Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 26 listopada 2024 18:20
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

WŁĄCZ SIĘ W DZIAŁANIE NA RZECZ ZIELONEGO ZAWIERCIA

(Zawiercie) Już w maju mieszkańcy Zawiercia będą mogli wypowiedzieć się na temat zieleni miejskiej i organizacji miejskich parków. Rusza projekt Zielone Zawiercie, realizowany przez Fundację Sendzimira w ramach dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG. Mieszkańcy zdecydują o wyglądzie miejskich parków
Podziel się
Oceń

Nie ma żadnej wątpliwości, że Zawiercie jest jednym z najzieleńszych miasta województwa śląskiego. Nie chodzi jednak o samą ilość, ale też o jakość zielonych przestrzeni, które z jednej strony służą mieszkańcom jako miejsce odpoczynku i rekreacji, a z drugiej pełnią niezwykle ważną rolę w ekosystemie miejskim, chociażby poprzez oczyszczanie powietrza, obniżanie jego temperatury latem czy też tak bardzo pożądaną małą retencję.

- Przestrzenie te muszą być jak najbardziej funkcjonalne, bo inaczej nie będą prawidłowo spełniać swoich społecznych funkcji – podkreśla Maria Skotnicka, architektka i ekspertka ds. błękitno-zielonej infrastruktury reprezentująca Fundację Sendzimira. - Muszą uwzględniać potrzeby różnych grup mieszkańców, zarówno seniorów jak i dzieci, rodzin z małymi dziećmi, niepełnosprawnych jak i tych aktywnie uprawiających sport. Coraz więcej miast w Polsce podejmuje decyzje o umożliwieniu mieszkańcom wykreowania zielonych przestrzeni i cieszę się, że Zawiercie dołączyło do tego grona świadomych samorządów.

Zaplanowany na 13 miesięcy proces partycypacji będzie dotyczył dwóch parków w centrum miasta – parku im. Tadeusza Kościuszki i parku Szymańskiego (OSiR) i będzie wieloetapowy. Zaplanowano trzy otwarte spotkania, piknik, konsultacje społeczne i fora publiczne (po jednym dla każdego parku). Zawiercianie będą mogli wypowiedzieć się na temat zieleni miejskiej, zabrać głos biorąc udział w kwestionariuszowym badaniu potrzeb, uczestniczyć w krótkich dyskusjach w trakcie spotkań otwartych, ale – co najważniejsze – wziąć udział w projektowaniu przestrzeni obu parków.

- Warsztaty projektowe będą w tym procesie kluczowe i już dziś zapraszamy do udziału wszystkich mieszkańców – mówi Maria Skotnicka. - Będą się one odbywać z udziałem zaproszonych architektów, specjalisty ds. zieleni oraz islandzkiej ekspertki zajmującej się problematyką błękitno-zielonej infrastruktury. Każde spotkanie będzie poprzedzone wykładem edukacyjnym, a także wprowadzeniem do tematyki błękitno-zielonej infrastruktury oraz gospodarowania wodą i zielenią w mieście w kontekście zmian klimatycznych.

Warsztaty mają być prowadzone metodami aktywnymi, m.in. poprzez pracę w grupach, aby każdy uczestnik i uczestniczka mogli przyłożyć do projektu swoją własną cegiełkę. W ramach warsztatów przewidziano m.in. analizę przestrzeni i spacer badawczy, planowane jest ponadto przygotowanie makiety parku oraz wspólna budowa ogrodu deszczowego.

Oczekujemy od mieszkańców przede wszystkim zaangażowania i obecności. Zależy nam, aby jak najwięcej osób przyszło na te warsztaty. Żeby zobaczyli, że ich głos jest ważny – mówi Maria Skotnicka. Jak dodaje uczestnicy warsztatów będą mieli również szansę zapoznać się z przykładami działań związanych z błękitno-zieloną architekturą realizowanych na terenie Islandii.

Efekty pracy warsztatowej zostaną zaprezentowane podczas forum publicznego. Będzie to także okazja, aby podyskutować na temat parków, proponowanych rozwiązań i szans na ich realizację. Warto bowiem podkreślić, że to, co mieszkańcy wypracują wspólnie z architektami w trakcie warsztatów zostanie opisane, opracowane w formie graficznej i złożone na ręce prezydenta miasta. Będzie to ważny wkład do przyszłej przebudowy parków.

Każdy, kto jest zainteresowany udziałem w projekcie Zielone Zawiercie powinien śledzić zarówno miejską stronę internetową zawiercie.eu, facebooka @Zielone Zawiercie jak i przestrzeń publiczną, gdzie pojawiać się będą informacje i plakaty dotyczące planowanych przedsięwzięć.

Już dziś wiadomo, że oficjalna inauguracja projektu odbędzie się 31 maja na spotkaniu otwartym w Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum”. Gościem specjalnym będzie Halldóra Hreggviðsdóttir, dyrektorka generalna firmy Alta Consulting zajmującej się doradztwem środowiskowym. Prelegentka opowie o doświadczeniach zagospodarowywania terenów zieleni na Islandii, wprowadzaniu rozwiązań związanych z błękitno-zieloną infrastrukturą i dobrych praktykach w tym zakresie. Spotkanie wzbogaci obecność Magdaleny Maślak, zastępcy dyrektora Śląskiego Ogrodu Botanicznego, która zajmuje się zbieraniem nasion, namnażaniem rzadkich gatunków roślin i szeroko pojętą edukacją ekologiczną. Opowie nam o zwiększaniu bioróżnorodności w parkach miejskich.

 

Harmonogram najbliższych działań:

20 maja 16:30 - warsztaty dla wolontariuszy w Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum”- zapraszamy wszystkich chcących się włączyć w organizację wydarzeń (sala 203).

31 maja 17:00 – inauguracja projektu Zielone Zawiercie – spotkanie otwarte z mieszkańcami w Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum” (sala 203).

11 czerwca - ekopiknik obfitujący w różnorodne wydarzenia edukacyjne pogłębiające wiedzę i uwrażliwiające na zagadnienia związane z ochroną środowiska i zmianami klimatu, Bocianówka przy ul. Piastowskiej 6

25-26 czerwca oraz 16-17 lipca - warsztaty projektowe, dotyczące społecznych koncepcji zagospodarowania parku im. Kościuszki, Galeria Stara Łaźnia

 

Projekt realizowany przez Fundację Sendzimira z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Materiał prasowy/Fundacja Sendzimira


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: ha_haTreść komentarza: od kilkudziesięciu lat !!! hahaha... Bank Śląski jest u nas od 1991 r a ing od 1996... od kiedy to kilkadziesiąt?Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Pytający mieszkańcy to rynsztok ? Kim jest ten gość ?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 08:24Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: Zdzichu z PKSTreść komentarza: Klatka schodowa i winda w szpitalu za milionów🫢To może pan Jorg poszuka jeszcze lekarzy. Myszy plotkują, że zaden lekarz dyzurujacy na OIOM nie zgodzi się na dyzury w Zawierciu nawet za podwójną ustawkę. Ciekawe dlaczego? 🤦Data dodania komentarza: 22.11.2024, 00:21Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: JustinTreść komentarza: Po tej wypowiedzi Spyry można stwierdzić, że jak pojedzie do McDonalds to nie musi brać słomki do napoju, wyciągnie ją sobie z butów.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 08:11Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzienia
Reklama
Reklama