Podczas kilkunastominutowej sesji nadzwyczajnej, która odbyła się w piątek 21 maja, Rada Powiatu jednogłośnie, 16 głosami „za” podjęła uchwałę ws. wyrażenia zgody na zawarcie umowy na świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego w powiatowych przewozach pasażerskich. W uchwale wymienione są cztery linie:
1) Myszków – Żarki – Jaworznik – Kotowice – Mirów – Łutowiec – Niegowa – Mzurów – Dąbrowno;
2) Myszków – Żarki – Moczydło – Trzebniów – Ludwinów – Gorzków Nowy – Gorzków Stary – Postaszowice – Niegowa – Ogorzelnik – Bobolice;
3) Myszków – Stara Huta – Pińczyce – Zabijak – Winowno -Krusin – Markowice – Cynków;
4) Myszków – Pustkowie Lgockie – Stara Huta – Pińczyce – Koclin – Osiek – Mysłów – Koziegłówki – Koziegłowy
Związane jest to z dofinansowaniem, o jakie ubiegał się Powiat Myszkowski. Pozytywnie rozpatrzono wniosek, złożony do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego o objęcie dopłatą 4 dodatkowych linii autobusowych (wskazanych powyżej). Na zawarcie umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego, konieczna jest zgoda Rady Powiatu, dlatego przyjęto uchwałę w tej sprawie na ubiegłotygodniowej sesji nadzwyczajnej. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, dofinansowanie może dotyczyć tylko przewozów wykonywanych od maja do końca bieżącego roku. Wysokość dopłaty do jednego wozokilometra to 3 zł, a wkład ze środków własnych organizatora do ceny usługi musi wynieść co najmniej 10%. Przyjęto również uchwałę ws. zmian w budżecie, wynikających z przyznanego dofinansowania.
OBOSTRZENIA ZNOSZONE, OBRADY WCIĄŻ ZDALNIE
Radny Rafał Kępski prosił, aby kolejne sesje Rady Powiatu odbywały się już w tradycyjnej, stacjonarnej formie. Jak argumentował, powoli znoszone są kolejne obostrzenia w kraju, a sytuacja epidemiologiczna poprawia się. Mając na uwadze, że w sali starostwa działa obecnie punkt szczepień, radny Kępski wskazał, że są inne obiekty – np. sale gimnastyczne szkół – z których mogliby skorzystać radni, chcąc przeprowadzić tradycyjną sesję. Kolejna sesja zwołana została na najbliższy poniedziałek, 31 maja, jednak posiedzenie to odbędzie się zdalnie.
W PONIEDZIAŁEK RADNI MOGĄ STWIERDZIĆ WYGAŚNIĘCIE MANDATU PRZEWODNICZĄCEGO
Radny Dariusz Lasecki pytał o pismo Wojewody Śląskiego związane z łączeniem przez przewodniczącego Rady Powiatu Wojciecha Pichetę mandatu radnego ze stanowiskiem Naczelnego Lekarza Szpitala Powiatowego w Myszkowie. Jak już informowaliśmy na naszych łamach, na początku kwietnia interpelację w tej sprawie złożyli radni Dorota Kaim-Hagar, Rafał Kępski i Anna Socha-Korendo. Ich zdaniem, naruszono przepisy ustawy o samorządzie powiatowym, mówiące o zakazie pełnienia przez radnego funkcji kierownika powiatowej jednostki organizacyjnej oraz jego zastępcy. Swoje stanowisko w tej sprawie radni mieli przekazać również do organu prawnego Wojewody Śląskiego.
Na pytanie radnego Laseckiego, przewodniczący Wojciech Picheta potwierdził, że do biura rady wpłynęło takie pismo. W związku z tym Dariusz Lasecki zaproponował, by przed następną sesją odbyło się posiedzenie komisji rewizyjnej (której D. Lasecki jest przewodniczącym) w trybie stacjonarnym. Chciał, by uczestniczyli w nim zarówno inicjator pisma do wojewody Rafał Kępski, jak i Wojciech Picheta, którego sprawa bezpośrednio dotyczy i aby obaj radni przedstawili komisji rewizyjnej swoje stanowisko.
W porządku obrad najbliższej sesji Rady Powiatu (która ma się odbyć w poniedziałek, 31 maja) znajduje się podjęcie uchwały w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego Wojciecha Pichety.
O rozszerzenie porządku obrad o ten projekt uchwały grupa sześciu radnych (D. Kaim-Hagar, M. Karkocha, R. Kępski, D. Lasecki, S. Ruciński, A. Socha-Korendo) wnioskowała już przed miesiącem. Projekt złożony był krótko przed sesją, a na rozszerzenie porządku obrad zgodę w drodze głosowania musiała wyrazić Rada Powiatu. Wtedy 8 osób było przeciw, w związku z czym projekt nie został włączony do porządku kwietniowego posiedzenia. Wnioskodawcy powtórzyli więc wniosek, składając projekt uchwały już w wymaganym terminie. (es)
Napisz komentarz
Komentarze