Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 24 grudnia 2024 17:20
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Z cyklu „Na kartach historii” WSPOMNIENIE O GROBIE NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA W ZAWIERCIAŃSKIM PARKU KOŚCIUSZKI

(Zawiercie) Grób Nieznanego Żołnierza wybudowany został w 1925 roku. Usytuowany był w Parku Kościuszki w Zawierciu przy dawnej alei S. Jachowicza, obecnie przy alei generała Okulickiego i ulicy T. Kościuszki.
Podziel się
Oceń

W okresie międzywojennym, w latach 1935 – 1936 grób przeszedł gruntowną przebudowę. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbywały się uroczystości państwowe. W takim stanie przetrwał czas II wojny światowej, jedynie główną wierzchnią metalową płytę ukryto w nieustalonym miejscu. Po zakończeniu II wojny światowej, przy grobie w latach powojennych do końca lat 50-tych XX wieku harcerze pełnili warty honorowe. Wspomnieć należy, że uroczystości odbywały się przy niekompletnym grobie - bez głównej płyty, ponieważ nigdy nie została odnaleziona, trudno również ustalić jakie inskrypcje były na płycie.

W latach 40-tych XX wieku, po uroczystym pogrzebie, w Grobie Nieznanego Żołnierza został pochowany funkcjonariusz Milicji Obywatelskiej, który poległ w obronie władzy ludowej. Po kilku tygodniach, wdowa po poległym milicjancie ekshumowała zwłoki męża. Nieopodal Grobu Nieznanego Żołnierza w 1945 roku został wzniesiony Pomnik Żołnierzy Radzieckich, który upamiętniał żołnierzy 21 Armii I Frontu Ukraińskiego. Pomnik został zdemontowany w 1992 roku, do obecnych czasów po pomniku pozostała betonowa podstawa.

W latach 50-tych XX wieku Grób Nieznanego Żołnierza był w bardzo złym stanie technicznym w wyniku licznych dewastacji. Wspomnieć należy, że do obecnych czasów na terenie Parku Kościuszki, pozostały pamiątkowe relikty po Grobie Nieznanego Żołnierza w postaci betonowych schodów wraz z murkami oraz fragmentów płyt betonowych. Nadmienić należy również, że Klub Miłośników Ziemi Zawierciańskiej oraz Okręg Śląski Związku Oficerów Rezerwy RP ma w planach uporządkowanie oraz upamiętnienie tego historycznego miejsca w Parku Kościuszki w Zawierciu.

Tekst: Damian Liszczyk

Zdjęcia: Damian Liszczyk, Sławomir Gębka ( prezentacja „Wojenne losy zawierciańskich rodzin Turlejów i Rudzkich„ – Zawiercie 2020)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: oloTreść komentarza: ale co złego zrobiła Ania Rybicka? tutaj to już raczej przesadziliście. Wygląda to tak, jakby wskazywała, lekko ironicznie, temu "Patryk Ka", że Bartosz jest z Zawiercia (wiec po co wysyłać go do Kanady)Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:44Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: XyzTreść komentarza: Zawierciański SOR to patologia i piszę to jako mieszkaniec Zawiercia, który miał do czynienia z nikiData dodania komentarza: 20.12.2024, 01:01Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: RealTreść komentarza: Precz z hejtem. Internetowi hejterzy to tchórze. Za maską internetu obrażają. Tylko to potrafią - taka forma dowartościowania się.Data dodania komentarza: 19.12.2024, 20:49Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: Anna KowalskaTreść komentarza: Świetny artykuł! Umowy o dzieło często są mylone z umowami zlecenia, co powoduje wiele niejasności dla freelancerów. Warto wiedzieć, że można wystawiać faktury VAT bez własnej firmy, co znacznie ułatwia prowadzenie działalności. Polecam przeczytać więcej na ten temat tutaj: https://freelancehunt.com/pl/blog/jak-wystawic-fakture-vat-bez-wlasnej-firmy/Data dodania komentarza: 16.12.2024, 11:47Źródło komentarza: Nowe przepisy mają zmienić sytuację, w jakiej znaleźli się ludzie zatrudnieni przez platformy cyfrowe. Wprowadzają domniemanie stosunku pracyAutor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!
Reklama
Reklama