Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 4 listopada 2024 18:59
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

CMENTARZ WOJENNY Z I WOJNY ŚWIATOWEJ W KROCZYCACH

Cmentarz Wojenny z okresu I Wojny Światowej usytuowany jest w Kroczycach na wzgórzu Bleszczowa. Na cmentarzu pochowani są żołnierze z trzech mocarstw (armii austro-węgierskiej, rosyjskiej oraz niemieckiej) walczący na tym terenie w okresie w listopadzie oraz grudniu 1914 roku.
CMENTARZ WOJENNY Z I WOJNY ŚWIATOWEJ W KROCZYCACH
Okopy strzeleckie z 1914 roku
Podziel się
Oceń

Cmentarz znajduje się wśród pól na wzgórzu Bleszczowa na południowy zachód od zabudowań wsi Kroczyce przy drodze krajowej DK 78 w odległości ok. 350 metrów od drogi. Cmentarz powstał w latach 1917-1918 z inicjatywy władz austriackich, natomiast budowa została dokończona przez władze polskie w latach 20-stych XX wieku. Pochowanych jest 938 żołnierzy Wielkiej Wojny (652 Austriaków, 284 Rosjan oraz 2 Niemców). W latach 30-stych XX wieku w wyniku komasacji grobów wojennych, na cmentarz w Kroczycach przeniesiono poległych spoczywających na mniejszych cmentarzach m.in. z Rzędkowic, Pradeł, Lgoty Murowanej, Wygody oraz Piaseczna.
Wśród spoczywających żołnierzy jest wielu Czechów, Słowaków, Polaków, Ukraińców, Austriaków oraz Rosjan. Zaborcze armie były wielonarodowe. Pochowani na cmentarzu żołnierze byli w większości z następujących jednostek wojskowych: żołnierze austro-węgierscy z: 4, 49, 84 Pułku Piechoty, 25 Dywizji Piechoty Pułków oraz 43 Dywizji Piechoty Obrony Krajowej, żołnierze rosyjscy z III Korpusu Kaukaskiego oraz XXV Korpusu, natomiast żołnierze niemieccy z Garde Regiment zu Fuss 5/8k oraz 1 lotnik z nieznanej jednostki. Obecnie na cmentarzu są dwie zidentyfikowane mogiły: Polaka walczącego w armii Austro-Węgier z 36. Pułku Piechoty austriackiej Obrony Krajowej chorążego Bronisława Franka oraz żołnierza niemieckiego Hermana Barby (źródło: Krzysztof i Piotr Orman „Wielka Wojna na Jurze” – wyd. Libron Kraków 2015).

Warto wspomnieć, że cmentarz usytuowany jest przy linii okopów strzeleckich z 1914 roku, które zachowały się do dnia dzisiejszego w dobrym stanie. Oznakowania tabliczkami informacyjnymi dokonał Klub Miłośników Ziemi Zawierciańskiej oraz Komisja Ochrony Cmentarzy i Fortyfikacji PTTK w Zawierciu. Obiekt jest pod opieką Urzędu Gminy w Kroczycach.
Tekst oraz zdjęcia: Damian Liszczyk


Grób chorążego Bronisława Franka


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: TPZJMTreść komentarza: Pan Redaktor nie odpowiedział, czy złożył zawiadomienie, ale skoro umieścił taki tekst na 1 stronie gazety więc może warto poprosić CBA o weryfikację tych informacji. Niczego nie można przesądzać ale czytając Prezesa Michala Szemla w mediach społecznościowych może warto spróbować ?Data dodania komentarza: 1.11.2024, 17:32Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: A.Treść komentarza: Co za żałosny szmatławy artykulik. Co się stało z rzetelnością dziennikarską.Data dodania komentarza: 31.10.2024, 22:42Źródło komentarza: KOBIETA POSTRZELONA W PLECY. POLICJA SZUKA STRZELCA. ZABEZPIECZONO BROŃ CZTERECH MYŚLIWYCHAutor komentarza: Władek OTreść komentarza: Nikt ich nie kontroluje, strzelają do wszystkiego co się rusza, nie przechodzą badań lekarskich, to klika chroniona przez pis, kościół i PSL, zarabiają grube pieniądze na tzw. walce ASF (dopłaty).Data dodania komentarza: 31.10.2024, 11:26Źródło komentarza: KOBIETA POSTRZELONA W PLECY. POLICJA SZUKA STRZELCA. ZABEZPIECZONO BROŃ CZTERECH MYŚLIWYCHAutor komentarza: SzelmaTreść komentarza: Jeżeli Pan Mazanek ma rację w sprawie ustawienia przetargu to czy zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestepstwa ? Przecież jest taki obowiązek w przypadku wykrycia nieprawidłowości.Data dodania komentarza: 30.10.2024, 16:53Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: BobMars39Treść komentarza: Powiem tak-jeżdżę autobusami już kilkanaście lat. Byłbym za odpłatnymi kursami gdyby ktoś dał gwarancję poprawy usług. Zimą ogrzewane autobusy (przynajmniej pierwsze kursy) a latem klimatyzacja (a nie: otwórzcie sobie okno). tandardy zachowania dla wszystkich kierowców! I możliwość zmiany godzin odjazdu niektórych autobusów (w końcu to dla pasażerów jest komunikacja miejska). Słuchajcie ludzi i bierzcie przykład od innych. Powodzenia.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 18:13Źródło komentarza: Bezpłatna komunikacja. Czy eksperyment się udał?Autor komentarza: ZawiercianinTreść komentarza: Jeszcze trochę i po mieście będą jeździć prywaciarze 30 letnimi kopciuchami i bilet będzie kosztował 9 zł .Data dodania komentarza: 25.10.2024, 23:15Źródło komentarza: Bezpłatna komunikacja. Czy eksperyment się udał?
Reklama
Reklama