usytuowanie w Zawierciu instalacji do produkcji paliwa z odpadów. Mieszkańcy zauważyli, że oznacza to dodatkowe zwiezienie do Zawiercia minimum 80 tys. ton odpadów z gmin ościennych. Na FB powstała już grupa „Zawiercie to nie śmietnik! Nie dla 100 tysięcy ton śmieci w Zawierciu”. Na konferencji prasowej prezentującej inwestycję firmy Fortum z udziałem Prezydenta Zawiercia Łukasza Konarskiego dziennikarzom odmówiono przekazania szczegółów umowy pomiędzy Fortum i gminną spółką, zasłaniając się tajemnicą przedsiębiorstwa. Zaraz więc przypomniano Łukaszowi Konarskiemu jego obietnicę z kampanii wyborczej gdzie deklarował „publikowanie wszystkich umów zawieranych przez miasto”. Nie licząc informacji o rozstrzygniętych przetargach w PIP-e Gminy Zawiercie żaden spis umów się nie pojawił. A umowa która decyduje o gospodarczej przyszłości miasta pomiędzy gminną spółką i Fortum, na pewno jest dokumentem, który mieszkańcom powinien być znany. 

Procedura odwołania Prezydenta Zawiercie w referendum
Mieszkańcy Zawiercia aby odwołać prezydenta miasta muszą powołać Grupę Inicjatywną i wyznaczyć jej pełnomocnika. Z chwilą powiadomienia Komisarza Wyborczego o powołaniu Grupy  Inicjatywnej dla odwołania Prezydenta Zawiercia Łukasza Konarskiego przed upływem kadencji i wraz z informacją kto jest Pełnomocnikiem Grupy Inicjatywnej biegnie 60 dniowy termin na zbieranie podpisów mieszkańców pod tą inicjatywą. Konieczne jest zebranie podpisów poparcie 10% uprawnionych do głosowania mieszkańców Zawiercia.  W roku 2018 gdy wybory wygrał Łukasz Konarski Zawiercie miało 40411 wyborców, uprawnionych do głosowania. 10% to  4041 wyborców. Jeżeli Grupa Inicjatywna zbierze w 60 dni poparcie minimum tylu osób, uprawnionych w Zawierciu do głosowania, zgłasza to do Komisarza Wyborczego. Gdy wniosek jest kompletny, a podpisy zebrane prawidłowo, Komisarz Wyborczy postanawia o przeprowadzeniu referendum w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia złożenia wniosku.    To oznacza, że najpóźniej w ciągu 90 dni (3 miesiące) od powiadomienia Komisarza Wyborczego o inicjatywie, referendum się odbędzie.   To oznacza, że inicjatorzy odwołania prezydenta Zawiercia powinni dobrze zaplanować kiedy ruszyć w formalnym wnioskiem. Idzie jesień a po niej zima. Nie wiadomo jak rozwinie się epidemia Covid-19 co może utrudnić zbieranie podpisów i przeprowadzenie referendum. Optymalne, z punktu widzenia przeciwników polityki obecnego Prezydenta Zawiercia Łukasza Konarskiego, którym -co oczywiste- będzie zależeć na skutecznym referendum, będzie takie zaplanowanie jego terminu, aby przypadł przynajmniej po szczycie zachorowań, np. wiosną 2021. Formalne zawiadomienie o powołaniu Grupy Inicjatywnej należałoby przesłać do Komisarza Wyborczego np. na koniec stycznia 2021. Referendum odbyłoby się wtedy na koniec kwietnia. 
Największa trudność z referendami w których rozstrzyga się odwołanie „organu jednostki samorządu terytorialnego pochodzącego z wyborów bezpośrednich jest taka, że nie wystarczy, że 50% i jeden mieszkaniec Zawiercia uprawniony do głosowania zagłosuje za odwołaniem Łukasza Konarskiego. Art. 55 ust. 2 Ustawy o referendum lokalnym nakłada dodatkowy obowiązek, że wynik referendum nad odwołaniem Prezydenta Zawiercia jest ważny i wiążący, gdy gdy udział w referendum weźmie nie mniej niż 3/5 liczby biorących udział w jego wyborze w 2018 roku. Frekwencja w tych wyborach wg PKW wyniosła 45,59%, w wyborach uczestniczyło 18.404 Wyborców. 3/5 z tej liczby to 11042 głosy. Tyle osób z prawem wyborczym w gminie Zawiercie musiałoby wziąć udział w referendum nad odwołaniem Prezydenta Miasta Łukasza Konarskiego ze stanowiska. Jeżeli im się to uda, a wynik głosowania będzie na TAK- chcę odwołania Łukasza Konarskiego, referendum będzie ważne. Później pozostanie już tylko wybrać nowego włodarza miasta Zawiercie. 
 


Napisz komentarz

Komentarze

lery 29.10.2020 19:13
Czemu głosując "Nie mam zdania" lub "Nie" pojawia sie komunikat: Przepraszamy ale wystąpił błąd podczas oddawania głosu.Rozumiem, że to chwilowa awaria, nie występująca przy głosowaniu na "Tak".Od redakcji: sprawdziliśmy oddając glos na "nie mam zdania"  i wszystko jest OK. Moze chce pan/pani oddać glos niezgodnie ze swoim sumieniem? System to rozpoznaje...

zawiedziony kompetencjami ekipy 26.10.2020 11:39
Kamil! Tu naprawdę nie ma czego niszczyć.....to zgliszcza :(

mieszkaniec 25.10.2020 12:04
radnych też można odwołać !!1

Kamil 24.10.2020 19:13
Ile wy tu jeszcze podejmiecie prób zniszczenia obecnego prezydenta?

Janusz W 26.11.2020 09:56
To nie jest niszczenie, tylko obiektywne patrzenie na to, jakie decyzje Prezydent podejmuje, bardziej jakich nie podejmuje i jest bierny. Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy, to że marszałkowską ozdobił w lampki, nie znaczy , że to wyczyn , który można chwalić. Potrzebne są miejsca pracy i konkretni inwestorzy. A lampkami i innymi ozdobami na Marszałkowską, mogą się zająć dzieci z OdNowy .

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: oloTreść komentarza: ale co złego zrobiła Ania Rybicka? tutaj to już raczej przesadziliście. Wygląda to tak, jakby wskazywała, lekko ironicznie, temu "Patryk Ka", że Bartosz jest z Zawiercia (wiec po co wysyłać go do Kanady)Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:44Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: XyzTreść komentarza: Zawierciański SOR to patologia i piszę to jako mieszkaniec Zawiercia, który miał do czynienia z nikiData dodania komentarza: 20.12.2024, 01:01Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: RealTreść komentarza: Precz z hejtem. Internetowi hejterzy to tchórze. Za maską internetu obrażają. Tylko to potrafią - taka forma dowartościowania się.Data dodania komentarza: 19.12.2024, 20:49Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: Anna KowalskaTreść komentarza: Świetny artykuł! Umowy o dzieło często są mylone z umowami zlecenia, co powoduje wiele niejasności dla freelancerów. Warto wiedzieć, że można wystawiać faktury VAT bez własnej firmy, co znacznie ułatwia prowadzenie działalności. Polecam przeczytać więcej na ten temat tutaj: https://freelancehunt.com/pl/blog/jak-wystawic-fakture-vat-bez-wlasnej-firmy/Data dodania komentarza: 16.12.2024, 11:47Źródło komentarza: Nowe przepisy mają zmienić sytuację, w jakiej znaleźli się ludzie zatrudnieni przez platformy cyfrowe. Wprowadzają domniemanie stosunku pracyAutor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!
Reklama
Reklama