Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 30 listopada 2024 05:25
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

WIZYTA DUSZPASTERSKA TYLKO NA WYRAŹNE ZAPROSZENIE

Okres świąteczny dla wielu wiąże się z wizytą kolędową, podczas której parafianie przyjmują do swoich domów księży. W tym roku, w wyniku szeregu obostrzeń księża nie będą mogli odwiedzić każdego domu. Zwykle o przyjęcie wizyty kolędowej bezpośrednio pytali ministranci, którzy dzwonili do każdych drzwi. Obecnie to również nie będzie możliwe. Nie znaczy to jednak, że wizyta kolędowa w ogóle się nie odbędzie.
WIZYTA DUSZPASTERSKA TYLKO NA WYRAŹNE ZAPROSZENIE
Zarówno w Diecezji Kieleckiej, Sosnowieckiej i Częstochowskiej wizyta duszpasterska możliwa będzie tylko na specjalne zaproszenie wiernych
Podziel się
Oceń

Reżim sanitarny, utrzymywanie dystansu, zakrywanie ust i nosa – to główne obostrzenia, które wciąż nam towarzyszą. Okres świąteczno-noworoczny ani trochę nas z nich nie zwalnia. Dodatkowe ograniczenia będą towarzyszyły nam od 28 grudnia. Nowe restrykcje mają na celu minimalizowanie transmisji wirusa. Czy w tych warunkach wizyta kolędowa może się odbyć?
Jak pisze ks. Adam Polak w komunikacie Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie z 2 grudnia, wizyta kolędowa może mieć miejsce jedynie na wyraźne i wcześniejsze zaproszenie samych wiernych. 
Nowe ograniczenia, które zaczną funkcjonować 28 grudnia zmieniły postać rzeczy. W wielu parafiach wizyty w domach w nie będą miały miejsca, a w zamian za nie odbywać się będą msze w intencjach mieszkańców. 

WIZYTA DUSZPASTERSKA W RÓŻNYCH FORMACH
Po wprowadzeniu dodatkowych ograniczeń, które będą obowiązywały od 28 grudnia, wiele parafii zdecydowało odwołać wizytę duszpasterską w tradycyjnej formie, nawet jeśli została ona wcześniej umówiona. Taką decyzję podjęto np. w Parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Myszkowie. „W związku z ogłoszonymi obostrzeniami dotyczącymi pandemii oraz mając nade wszystko na uwadze Wasze życie i zdrowie, wizyta duszpasterska tzw. „kolęda” w tym roku zostaje odwołana” – podano w ogłoszeniach duszpasterskich 20 grudnia. 
Podobne rozwiązanie wprowadzono np. w Parafii Narodzenia NMP w Myszkowie, jak i wielu innych, gdzie w zamian za wizytę duszpasterską, księża odprawią msze w intencji mieszkańców poszczególnych ulic. 
Mimo ograniczeń, niektóre parafie w powiecie myszkowskim zdecydowały o możliwości przyjęcia księdza do domu po świętach Bożego Narodzenia. Możliwość umawiania wizyt duszpasterskich ogłoszono w parafii Rzymskokatolickiej św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach. „Zbliżają się Święta i tradycyjna Wizyta Duszpasterska. Odwiedziny są uzależnione od wyraźnego wcześniejszego zaproszenia kapłana z zachowaniem zasad bezpieczeństwa” – napisano w ostatnich ogłoszeniach. 
Tam, gdzie wizyta duszpasterska nie rozpocznie się zaraz po świętach, niektóre parafie, tak jak np. Parafia św Stanisława w Myszkowie, zapowiadają, że na zaproszenie wiernych rozpoczną bezpośrednią wizytę po 17 stycznia, a więc po zapowiadanym zniesieniu części obostrzeń. 
Jeśli wizyta duszpasterska będzie mogła się odbyć, a wierni zaproszą księdza do swojego domu, zadaniem duchownych będzie udzielenie błogosławieństwa domownikom oraz mieszkaniu, wspólna modlitwa oraz ewentualne przekazanie krótkiego ogłoszenia o życiu wspólnoty parafialnej. „W razie potrzeby dłuższej rozmowy duszpasterskiej należy umówić się na taką rozmowę w kancelarii parafialnej” – pisze w komunikacie dotyczącym wizyt duszpasterskich ks. Adam Polak. 

Wizyty duszpasterskie w okresie poświątecznym będą odbywały się w znacznie ograniczonym zakresie, a te które się odbędą nie będą wyglądały tak, jak co roku. Co ważne, każda parafia może inaczej zorganizować przebieg tegorocznej „kolędy”. Szczegóły znaleźć można w ogłoszeniach duszpasterskich w kościele lub na stronie internetowej danej parafii. (ps) Foto: UM Myszków


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: ha_haTreść komentarza: od kilkudziesięciu lat !!! hahaha... Bank Śląski jest u nas od 1991 r a ing od 1996... od kiedy to kilkadziesiąt?Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Pytający mieszkańcy to rynsztok ? Kim jest ten gość ?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 08:24Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: Zdzichu z PKSTreść komentarza: Klatka schodowa i winda w szpitalu za milionów🫢To może pan Jorg poszuka jeszcze lekarzy. Myszy plotkują, że zaden lekarz dyzurujacy na OIOM nie zgodzi się na dyzury w Zawierciu nawet za podwójną ustawkę. Ciekawe dlaczego? 🤦Data dodania komentarza: 22.11.2024, 00:21Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzienia
Reklama
Reklama