W sobotę, 5 czerwca na ścieżce rowerowej zaparkował samochód. Kierowca, wysiadając z pojazdu nie upewnił się, czy ścieżką nikt nie jedzie. Otworzył drzwi, w które uderzyła 43-letnia rowerzystka. Kobieta chciała jeszcze skręcić i ominąć drzwi, jednak nie udało jej się to. Zahaczyła o drzwi kierownicą i przewróciła się, uderzając głową o ziemię. Kobieta w ciężkim stanie została przetransportowana śmigłowcem do szpitala, a po kilku dniach zmarła.
Parkowanie na ścieżce lub chodniku przy ul. Armii Krajowej było normą i stałą praktyką kierowców. Po wypadku z udziałem rowerzystki, Policja zintensyfikowała swoje działania w tym rejonie.
- Po zaistniałym wypadku drogowym policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Myszkowie i Wydziału Ruchu Drogowego z KWP z Katowic oraz wspólnie z zarządcą drogi dokonali analizy i lustracji tego miejsca. Ścieżka pieszo-rowerowa w Poraju należy do miejsc zagrożonych. Wobec powyższego działania policjantów zostały zintensyfikowane. W swoje codzienne zadania wpisane mają dodatkowo nadzór i kontrolę nad bezpieczeństwem w rejonie ścieżki pieszo-rowerowej przy ul. Armii Krajowej w Poraju.
Swoje działania zintensyfikowali i bezwzględnie reagują na ujawnione wykroczenia popełniane w tym miejscu przez uczestników ruchu drogowego, a szczególnie przez kierowców, którzy nieprawidłowo parkują swoje samochody w tym rejonie – przekazała nam rzeczniczka prasowa KPP w Myszkowie asp. szt. Barbara Poznańska.
Nieprawidłowe parkowanie w tym miejscu „kosztuje” 100 zł i 1 punkt karny, o czym przekonało się w ostatnim czasie już wielu kierowców. Jak wskazuje asp. szt. B. Poznańska z mandatem powinni się liczyć ci, którzy nie stosują się do przepisów – art. 90 kodeksu wykroczeń (kto tamuje lub utrudnia ruch na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, podlega karze grzywny albo karze nagany) w związku z art. 49 ust. 1 pkt 11 Prawa o ruchu drogowym (zabrania się zatrzymania pojazdu na drodze dla rowerów).
Oprócz tego, że nie wolno parkować na ścieżce rowerowej, pamiętajmy kiedy i w jaki sposób można zostawić samochód na chodniku. Zgodnie z Prawem o ruchu drogowym, dopuszczalny jest postój lub zatrzymanie na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu pod warunkiem, że szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5m; pojazd umieszczony przednią osią na chodniku nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni. (es)
WYPADEK I MANDATY ZAKOŃCZYŁY PARKOWANIE NA ŚCIEŻCE
(Poraj) Na początku czerwca w centrum Poraja doszło do tragicznego w skutkach wypadku. Rowerzystka uderzyła w drzwi samochodu, który zaparkował na ścieżce rowerowej, biegnącej wzdłuż ul. Armii Krajowej. Po kilku dniach kobieta zmarła, a Policja zintensyfikowała swoje działania i zaczęła karać mandatami. Śledztwo w sprawie wypadku prowadzi Prokuratura Rejonowa w Myszkowie.
- 25.06.2021 13:07 (aktualizacja 24.09.2023 04:33)
Napisz komentarz
Komentarze