Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 20:12
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

SPŁYW RZEKĄ PILICĄ

(Szczekociny) Szczekociński szlak wodny Pilicą na kajakach na trasie Szczekociny-Przyłęk trwa około 4 godzin. Start odbywa się niedaleko bramy XVIII-wiecznego Zespołu Pałacowo-Parkowego w Szczekocinach przy ul. Senatorskiej.
Podziel się
Oceń

We wtorek 11 sierpnia 2020 r. gościem specjalnym spływu był prof. dr Mieczysław Rokosz – Prezes Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie z rodziną. Z wypowiedzi Profesora wynika, iż ostatnio częściej korzysta ze spływów, niż wędrówek górskich.
Zdaniem uczestników spływu rzeką Pilicą szczególne zanieczyszczenie wody występuje na początkowej części rzeki do młyna pod Szczekocinami, gdzie jest pierwsza przenoska. Tam funkcjonuje mała elektrownia wodna przy młynie Pana Niwińskiego. Pan Profesor podkreśla, że dalsza część rzeki jest czystsza i spływ mimo pewnych przeszkód nie stanowi trudności. Uczestnicy byli zadowoleni z wyprawy kajakowej. Wcześniej odbyli dwudniowy spływ Pilicą od Maluszyna.
Na mecie uczestnicy spływu mieli okazję spotkać się z delegacją Towarzystwa Kulturalnego im. T. Kościuszki w Szczekocinach. Była to szansa do wymiany wspomnień dotyczących tradycji kościuszkowskich oraz wydawnictw o tematyce regionalnej i kościuszkowskiej. Towarzystwo Kulturalne im. T. Kościuszki w Szczekocinach przekazało gościom znaczki rajdowe, pocztówki ze Szczekocin, folder „650 lat miasta 1355-2005 r.” oraz przewodnik dotyczący bitwy T. Kościuszki pod Szczekocinami (6 czerwca 1794 r.)
Profesor Rokosz wspominał uroczystość pobrania ziemi z kopca kosynierów w Wywle do kolumbarium Kopca Kościuszki w Krakowie. Na Kopcu Kościuszki powstało muzeum kościuszkowskie. Pan Profesor przekazał zaproszenie na uroczystość 200-lecia powstania Komitetu Kopca Kościuszki, które planowane jest na 15 i 16 października 2020 r. Będzie to spotkanie środowisk kościuszkowskich z kraju i zagranicy. Ta data nawiązuje do otwarcia muzeum na kopcu, które rozpoczął 16 października w 1820 r. generał Franciszek Ksawery Paszkowski, krewny Naczelnika.
 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Pan Mazanek jest zbyt młody aby pamiętać co to jest faszyzm w wydaniu niemieckim, jaki utrwalił się w świadomości Polaków. Oskarżanie jakiejś partii, że jest faszystowska jest bez wątpienia nadużyciem, wynikającym z braku wiedzy i lewackie konotacje Pana Mazanka. Lewicowość/komunizm jest najbardziej zbrodniczym systemem w dziejach świata, bo pochłonął najwięcej ofiar w różnych krajach świata. Szkoda, że wiedza historyczna u Pana redaktora Mazanka, jest tak mizerna.Data dodania komentarza: 22.01.2025, 13:28Źródło komentarza: FASZYZM. Czy wolno tak mówić o jego partii? Kaczyński kontra MazanekAutor komentarza: TomekTreść komentarza: Dlaczego wiekszosc artykulow z waszego portalu jest niezwiazana z Zawierciem? Wiekszosc kontentu nie jest zwiazana z Zawierciem, lecz z Myszkowem lub Czestochowa. Rozumiem, ze wasza siedziba jest w Myszkowie, ale to jest Kurier Zawiercianski, nie Myszkowski. PozdrawiamData dodania komentarza: 21.01.2025, 19:00Źródło komentarza: TAK PRZEBUDOWALI ULICĘ, ŻE ZNIKNĘŁY WSZYSTKIE MIEJSCA PARKINGOWE. MIESZKAŃCY MÓWIĄ ŻE ULICA UMIERAAutor komentarza: FelicjanTreść komentarza: Ta zgraja to ruskie zagrożenie dla Polski, gorsze niż PIS.Data dodania komentarza: 19.01.2025, 07:59Źródło komentarza: Wybory Prezydenckie-Sławomir Mentzen: Myszków 13:00 Zawiercie 14:00Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama