Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 27 listopada 2024 20:36
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W ZAWIERCIU

Tradycyjnie corocznie w Zawierciu odbyły się uroczystości Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła msza święta w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zawierciu, następnie dalszy ciąg uroczystości był na Cmentarzu Parafialnym przy Pomniku Niepodległości w Zawierciu.
Podziel się
Oceń

W doniosłej uroczystości wzięli udział m.in. posłanka na Sejm RP Danuta Nowicka, Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski, radni powiatu zawierciańskiego z Barbarą Kozieł na czele, komendanci powiatowi Policji i Państwowej Straży Pożarnej, przedstawiciele stowarzyszeń kombatanckich, szkół, zakładów pracy, harcerze oraz mieszkańcy Zawiercia.
W uroczystości wzięli udział również członkowie Śląskiego Okręgu Związku Oficerów Rezerwy RP asp. sztab. rez. Jerzy Jędrusik i st. kpr. rez. Damian Liszczyk oraz Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej z prezesem Maciejem Świderskim na czele. Uroczystość była współorganizowana przez Zarząd NSZZ „Solidarność” w Zawierciu.
W czasie Mszy Świętej celebrans ks. dr Mirosław Szymonik nawiązał do historii odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Przypomniał, że wśród ludzi, których uważamy za ,,ojców’’odzyskania przez Polskę niepodległości były wcześniej spore różnice. Jednak w obliczu wspólnego dobra jakim była Polska różne siły polityczne, wojskowe potrafiły się skupić i mówić jednym głosem na międzynarodowej arenie. Zwrócił uwagę, że teraz mamy podobny czas, wymagający odrzucenia politycznych różnic, aby  jak w 1918 roku stanąć ramię w ramię, gdy na granicy polsko-białoruskiej atakowani są chroniący naszych granic żołnierze i funkcjonariusze.
Następnie poczty sztandarowe, Jurajski Szwadron Kawalerii im. króla Jana III Sobieskiego  oraz uczestnicy uroczystości udali się na pobliski cmentarz pod Pomnik Niepodległości. Krótki referat wygłosił tam dr Marcin Janeczek, przypomniał on genezę utworzenia państwa Polskiego. Wspomniał najważniejsze osoby, dzięki wysiłkowi których mogliśmy cieszyć się z odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli. Podkreślił rolę Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego czy Ignacego Jana Paderewskiego. Przypomniał, że 11 listopada stało się Świętem państwowym dopiero w 1937 roku. Po zakończeniu II Wojny Światowej komunistyczne władze zakazały tej tradycji. Dopiero po transformacji politycznej w 1989 roku, dzień 11 listopada został przywrócony do kalendarza państwowych uroczystości. Wspomniał w wystąpieniu o tym, że niepodległość jak mówił marszałek Józef Piłsudski nie jest nikomu dana na zawsze. Teraz Polska w obliczu kryzysu na granicy z Białorusią powinna być zjednoczona, aby wzorem naszych przodków walczyć o nienaruszalność granic naszego kraju.
Kolejnym elementem uroczystości był apel poległych, w którym szczególnie wspomniano mieszkańców Ziemi Zawierciańskiej walczących podczas powstań narodowych oraz I i II Wojny Światowej o wolność naszego kraju. Modlitwę za obrońców ojczyzny i za tych, którzy strzegą teraz naszych granic odmówił ks. prałat Jan Niziołek, proboszcz bazyliki pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu. Następnie delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości, uroczystość została zakończona Rotą odśpiewaną przez wszystkich przy akompaniamencie orkiestry CMC Zawiercie.

Tekst oraz zdjęcie:
Damian Liszczyk


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: ha_haTreść komentarza: od kilkudziesięciu lat !!! hahaha... Bank Śląski jest u nas od 1991 r a ing od 1996... od kiedy to kilkadziesiąt?Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Pytający mieszkańcy to rynsztok ? Kim jest ten gość ?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 08:24Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: Zdzichu z PKSTreść komentarza: Klatka schodowa i winda w szpitalu za milionów🫢To może pan Jorg poszuka jeszcze lekarzy. Myszy plotkują, że zaden lekarz dyzurujacy na OIOM nie zgodzi się na dyzury w Zawierciu nawet za podwójną ustawkę. Ciekawe dlaczego? 🤦Data dodania komentarza: 22.11.2024, 00:21Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzienia
Reklama
Reklama