Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 6 stycznia 2025 10:21
Reklama
Reklama

OBCHODY SKROMNIEJSZE, ALE NIE MNIEJ UROCZYSTE

(powiat myszkowski) W poniedziałek, 3 maja obchodziliśmy 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Już po raz drugi obchody narodowego święta była znacznie skromniejsze. Zabrakło pochodów, obecności mieszkańców, pocztów sztandarowych. Wszystko ze względu na trwającą pandemię koronawirusa.
Podziel się
Oceń

Konstytucja zapoczątkować miała zmiany oraz reformy ustrojowe i społeczne. Była dokumentem bardzo nowoczesnym. Wizja reformy państwa, jaką bez wątpienia była Konstytucja 3 maja, niestety nie zdołała uchronić Rzeczypospolitej przed upadkiem. Uchwalona została za późno. Ponadto zmiany w Polsce nie były pozytywnie przyjęte w Rosji, przez którą oceniane były jako zagrożenie. Zdrada konfederacji targowickiej oraz interwencja Rosji zniszczyły dążenia mające na celu uratowanie Polski. Konstytucja 3 maja utraciła moc obowiązującą w listopadzie 1793 roku, choć w praktyce straciła znaczenie już w lipcu 1792 r.
Obchodzenie rocznic uchwalenia Konstytucji 3 maja było zakazane w okresie zaborów. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku, rocznica uchwalenia Konstytucji stała się świętem narodowym, które Polacy mogli obchodzić do pierwszych lat powojennych. Od 1946 roku nie wolno było publicznie świętować, a oficjalnie święto zniesiono w 1951 roku. Dopiero w latach 80. zaczęto powracać do obchodzenia rocznic Konstytucji 3 maja, ale święto narodowe przywrócono dopiero w roku 1990. Teraz – w przeciwieństwie do wielu pokoleń naszych przodków - możemy świętować, wspominając uchwalenie Konstytucji 3 maja.
Ze względu na trwający stan epidemii już po raz drugi obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja przybrały nieco inny, znacznie skromniejszy charakter. W obchodach na terenie powiatu myszkowskiego uczestniczyło mniej osób, w Myszkowie poszczególne delegacje składały kwiaty przy pomnikach o różnych godzinach. W obchodach uczestniczyli między innymi przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej oraz samorządowcy.
W poniedziałkowe przedpołudnie w stolicy powiatu kwiaty przed pomnikiem w centrum Myszkowa złożyli szefowie służb mundurowych. Komendant Powiatowy Policji insp. Marcin Lemański oraz Komendant Państwowej Straży Pożarnego st. bryg. Sergiusz Wiśniewski złożyli kwiaty, składając w ten sposób hołd walczącym i poległym za Ojczyznę.
W Myszkowie uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościele pw. Narodzenia NMP na Mijaczowie. Po nabożeństwie złożono kwiaty przed Pomnikiem Ofiar Katynia oraz Pomnikiem Poległych za Ziemię Myszkowską. Władze gminne reprezentowali Burmistrz Włodzimierz Żak, Sekretarz Miasta Sławomir Matyja oraz Przewodniczący Rady Miasta w Myszkowie Jerzy Woszczyk. Towarzyszył im proboszcz parafii pw. NMP ksiądz prałat Jan Batorski.
Władze Powiatu Myszkowskiego reprezentowali Starosta Piotr Kołodziejczyk oraz Sekretarz Powiatu Krystyna Jasińska. W tym samym czasie kwiaty złożyli Poseł Mariusz Trepka oraz reprezentanci Forum Młodzieży z Wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Januszem Romaniukiem, który jest ich opiekunem. W obchodach uczestniczyli również przedstawiciele biura powiatowego ARiMR w Myszkowie.
W Poraju – podobnie jak w Myszkowie – obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Poraju, którą celebrował ks. proboszcz Zdzisław Zgrzebny. Ze względu na obowiązujące obostrzenia sanitarne, nabożeństwo było transmitowane na żywo w internecie.

Następnie samorządowcy, przedstawiciele gminnych jednostek oraz organizacji pozarządowych złożyli kwiaty przed Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. W porajskich obchodach – które były chyba najliczniejsze w całym powiecie, choć wciąż skromne - wzięli udział m.in.: Wójt Katarzyna Kaźmierczak, Sekretarz Gminy Anna Trąbska, Przewodniczący Rady Gminy Sylwester Sawicki, kierownik ZEAS Anna Socha-Korendo wraz z dyrektorami porajskich szkół i przedszkoli, dyrektorki Gminnego Ośrodka Kultury oraz Gminnej Biblioteki Publicznej, przedstawiciele ZOSP RP w Poraju z dh. Pawłem Krzyczmonikiem, członkowie Klubu Żołnierzy Rezerwy LOK z Grzegorzem Sawickim, prezes Związku Kombatantów RP w Poraju Beata Polak oraz delegacja ZHP w Poraju i Żarkach Letnisko z Mateuszem Paskiem.
Transmitowana w internecie była również msza święta, odprawiona w kościele parafialnym w Żarkach. Wierni modlili się nie tylko w intencji Ojczyzny, ale również w intencji Strażaków, bowiem nazajutrz – czyli 4 maja – przypadał Międzynarodowy Dzień Strażaka, których patronem jest Święty Florian (4 maja obchodzone jest jego wspomnienie liturgiczne).
W ramach obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja Żarkach zapalono znicze w kilku miejscach pamięci – na Cmentarzu Parafialnym, przed pomnikiem błogosławionego ks. L. R. Gietyngiera oraz przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki. W obchodach uczestniczyli Burmistrz Żarek Klemens Podlejski oraz jego zastępca Jakub Grabowski, ks. proboszcz Stanisław Kotyl oraz oficer Wojska Polskiego ks. mjr Janusz Kłopot.
- W miejscach pamięci o oprawę muzyczną zadbał kapelmistrz Orkiestry OSP Żarki Tomasz Radosz. Mamy nadzieję, że na kolejne obchody będziemy mogli zaprosić już wszystkich mieszkańców Żarek – informuje Urząd Miasta i Gminy w Żarkach. 

(es) Foto: Starostwo Powiatowe w Myszkowie; UM Myszków; UG Poraj; UMiG Żarki; KPP Myszków


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIAAutor komentarza: olaTreść komentarza: nareszcie nie będzie takiego zanieczyszczeniaData dodania komentarza: 31.12.2024, 10:43Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: AdolfTreść komentarza: Jak CMC zwalnia to smuteczek, ale jak inna firma w strefie uruchamia zakład czy planuje inwestycje to jedziecie po nich jak po burej suce. Gdzie sens i logika???Data dodania komentarza: 28.12.2024, 07:01Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama