Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 25 listopada 2024 07:17
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Z cyklu „Na kartach historii” POWIATOWY URZĄD BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO W ZAWIERCIU

W Zawierciu przy głównej ulicy 3 Maja niemal codziennie mijamy kamienicę pod numerem 3, nie zdając sobie często sprawy, że był to gmach aparatu bezpieczeństwa. Działał on w mieście od roku 1945 tam, gdzie siedzibę miał Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego.
Podziel się
Oceń

Decyzja o powołaniu Urzędu Bezpieczeństwa w Zawierciu zapadła w dniu 12 stycznia 1945 roku (jeszcze przed wkroczeniem Armii Czerwonej do Zawiercia) w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego. Miejski oraz Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Zawierciu został podporządkowany strukturom Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Katowicach. Siedzibą zawierciańskiego UB została kamienica przy ul. 3 Maja 3 należąca przed wojną do rejenta Piotra Kuchty (źródło: W. Dubiański „Pierwsze lata komunizmu w powiecie zawierciańskim (1945-1947)”. Wyd. Societas 2007).

Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Zawierciu obejmował również gminne placówki terenowe na terenie powiatu zawierciańskiego m.in. w Łazach, Myszkowie, Koziegłowach. W roku 1947 wydzielono następujące komórki urzędu: kierownictwo, sekretariat, referat I (kontrwywiad), referat II (technika operatywna), referat III (walka z podziemiem politycznym i bandytyzmem), referat IV (ekonomiczny), referat V (polityczny), referat śledczy, placówka kolejowa (Łazy), referat gospodarczy, ochronę i ambulatorium.

Jednym z kluczowych działań referatu III była walka z podziemiem politycznym, owe podziemie stanowiły grupy partyzanckie m.in. Oddział NSZ Władysława Musialika „Bolesława” (temat szerzej opisany w Kurierze Zawierciańskim nr 23 z dn. 04.06.2021r.), oddział byłych członków AK Jana Gryta „Kalina”, organizacja ta dokonała w lipcu 1946 roku wysadzenia pomnika poległych żołnierzy Armii Czerwonej w Parku Kościuszki w Zawierciu.

Wspomnieć należy, że w zawierciańskiej siedzibie UB w listopadzie oraz grudniu 1946 roku był przesłuchiwany Jan Kruz (dziadek autora niniejszego artykułu) pod zarzutem udzielenia w latach 1945-1946 schronienia oraz wyżywienia w swoim mieszkaniu członkom NSZ z Oddziału „Bolesława” oraz odstąpienia własnego dowodu tożsamości Władysławowi Grabowskiemu ps. „Śmiały”. Przesłuchania, w trakcie których niejednokrotnie stosowano przestępcze metody śledcze, odbywały się w pokojach (gabinetach), w których urzędowali przesłuchujący funkcjonariusze.

Do dzisiejszych czasów w piwnicy gmachu PUBP zachowały się cele aresztu z oryginalnymi drzwiami wyposażone w wizjery tzw. „judasze”, cyfry z numerami cel, zasuwy oraz krata wejściowa. W piwnicy tej doszło w dniu 27.II.1946 roku do wypadku: Komendant PUBP Wacław Rozpara, przebywając w piwnicy urzędu, w których mieścił się areszt, nachylił się, by podnieść nieokreślony bliżej przedmiot. Z kieszeni wypadł mu wówczas pistolet, który przy uderzeniu w podłogę wypalił. Kula ugodziła Wacława Rozparę w okolicę serca, powodując śmierć na miejscu (źródło: W. Dubiański „Pierwsze lata komunizmu w powiecie zawierciańskim (1945-1947)”. Wyd. Societas 2007). Również na elewacji budynku do dzisiaj zachowały się izolatory z dawnej instalacji elektrycznej. Obecnie w kamienicy są mieszkania oraz na parterze punkty usługowe, sklepy, gabinet stomatologiczny.

Tekst oraz zdjęcia:

Damian Liszczyk



Napisz komentarz

Komentarze

Marek 08.02.2022 10:22
Niesamowity budynek, można w nim horrory kręcić

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Zdzichu z PKSTreść komentarza: Klatka schodowa i winda w szpitalu za milionów🫢To może pan Jorg poszuka jeszcze lekarzy. Myszy plotkują, że zaden lekarz dyzurujacy na OIOM nie zgodzi się na dyzury w Zawierciu nawet za podwójną ustawkę. Ciekawe dlaczego? 🤦Data dodania komentarza: 22.11.2024, 00:21Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: JustinTreść komentarza: Po tej wypowiedzi Spyry można stwierdzić, że jak pojedzie do McDonalds to nie musi brać słomki do napoju, wyciągnie ją sobie z butów.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 08:11Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlaTreść komentarza: Przesłuchałam sesję z sierpnia, Burmistrz rzeczywiście nazwał mieszkańców "poziomem rynsztoka" pytających o jego wątpliwe postępy w budowie Agory. Prawdziwy "burak" można rzec.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 14:07Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: MadziolubTreść komentarza: Widzę, że Szemla już 3 raz przekłada składanie ofert. Czyżby potencjalni wykonawcy ciągle go punktowali ? Taki "fachowiec" ? Tylko od czego ?Data dodania komentarza: 16.11.2024, 14:41Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: zawiercianinTreść komentarza: Zobaczymy kto wygra przetarg lekko zmodyfikowany Panie Prezesie i Panie Redaktorze Zobaczymy kto ma racjęData dodania komentarza: 12.11.2024, 23:23Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!
Reklama
Reklama