Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 6 stycznia 2025 10:28
Reklama
Reklama

WŁODOWICE BĘDĄ MIASTEM?

(Włodowice) 31 marca 2021 odbyła się Sesja Rady Gminy Włodowice. Uczestniczyło w niej 12 radnych. Rada zgodnie przyjęła między innymi uchwałę w sprawie podjęcia działań zmierzających do nadania miejscowości Włodowice statusu miasta.
Podziel się
Oceń

WÓJT O INWESTYCJACH
Na początku sesji wójt Adam Szmukier złożył sprawozdanie z działalności z okresu międzysesyjnego. Odniósł się w nim do różnych zadań inwestycyjnych. I tak, między innymi, zaktualizowano kosztorys inwestorski budowy kanalizacji sanitarnej w Rudnikach oraz budowy sieci wodociągowej wraz z przyłączami w sołectwie Hucisko. Powstała  dokumentacja projektowa drogi łączącej Rudniki ze Skałką – wszczęto drugie postępowanie na realizację zadania (pierwsze unieważniono, z uwagi na wysoką cenę zaoferowaną przez wnioskodawców), ale kolejne złożone oferty także przewyższały kwotę zabezpieczoną na jego wykonawstwo: „wybór najkorzystniejszej będzie możliwy po zwiększeniu środków na nie przeznaczonych”, zaznaczył wójt. Udało się z  kolei rozstrzygnąć przetarg na sporządzenie  dokumentacji projektowej wymiany instalacji elektrycznej, podłóg i okien w Szkole Podstawowej we Włodowicach; 11 lutego zawarto została podpisana umowa z wykonawcą. Dokumentacja projektowa przebudowy drogi wraz z odwodnieniem ul. Skalna w Morsku – 24 lutego zawarto umowę na realizację inwestycji. Budowa drogi w miejscowości Rudniki ul. Lipowa – wpłynęło 6 ofert, a obecnie „trwa ich badanie”. Zakup zamiatarki ulicznej do gminnego ciągnika - pierwsze postępowanie na realizację zadania zostało anulowane, ponieważ kwota najniższej oferty przewyższała fundusze, jakie gmina zamierzał przeznaczyć na zakup. Ogłoszono drugi przetarg, ale ponownie złożone oferty przewyższały kwotę jaką gmina chciała przeznaczyć na ten sprzęt. Nie udał się też zakup traktorka ogrodowego – sytuacja bliźniacza do tej z zakupem zamiatarki do ciągnika. Kompleksowa dostawa gazu ziemnego wysokometanowego typu E na potrzeby Gminy Włodowice oraz jednostek organizacyjnych – trwa weryfikacja ofert (wpłynęło ich 7); zakup i wdrożenie oprogramowania GIS, a zatem systemu informacji przestrzennej – przesłano zaproszenia dla ewentualnych wykonawców, do wzięcia udziału w postępowaniu.
Poza tym zawarto umowy dla poniższych zadań: Rozwój i popularyzacja piłki siatkowej dla seniorów oraz Organizowanie i prowadzenie zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży. Wójt poinformował też, że firma wykonująca zimowe utrzymanie dróg gminnych, wykonała w lutym 17 wyjazdów do odśnieżania i zwalczania śliskości nawierzchni; w marciu zaś 2. (Łączny koszt tej usługi wyniósł około 20 tysięcy złotych.) – Wszystkie ubytki na drogach gminnych będą sukcesywnie naprawiane. W starostwie powiatowym w Zawierciu osobiście zgłosiłem bardzo zły stan nawierzchni dróg powiatowych na terenie gminy. Poinformowano mnie, że po podpisaniu umowy z firmą wykonującą cząstkowe naprawy, oraz po zakupie materiałów do wykonywania remontów systemem ciśnieniowym, prace robotnicze zostaną niezwłocznie wykonane - powiedział Adam Szmukier.
Wójt zaznaczył też, że uczestniczył w pracach montażowych mostków w Kopaninach, przy wybudowanej ścieżce rowerowej. Podziękował sołtysowi Kopaniń, który wykonał - z własnego materiału - mostki, jak również aktywnie pracował przy ich montażu; A. Szmukier podziękował za zaangażowanie także radnemu Zbigniewowi Zającowi.

