Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 29 listopada 2024 05:46
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

PAMIĘCI POWSTAŃCÓW STYCZNIOWYCH 1863-1864

(Szczekociny) W nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r. wybuchło Powstanie Styczniowe. To ostatnie powstanie, w którym z rosyjskim zaborcą walczyli o niepodległość młodzi patrioci, protestując przeciwko poborowi do wojska rosyjskiego. Lasy koło Szczekocin były wtedy siedzibą oddziałów partyzanckich i miejscem potyczek i bitew takich przywódców jak: płk Zygmunt Chmieleński, gen. Józef Hauke-Bosak, Adam Chmielowski – późniejszy Brat Albert, który stracił nogę w bitwie pod Mełchowem (gmina Lelów). Inne bitwy i potyczki w okolicach Szczekocin to bitwa pod Obiechowem (gmina Słupia Jędrzejowska). Dziedzic tej wsi za udział w powstaniu został wywieziony na Sybir. Oddział Chmieleńskiego w Chlewskiej Woli powiększył się tu o 400 piechurów i 100 kawalerzystów. 4 grudnia 1863 r. odnotowana jest bitwa pod Sprową i Goleniowami (gmina Szczekociny), dziś jest tam nowy pomnik Powstańców Styczniowych. Wymieniana jest też potyczka z Moskalami w Szczekocinami 23 stycznia 1864 r.
Podziel się
Oceń

Powstanie styczniowe, mimo klęski, było największym i najdłużej trwającym. Jego skutki to zesłania na Syberię, rusyfikacja, katorgi. Skutkiem pozytywnym było uwłaszczenie chłopów w 1864 r., co dało postęp w rozwoju gospodarczym kraju. Niestety, nie dało upragnionej wolności. Za patriotyczną postawę Szczekociny straciły prawa miejskie, odzyskane potem w 1923 r. w okresie międzywojennym.
Co roku w rocznicę wybuchu powstania, z inicjatywy Towarzystwa Kulturalnego im. T. Kościuszki w Szczekocinach odbywają się na starym cmentarzu przy pomniku powstańców lekcje historii lokalnej. Tu widnieją nazwiska Powstańców Styczniowych ze Szczekocin: Jan Nowacki, Marcin Mrożek, Piotr Osetek, Feliks Staszewski, Aleksander Jarmundowicz, Paulin Pasierbiński. Wspominamy ponadto naszych rodaków uczestników powstania.
Osobny pomnik ma Piotr Marcinkowski. Piotr Osetek jako jedyny z powstańców doczekał niepodległej Polski, zmarł w 1938 r. W jego pogrzebie na cmentarzu w Szczekocinach uczestniczyła kompania Wojska Polskiego, odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Niepodległości z Mieczami.
W bieżącym roku, z powodu pandemii, zrezygnowano z corocznych uroczystości. Na grobach powstańców styczniowych przedstawiciele Towarzystwa Kulturalnego im. T. Kościuszki w Szczekocinach oraz Związku Emerytów i Rencistów w Szczekocinach zapalili symbolicznie znicze na znak pamięci.
Warto wspomnieć, iż opiekunem starego cmentarza w Szczekocinach jest Pani Alfreda Sadowska z bratem Stefanem Mrożkiem, potomkowie powstańca styczniowego, którzy podejmują wraz z wolontariuszami prace porządkowe dla poprawy i renowacji miejsca pamięci jakim jest stary cmentarz. Wśród najważniejszych prac należy wymienić: nowy ołtarz w kaplicy cmentarnej, malowanie wieżyczki, wzmocnienie fundamentów pomnika Katyń oraz pomnika ks. Tadeusza Jarmundowicza, wykostkowanie alejek, wykonanie filarów bramy wjazdowej. Duży wkład prac jest firmy Dekoflora, parafian i gminy Szczekociny.
Więcej informacji o Powstańcach Styczniowych ze Szczekocin można przeczytać w pracy zbiorowej pt. „Powiat Zawierciański w Powstaniu Styczniowym 1863-1864” wydanym w 2013 r. przez Starostwo Powiatowe w Zawierciu i Urząd Miejski w Zawierciu.


Pomnik Powstańców Styczniowych na starym cmentarzu w Szczekocinach

Powstaniec Styczniowy ze Szczekocin Jan Nowacki

Powstaniec Styczniowy ze Szczekocin Piotr Osetek


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: ha_haTreść komentarza: od kilkudziesięciu lat !!! hahaha... Bank Śląski jest u nas od 1991 r a ing od 1996... od kiedy to kilkadziesiąt?Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Pytający mieszkańcy to rynsztok ? Kim jest ten gość ?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 08:24Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: Zdzichu z PKSTreść komentarza: Klatka schodowa i winda w szpitalu za milionów🫢To może pan Jorg poszuka jeszcze lekarzy. Myszy plotkują, że zaden lekarz dyzurujacy na OIOM nie zgodzi się na dyzury w Zawierciu nawet za podwójną ustawkę. Ciekawe dlaczego? 🤦Data dodania komentarza: 22.11.2024, 00:21Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzienia
Reklama
Reklama