Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 27 listopada 2024 18:53
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

WAŻNYCH DOKUMENTÓW NIE TRZEBA BĘDZIE WYMIENIAĆ

Od sierpnia 2021 dokumenty tożsamości zmieniły wygląd – wprowadzaną nowością jest odcisk palca i podpis. Konieczność zawarcia tych elementów sprawia, że niemożliwe jest składanie wniosków o wydanie dowodu drogą elektroniczną – każdy zainteresowany musi stawić się osobiście w urzędzie. Zmiany wynikają z konieczności dostosowania prawa krajowego do regulacji unijnych.
Podziel się
Oceń

Od sierpnia 2021 wydawane są nowe dowody osobiste - zmienił się wygląd dokumentu oraz zawartość jego warstwy elektronicznej i graficznej. Wszystkie państwa unijne muszą umieszczać w dokumentach tożsamości odciski palców i podpis posiadacza dowodu. Zmieniło się również polskie prawo,  dostosowane do rozporządzenia Unii Europejskiej. Ze względu na konieczność złożenia podpisu i odcisku palca, nie będzie można już składać wniosków elektronicznie. Odcisk palca pobierany będzie podczas składania wniosku o wydanie dowodu.
Odciski palców nie są zamieszczane w dowodach osób poniżej 12 roku życia, jak również w przypadku osób, od których pobranie odcisku jest fizycznie niemożliwe. Jeśli pobranie odcisków palców będzie tylko czasowo niemożliwe, wówczas wydawane mają być dokumenty z dwunastomiesięcznym okresem ważności.
Jeśli nasz dowód osobisty będzie ważny jeszcze przez jakiś czas, to nie musimy go wymieniać. Z dotychczas posiadanego dokumentu tożsamości możemy korzystać do czasu, aż utraci ważność.
Czemu służą zmiany wprowadzane w całej Unii? Ma to ograniczyć ryzyko fałszowania dokumentów i walczyć z przestępstwami przeciwko wiarygodności dokumentów. Obecnie w krajach członkowskich UE są różne poziomy zabezpieczeń krajowych dokumentów, które wykorzystywane są do swobodnego przemieszczania się. (es)



Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: ha_haTreść komentarza: od kilkudziesięciu lat !!! hahaha... Bank Śląski jest u nas od 1991 r a ing od 1996... od kiedy to kilkadziesiąt?Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Pytający mieszkańcy to rynsztok ? Kim jest ten gość ?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 08:24Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: Zdzichu z PKSTreść komentarza: Klatka schodowa i winda w szpitalu za milionów🫢To może pan Jorg poszuka jeszcze lekarzy. Myszy plotkują, że zaden lekarz dyzurujacy na OIOM nie zgodzi się na dyzury w Zawierciu nawet za podwójną ustawkę. Ciekawe dlaczego? 🤦Data dodania komentarza: 22.11.2024, 00:21Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzienia
Reklama
Reklama