STATUS MIASTA ZDECYDOWANIE BLIŻEJ
Pierwszą z kolei uchwałą podjętą przez radę, była uchwałą dotycząca zmian w budżecie gminy na rok 2021. Uchwała, która została przyjęta jednomyślnie „za”, mówi między innymi o tym, że zwiększone zostają wydatki, o kwotę ponad 350 tysięcy złotych. W związku z tym wyższa jest teraz, na przykład, planowana kwota na zadanie pod nazwą „Przebudowa drogi powiatowej Zawiercie -Pomrożyce -Parkoszowice -Włodowice – projekt”; jak również kwota na „Przebudowę drogi łączącej Rudniki ze Skałką”, czy wykonanie „Koncepcji przebudowy drogi ulicy Jesionowej w Skałce” oraz „Zakup zamiatarki ulicznej do ciągnika”, czyli zadania, o których mówił w swoim sprawozdaniu burmistrz.
Inną uchwałą podjętą podczas obrad, była uchwała w sprawie podjęcia działań zmierzających do nadania miejscowości Włodowice statusu miasta. W kwestii tej głos zabrała przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych, która powiedziała – Komisja wyraża pozytywną opinię dotyczącą wniesionego przez wójta projektu uchwały […]. Odzyskanie przez Włodowice praw miejskich spowoduje, że gmina zmieni swój status z gminy wiejskiej na gminę miejsko-wiejską. Jest to szansa na dalszy rozwój naszej gminy, i większy prestiż w skali lokalnej i regionalnej […]. 
Odnosząc się do tej samej sprawy, przewodniczący Komisji Finansów powiedział z kolei: - Komisja pozytywnie opiniuje projekt. […] Będzie to szansa na pozyskanie przez gminę dodatkowych środków zewnętrznych. Uzyskanie statusu miasta, nie pociągnie za sobą znaczących skutków finansowych. 
Uchwała w sprawie podjęcia działań zmierzających do nadania miejscowości Włodowice statusu miasta, została przyjęta jednogłośnie „za”.

INNE UCHWAŁY: program opieki zwierząt bezdomnych, i zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład gminy.
Jedną z następnych podjętych przez radę uchwał, i także podjętą 12 głosami „za”, była uchwała w sprawie przyjęcia „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy”. Jak można dowiedzieć się z treści programu, jego zadania priorytetowe to: ograniczenie populacji bezdomnych zwierząt poprzez sterylizację i kastrację, zapewnienie zwierzętom opieki, poszukiwanie nowych właścicieli, zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadku zdarzeń drogowych, wreszcie, edukacja mieszkańców w zakresie opieki nad zwierzętami. Gmina Włodowice będzie realizować obligatoryjną sterylizację lub kastrację w schronisku dla zwierząt prowadzonym przez Mariusza Jurczyka – ul. 1 maja 76 Miedary. Zadaniem wspominanego schroniska będzie też wyłapywanie, przeniesienie i umieszczenie w nim zwierząt bezdomnych.
Rada przyjęła też obligatoryjną uchwałę, w sprawie ustalenia zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy. Treść uchwały mówi m.in., że wysokość średniego miesięcznego dochodu na członka gospodarstwa domowego z okresu 3 kolejnych miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o zawarciu umowy najmu socjalnego lokalu, nie może przekraczać: 100% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym, a 60% w gospodarstwie wieloosobowym. Inaczej wygląda sprawa z wynajmowaniem lokali na czas nieoznaczony. Wówczas to wysokość średniego miesięcznego dochodu na członka gospodarstwa domowego z okresu 3 kolejnych miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o zawarciu umowy najmu, nie może przekraczać: 220% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym a 190% w gospodarstwie wieloosobowym. W uchwale pojawia się informacja, że pierwszeństwo zawarcia umowy lokalu na czas nieoznaczony, oraz umowy najmu lokalu socjalnego przysługuje osobom spełniającym co najmniej jedno z poniższych kryteriów, tj. osobom które: utraciły mieszkanie w wyniku zdarzenia losowego, a więc klęski żywiołowej bądź katastrofy; pozostają bezdomne/jeżeli ich ostatnim miejscem zamieszkania była gmina Włodowice; mieszkają w lokalu, który nie spełnia wymogów lokalu przeznaczonego na pobyt stały ludzi; po upływie terminu umowy najmu utraciły uprawnienia do jego dalszego zajmowania z powodu wspomnianego powyżej kryterium dochodowego; a także są matkami samotnie wychowującymi dzieci, przebywającymi w ośrodkach wsparcia lub schroniskach dla osób bezdomnych.
WSPARCIE GMINY DLA POWIATU W KWESTII CHODNIKÓW
Oprócz tego rada zaakceptowała szereg uchwał na zabezpieczenie środków finansowych dla powiatu, na realizację kilku chodników. I tak, są to chodniki przy ulicy Skarżyckiej i Zamkowej w Morsku, przy ul. Żareckiej we Włodowicach, przy ul. Jurajskiej w Rzędkowicach, przy ul. Górniczej w Rudnikach, przy ul. Skalny Widok w Hucisku, oraz przy ul. Myszkowskiej i przy ul. Żareckiej w Górze Włodowskiej…
Już na sam koniec sesji burmistrz odniósł się jeszcze do uchwały zmiany statusu Włodowic. – […] Zaproszeni do konsultacji w tej sprawie będą mieszańcy wszystkich sołectw. W przyszłości planujemy poprosić państwa o przyjęcie m.in. uchwały w sprawie konsultacji […].  
 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIAAutor komentarza: olaTreść komentarza: nareszcie nie będzie takiego zanieczyszczeniaData dodania komentarza: 31.12.2024, 10:43Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: AdolfTreść komentarza: Jak CMC zwalnia to smuteczek, ale jak inna firma w strefie uruchamia zakład czy planuje inwestycje to jedziecie po nich jak po burej suce. Gdzie sens i logika???Data dodania komentarza: 28.12.2024, 07:01Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama