Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 19:08
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Z cyklu „Na kartach historii”: ZAWIERCIE W CZASIE WIELKIEJ WOJNY W 1914 ROKU

W okresie I Wojny Światowej Zawiercie było 30-tysięczną osadą fabryczną, dopiero 1 lipca 1915 roku uzyskało prawa miejskie za sprawą niemieckiego okupanta. Po zajęciu Królestwa Polskiego w sierpniu 1915 roku, przez wojska niemieckie i wojska austro-węgierskie, tereny zawierciańskie administrowane były przez władze niemieckie i austro-węgierskie.
Podziel się
Oceń

Podczas zaciętych listopadowych walk w 1914 roku na Jurze, Zawiercie znajdowało się na tyłach frontu pozostając pod administracją wojsk austriackich. W listopadzie 1914 roku wycofujące się z miasta wojska niemieckie dokonały spalenia dworca kolejowego oraz została uszkodzona infrastruktura m.in. sieć telegraficzna. Kluczowe walki trwały w drugiej połowie listopada na północ i wschód od miasta, w promieniu 5-10 km od jego ówczesnych rubieży.

Ranni z pola boju trafiali do austriackiego szpitala wojskowego II Korpusu (Feldspital 8/2) wybudowanego w 1882 roku, który znajdował się na ulicy 11 Listopada 20 (budynek znajduje się do dnia dzisiejszego, obecnie jest budynkiem mieszkalnym). Szpital liczył 30 łóżek, co powodowało trudności z przyjęciem wszystkich rannych z frontu. Niejednokrotnie przed szpitalem ustawiały się kolejki rannych żołnierzy, którzy zamarzali z zimna. Wspomnieć należy, że listopad 1914 roku był mroźny i śnieżny. Zmarłych żołnierzy chowano w wydzielonej kwaterze wojennej na cmentarzu parafialnym w Zawierciu, która znajduje się do dnia dzisiejszego w kwaterze E.

Centralnym elementem kwatery jest murowany postument z kamieni wapiennych z tablicą inskrypcyjną w języku niemieckim informującą, że spoczywa tutaj „w Bogu” 127 poległych w latach 1914-1915 żołnierzy. Na kwaterze ustawiono jednolite krzyże żeliwne łacińskie i prawosławne. Obecnie zachowały się 74 znaki nagrobne. Według polskiej dokumentacji z dwudziestolecia międzywojennego na kwaterze spoczywa 120 pochowanych: 1 Niemiec, 108 Austriaków, 11 Rosjan (źródło: Krzysztof i Piotr Orman „Wielka Wojna na Jurze” – wyd. Libron Kraków 2015).

W 1991 roku kwatera wojenna przeszła gruntowny remont. Marmurowa tablica inskrypcyjna znajdująca się na pomniku jest kopią pierwotnie tam umieszczonej, która prawdopodobnie była wykonana z piaskowca (źródło: Krzysztof i Piotr Orman „Wielka Wojna na Jurze” – wyd. Libron Kraków 2015).

Tekst oraz zdjęcia:

Damian Liszczyk


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: oloTreść komentarza: ale co złego zrobiła Ania Rybicka? tutaj to już raczej przesadziliście. Wygląda to tak, jakby wskazywała, lekko ironicznie, temu "Patryk Ka", że Bartosz jest z Zawiercia (wiec po co wysyłać go do Kanady)Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:44Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: XyzTreść komentarza: Zawierciański SOR to patologia i piszę to jako mieszkaniec Zawiercia, który miał do czynienia z nikiData dodania komentarza: 20.12.2024, 01:01Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: RealTreść komentarza: Precz z hejtem. Internetowi hejterzy to tchórze. Za maską internetu obrażają. Tylko to potrafią - taka forma dowartościowania się.Data dodania komentarza: 19.12.2024, 20:49Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: Anna KowalskaTreść komentarza: Świetny artykuł! Umowy o dzieło często są mylone z umowami zlecenia, co powoduje wiele niejasności dla freelancerów. Warto wiedzieć, że można wystawiać faktury VAT bez własnej firmy, co znacznie ułatwia prowadzenie działalności. Polecam przeczytać więcej na ten temat tutaj: https://freelancehunt.com/pl/blog/jak-wystawic-fakture-vat-bez-wlasnej-firmy/Data dodania komentarza: 16.12.2024, 11:47Źródło komentarza: Nowe przepisy mają zmienić sytuację, w jakiej znaleźli się ludzie zatrudnieni przez platformy cyfrowe. Wprowadzają domniemanie stosunku pracyAutor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!
Reklama
Reklama