Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 07:19
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

RELIKTY DAWNEJ FABRYKI PROCHU „ZAWIERCIE” W OGRODZIEŃCU

W pobliżu Ogrodzieńca w lesie przy czarnym szlaku turystycznym Krępa - Józefów, znajdują się pozostałości po rosyjskiej fabryce prochu i amunicji działającej jeszcze przed I Wojną Światową. Fabryka Prochu „Zawiercie” została wybudowana w 1891 roku przez Rosyjskie Towarzystwo Wyrobu i Sprzedaży Prochu w Petersburgu. Kompleks składał się z 20 gmachów fabrycznych, które pooddzielano od siebie (dla bezpieczeństwa) wysokimi wałami ziemnymi. Założono również w pobliżu stawy i dociągnięto z Krępy rurociąg wodny.
RELIKTY DAWNEJ FABRYKI PROCHU „ZAWIERCIE” W OGRODZIEŃCU

Autor: Damian Liszczyk

Podziel się
Oceń

W fabryce zatrudniano około 70 robotników, którzy produkowali proch strzelecki, który używany był m.in. w górnictwie. Dyrektorem fabryki od 1907 roku był Georg von Rennenkampff. Jego brat Paul był generałem armii carskiej i po wybuchu I wojny światowej w 1914 roku dowodził rosyjską 1 Armią walczącą z Niemcami w bitwie nad Jeziorami Mazurskimi, która była stoczona 5-15 IX 1914 roku.
W czasie I Wojny Światowej fabryka poważnie ucierpiała. Z dostępnych relacji wiemy, że w 1914 roku wojska rosyjskie wysadziły w powietrze ten strategiczny obiekt przed zbliżającą się armią austriacko-węgierską. Z kolei inne źródła mówią, że żołnierze austriaccy po wkroczeniu do fabryki, po znalezieniu dużej ilości prochu i amunicji, dokonali wysadzenia fabryki.
Po 1935 roku dewastacji i rozebraniu uległ rurociąg doprowadzający wodę z Krępy, natomiast stawy przeciwpożarowe wyschły. W latach 60-tych XX wieku na terenie ruin posadzono las sosnowy. Mimo to, do dzisiejszych czasów zachowało się wiele elementów dawnej zabudowy. Należą do nich m.in. obwałowania ziemne o wysokości 6 metrów, fragmenty budynków zbudowanych z wapiennych fundamentów (na niektórych zachowały się amonity) oraz czerwonej cegły z cegielni „Blanowice” o czym świadczą napisy na cegłach, studnie wyłożone czerwonymi cegłami z metalowymi klamrami do schodzenia, podziemne piwnice o łukowych stropach.
Należy również zwrócić uwagę na zachowane słupki, które wyznaczały granice prochowni. Słupków najprawdopodobniej było 9, na niektórych zachowały się wyraźne sygnatury w języku rosyjskim „N 6 1907 Paweł Bgodakło”. W 1998 roku z inicjatywy Macieja Świderskiego, Andrzeja Stróżeckiego oraz Andrzeja Wójcika powstał „Szlak Militarny Prochowni”, który cieszy się zainteresowaniem przebywających tam turystów z innych regionów Polski. Prochownią warto się zainteresować, bo to jedyny obiekt takiego typu w województwie śląskim.
Tekst oraz zdjęcia Damian Liszczyk



Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: A.Treść komentarza: Co za żałosny szmatławy artykulik. Co się stało z rzetelnością dziennikarską.Data dodania komentarza: 31.10.2024, 22:42Źródło komentarza: KOBIETA POSTRZELONA W PLECY. POLICJA SZUKA STRZELCA. ZABEZPIECZONO BROŃ CZTERECH MYŚLIWYCHAutor komentarza: Władek OTreść komentarza: Nikt ich nie kontroluje, strzelają do wszystkiego co się rusza, nie przechodzą badań lekarskich, to klika chroniona przez pis, kościół i PSL, zarabiają grube pieniądze na tzw. walce ASF (dopłaty).Data dodania komentarza: 31.10.2024, 11:26Źródło komentarza: KOBIETA POSTRZELONA W PLECY. POLICJA SZUKA STRZELCA. ZABEZPIECZONO BROŃ CZTERECH MYŚLIWYCHAutor komentarza: SzelmaTreść komentarza: Jeżeli Pan Mazanek ma rację w sprawie ustawienia przetargu to czy zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestepstwa ? Przecież jest taki obowiązek w przypadku wykrycia nieprawidłowości.Data dodania komentarza: 30.10.2024, 16:53Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: BobMars39Treść komentarza: Powiem tak-jeżdżę autobusami już kilkanaście lat. Byłbym za odpłatnymi kursami gdyby ktoś dał gwarancję poprawy usług. Zimą ogrzewane autobusy (przynajmniej pierwsze kursy) a latem klimatyzacja (a nie: otwórzcie sobie okno). tandardy zachowania dla wszystkich kierowców! I możliwość zmiany godzin odjazdu niektórych autobusów (w końcu to dla pasażerów jest komunikacja miejska). Słuchajcie ludzi i bierzcie przykład od innych. Powodzenia.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 18:13Źródło komentarza: Bezpłatna komunikacja. Czy eksperyment się udał?Autor komentarza: ZawiercianinTreść komentarza: Jeszcze trochę i po mieście będą jeździć prywaciarze 30 letnimi kopciuchami i bilet będzie kosztował 9 zł .Data dodania komentarza: 25.10.2024, 23:15Źródło komentarza: Bezpłatna komunikacja. Czy eksperyment się udał?Autor komentarza: polTreść komentarza: nie no dajcie spokój, wszystko za co bierze się "unia" to wiadomo, że będzie tylko drożej i bardziej zbiurokratyzowane.Data dodania komentarza: 24.10.2024, 14:27Źródło komentarza: Unia walczy z kryzysem mieszkaniowym! Kłopotem jest brak dostępnych mieszkań i wysokie czynsze
Reklama
Reklama