Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 25 grudnia 2024 16:39
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

KORZYSTAJ BEZPIECZNIE Z MEDIÓW SPOŁECZNOŚCIOWYCH

W Internecie można zostać oszukanym na różne sposoby. Są jednak metody, które pozwolą uchronić się przed oszustami. Z mediów społecznościowych należy korzystać z rozwagą. Dotyczy to zarówno udostępniania danych na swój temat, jak również wiary w to, co publikują inni użytkownicy.
Podziel się
Oceń

Mając swój profil na którymś z popularnych serwisów społecznościowych powinniśmy uważnie dobierać informacje, które publikujemy na swój temat. Niektórzy internauci dzielą się z innymi internautami szczegółowymi informacjami, pokazują np. gdzie mieszkają, gdzie pracują, chwaląc się kosztownymi przedmiotami, publikując zdjęcia swoich pociech lub informując, że są na wakacjach. Te wydawać by się mogło niewinne informacje mogą zostać wykorzystane przeciwko nam. Warto też pamiętać, że w Internecie nic nie ginie. Łatwo jest coś udostępnić, ale trudno jest to później usunąć.
Nie tylko w tej kwestii powinniśmy zachowywać ostrożność. Zdarzają się również wyłudzenia pieniędzy, do których oszuści wykorzystują media społecznościowe. Jedną z metod ich działania, jest przejęcie czyjegoś konta. Kogoś, kogo znamy. Na ukradzionym koncie naszego znajomego oszuści publikują prośby o pomoc finansową (czasami takie apele wysyłają w wiadomościach prywatnych).
Możemy zostać poproszeni za wpłacenie pieniędzy Blikiem. - Niczego nieświadome osoby, sądząc, że korespondują ze znajomymi, podają kody BLIK. Następnie w aplikacji mobilnej banku potwierdzają PIN-em wykonanie transakcji, nie sprawdzając jej szczegółów. W ten sposób tracą pieniądze, wierząc, że pomagają znajomemu – opisuje zawierciańska policja.
Zanim zdecydujemy się pomóc finansowo znajomemu, który przesyła nam taką prośbę przez Internet, upewnijmy się, że nie mamy do czynienia z oszustem. Skontaktujmy się z naszym znajomym, by upewnić się, że to on prosi o pomoc i nikt się pod niego nie podszywa.
Ponadto korzystajmy z dwuetapowego uwierzytelnienia naszego konta. Warto logować się używając nie tylko hasła, ale też potwierdzenia przesyłanego SMS-em na nasz numer telefonu. To utrudni oszustom przejęcie naszego profilu.
- Sprawdzaj szczegóły danej transakcji. Do momentu jej zatwierdzenia w aplikacji bankowości mobilnej, przestępca nie skorzysta z kodu. Bądź ostrożny. Chroń PIN do aplikacji mobilnej banku, a także inne dane, które mogą być przydatne do logowań na różnego rodzaju kontach. Nie otwieraj przesyłanych linków. Możesz zostać przekierowany do strony łudząco podobnej do witryny twojego banku. Podasz swoje dane do logowania i stracisz oszczędzane na koncie pieniądze – wyjaśnia policja. 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: oloTreść komentarza: ale co złego zrobiła Ania Rybicka? tutaj to już raczej przesadziliście. Wygląda to tak, jakby wskazywała, lekko ironicznie, temu "Patryk Ka", że Bartosz jest z Zawiercia (wiec po co wysyłać go do Kanady)Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:44Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: XyzTreść komentarza: Zawierciański SOR to patologia i piszę to jako mieszkaniec Zawiercia, który miał do czynienia z nikiData dodania komentarza: 20.12.2024, 01:01Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: RealTreść komentarza: Precz z hejtem. Internetowi hejterzy to tchórze. Za maską internetu obrażają. Tylko to potrafią - taka forma dowartościowania się.Data dodania komentarza: 19.12.2024, 20:49Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: Anna KowalskaTreść komentarza: Świetny artykuł! Umowy o dzieło często są mylone z umowami zlecenia, co powoduje wiele niejasności dla freelancerów. Warto wiedzieć, że można wystawiać faktury VAT bez własnej firmy, co znacznie ułatwia prowadzenie działalności. Polecam przeczytać więcej na ten temat tutaj: https://freelancehunt.com/pl/blog/jak-wystawic-fakture-vat-bez-wlasnej-firmy/Data dodania komentarza: 16.12.2024, 11:47Źródło komentarza: Nowe przepisy mają zmienić sytuację, w jakiej znaleźli się ludzie zatrudnieni przez platformy cyfrowe. Wprowadzają domniemanie stosunku pracyAutor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!
Reklama
Reklama