Kuratorkami wystawy są Karolina Kindler-Skowronek (obecnie Dyrektorka Miejskiego Ośrodka Kultury w Zawierciu) oraz Anita Bialic, właścicielka Galerii BB w Krakowie.
- Szkło kryształowe to piękno i czystość, świetny design, prestiż, smak i elegancja - podkreśla Karolina Kindler-Skowronek. - Wciąż nie jest znane szerszemu gronu odbiorców, gdyż ciągle jeszcze kojarzy się z kryształowymi wazonami, gęsto rżniętymi, stojącymi na babcinym kredensie na wysoki połysk. Najwyższa pora, by wyroby ze szkła kryształowego stały się tak samo poszukiwane przez kolekcjonerów, jak wyroby ze szkła prasowanego dawnej Huty Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” - podsumowuje Karolina Kindler-Skowronek.
Wystawy były wcześniej prezentowane w Galerii BB w Krakowie oraz w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie i cieszyły się dużym zainteresowaniem. Zawierciańska ekspozycja zostanie wzbogacona o kryształowe eksponaty z tutejszych magazynów. Pojawią się także szkła wypożyczone od kolejnych kolekcjonerów.
Celem projektu „Kryształ(y) Zagłębia. Projektanci szkła 1960–2000” jest udokumentowanie i spopularyzowanie dorobku projektantów szkła hut Zagłębia Dąbrowskiego - HSG „Zawiercie”, HSG „Ząbkowice”, Huty Szkła „Staszic". Projekt, realizowany przez Fundację Fly with Art we współpracy z Galerią BB, Galerią Stara Łaźnia oraz Pałacem Schoena Muzeum w Sosnowcu, jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (red)
Napisz komentarz
Komentarze