Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 6 stycznia 2025 10:15
Reklama
Reklama

STAROSTA: SZCZEPIENIA NA HALI PRZY LICEUM BEZKOLIZYJNE

(Powiat zawierciański) 29 kwietnia odbyła się Sesja Rady Powiatu Zawierciańskiego. Uczestniczyło w niej 18 radnych. Starosta odniósł się do kwestii powszechnego punktu szczepień tworzonego przy Liceum Ogólnokształcącym im Stefana Żeromskiego.
Podziel się
Oceń

STAROSTA O SZCZEPIENIU NA HALI PRZY LO
Starosta zaznaczył, że powszechny punkt szczepień na hali gimnastycznej przy I Liceum Ogólnokształcącym im. S. Żeromskiego nie będzie przeszkodą dla osób zdających egzaminy maturalne, a zajęcia wychowania fizycznego nie będą zakłócone, gdyż szkoła posiada drugą salą gimnastyczną. – Na terenie Zawiercia jest to najbezpieczniejszy punkt, w którym możemy przeprowadzić akcję szczepień. W pierwszym tygodniu szczepień zostało dla nas zarezerwowane 1200 szczepionek – powiedział. Punkt szczepień formalnie ruszył 4 maja. 
UCHWAŁY: KOMENDANCI POLICJI I STRAŻY O SYTUACJI W 2020 ROKU
Pierwszą z kolei uchwałą, którą podjęła rada (jednogłośnie „za”), była uchwała w sprawie stanu bezpieczeństwa publicznego i pożarowego na terenie powiatu w 2020 roku. Komendant Powiatowy Policji w Zawierciu oznajmił, iż stan bezpieczeństwa i porządku jest na zbliżonym do lat ubiegłych poziomie, i pandemia nie miała na niego większego wpływu. Poziom przestępczości nieco zmalał, lecz było więcej wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców. Komendant zasugerował, że mogło to być spowodowane zmniejszoną liczbą akcji przesiewowych organizowanych przez Policję, które miały na celu właśnie wyłapywanie nietrzeźwych kierowców. Komendant Powiatowy Straży Pożarnej zaznaczył zaś – podobnie zresztą jak zrobił to wcześniej Komendant Policji – że pandemia zmusiła straż do zaadaptowania się do niej. W związku z tym pewne działania, jak szkolenia druhów, zostały ograniczone. Komendant poinformował że jeśli chodzi o standardowe zagrożenia, to sytuacja w roku 2020 wyglądała analogicznie do tej z lat wcześniejszych. Zaznaczył poza tym, że straż przede wszystkim zajmuje się wypadkami na drodze, a nie – jak miało to miejsce przed laty – gaszeniem pożarów. 
Również jednomyślnie „za” podjęta została uchwała w sprawie oceny stanu bezpieczeństwa sanitarnego powiatu za 2020 rok. Informacja o stanie stanu bezpieczeństwa została przygotowana przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Zawiera ona dane o sytuacji epidemiologicznej, jakości wody przeznaczonej do spożycia, stanu obiektów komunalnych i użyteczności publicznej, ocenę obiektów nauczania i wychowania dzieci i młodzieży, warunków w środowiskach pracy, oraz działań w zakresie promocji zdrowia i komunikacji społecznej. Jak wynika z informacji pani Inspektor, największą liczbę zachorowań na COVID odnotowano w powiecie w listopadzie 2020, kiedy stwierdzono 1986 zakażeń. Na dzień 31 grudnia 2020 roku odnotowano z kolei 3795 osób, z potwierdzonym korona wirusem. Zmarły z powodu epidemii 92 osoby. 
Radni zatwierdzili też informację zarządzania kryzysowego w powiecie w 2020 roku. Informację przygotował Wydział Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego. W sesji uczestniczył naczelnik Wydziału, Krzysztof Szlachta, który pokrótce omówił ich treść. –Od 8 lat we współpracy z komendantem Państwowej Straży Pożarnej udaje się nam wykonywać powierzone na nas zadania. […] W roku minionym zdarzeń wielkich, zagrażających bezpieczeństwu, nie było. Wydarzenie kryzysowe jest to wydarzenie, które swoim zasięgiem obejmuje ponad 2 gminy, które może wywołać duże straty społeczne, czy materialne, i którego zabezpieczenie jest poza mocą sprawczą 1 gminy. Zdarzenia w roku 2020 były raczej małej ważkości. Choć były takie, które mogły zagrażać życiu, czy zdrowiu. Chodzi mi tu o sytuację z watahą dzików. Nasz wydział włączył się też do walki z koronawirusem. Dbaliśmy o transport środków potrzebnych do dezynfekcji, do uruchomienia miejsc przeznaczonych do kwarantanny. 
Podczas obrad podjęto także szereg uchwał dotyczących przekazania gminie Łazy pełnienia roli inwestora, w zakresie koniecznym do realizacji zadania polegającego na uzupełnieniu dróg powiatowych. Mowa o ciągach pieszych biegnących wzdłuż ulicy 1 Maja w Rokitnie Szlacheckim, wzdłuż ulicy w Chruszczobrodzie-Piaski, wzdłuż ulicy Adama Mickiewicza w Chruszczobrodzie, oraz w zakresie od ul. Grabowskiej w Niegowoniczkach do ul. Szkolnej w Grabowej. 
DOTACJA NA RENOWACJĘ WITRAŻY W KOŚCIELE PRZEKAZANA
Odpowiedź na swoje zapytanie z interpelacji uzyskała radna Barbara Laskowska. Radna zwróciła się z prośbą o wyremontowanie ulicy Szkolnej w sołectwie Kidów, i uzyskała odpowiedź, że poczynione zostaną starania, aby załatwić tę sprawę. Na rok bieżący planowane jest wyrównanie nawierzchni destruktem asfaltowym 
Poza tym przewodnicząca obrad przekazał informację, iż Ministerstwo Kultury (w ramach programu Ochrona Zabytków) przekazało dotację w wysokości 90 tysięcy złotych dla parafii św. apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu, na renowację witraży. Całkowity koszt tego zadania ma wynieść 204.218 zł. 
Może czas pożegnać pandemię?
Na sam koniec sesji jeden z radnych złożył wniosek, aby kolejna sesja odbyła się w formie stacjonarnej, i żeby założyć wszystkim radnym adresy e-mail ze stopką powiatu. 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIAAutor komentarza: olaTreść komentarza: nareszcie nie będzie takiego zanieczyszczeniaData dodania komentarza: 31.12.2024, 10:43Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: AdolfTreść komentarza: Jak CMC zwalnia to smuteczek, ale jak inna firma w strefie uruchamia zakład czy planuje inwestycje to jedziecie po nich jak po burej suce. Gdzie sens i logika???Data dodania komentarza: 28.12.2024, 07:01Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama