Od sierpnia 2021 wydawane są nowe dowody osobiste - zmienił się wygląd dokumentu oraz zawartość jego warstwy elektronicznej i graficznej. Wszystkie państwa unijne muszą umieszczać w dokumentach tożsamości odciski palców i podpis posiadacza dowodu. Zmieniło się również polskie prawo, dostosowane do rozporządzenia Unii Europejskiej. Ze względu na konieczność złożenia podpisu i odcisku palca, nie będzie można już składać wniosków elektronicznie. Odcisk palca pobierany będzie podczas składania wniosku o wydanie dowodu.
Odciski palców nie są zamieszczane w dowodach osób poniżej 12 roku życia, jak również w przypadku osób, od których pobranie odcisku jest fizycznie niemożliwe. Jeśli pobranie odcisków palców będzie tylko czasowo niemożliwe, wówczas wydawane mają być dokumenty z dwunastomiesięcznym okresem ważności.
Jeśli nasz dowód osobisty będzie ważny jeszcze przez jakiś czas, to nie musimy go wymieniać. Z dotychczas posiadanego dokumentu tożsamości możemy korzystać do czasu, aż utraci ważność.
Czemu służą zmiany wprowadzane w całej Unii? Ma to ograniczyć ryzyko fałszowania dokumentów i walczyć z przestępstwami przeciwko wiarygodności dokumentów. Obecnie w krajach członkowskich UE są różne poziomy zabezpieczeń krajowych dokumentów, które wykorzystywane są do swobodnego przemieszczania się. (es)
WAŻNYCH DOKUMENTÓW NIE TRZEBA BĘDZIE WYMIENIAĆ
Od sierpnia 2021 dokumenty tożsamości zmieniły wygląd – wprowadzaną nowością jest odcisk palca i podpis. Konieczność zawarcia tych elementów sprawia, że niemożliwe jest składanie wniosków o wydanie dowodu drogą elektroniczną – każdy zainteresowany musi stawić się osobiście w urzędzie. Zmiany wynikają z konieczności dostosowania prawa krajowego do regulacji unijnych.
- 16.01.2022 17:10 (aktualizacja 24.09.2023 04:32)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze