Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 15 stycznia 2025 19:55
Reklama
Reklama

BOJĄ SIĘ STACJI DEMONTAŻU SAMOCHODÓW

(Szczekociny) Mieszkańcy Szczekocin są wyjątkowo wyczuleni na słowo „ODPADY” od czasu, jak dowiedzieli się, że żyją w obok bomby ekologicznej, zakopanych odpadów na granicy Szczekocin i Bonowic. Są dowody na to, że niebezpieczne substancje już dostają się do rzeki Krztynia, a gleba wokół miejsca, gdzie odpady są zakopane, jest bardzo skażona. Gdy więc zobaczyli ogłoszenie Burmistrza Szczekocin Jacka Lipy, że przy ulicy Przemysłowej ma powstać stacja demontażu samochodów, czyli zakład przerobu i zbierania odpadów, wystraszyli się. Nie chcą pod oknami takiego sąsiedztwa. Petycję do burmistrza, z żądaniem odmowy wydania decyzji środowiskowej dla inwestycji, którą nazywają „szkodliwą dla zdrowia tutejszej społeczności” podpisało ponad 100 osób. Burmistrz Szczekocin Jacek Lipa, który dumny jest z tego, że jest z PiS-u, ma problem, gdyż już przy sprawie odpadów zakopanych w Bonowicach mieszkańcy zarzucali mu, że ukrywał przed nimi zagrożenie, więc i teraz nie darzą go zaufaniem i mówią wprost: „jak burmistrz zgodzi się na to „śmieciowisko” (tak inwestycję nazywają mieszkańcy), to zrobimy referendum. Odwołamy Lipę!”
Podziel się
Oceń

Ten artykuł ukazał się w KZ nr 34 z 26-08-2022:

Zakład przetwarzania  i utylizacji odpadów chce wybudować firma INSTAL-TOR sp. z o.o. ze Szczekocin. Jednym z jej właścicieli i prezesem jest Ryszard Miszczyk. Działki na których ma powstać inwestycja to duży teren, około 2 hektarów przy ulicy Przemysłowej i Mleczarskiej. Widać na niej stare, nieużywane od lat hale spółdzielni inwalidów „Galmet”. Choć ulica nazywa się Przemysłowa i faktycznie zaczyna się od 2 firm produkcyjnych, nowy zakład miałby powstać naprzeciwko bloków mieszkalnych i Spółdzielni Mleczarskiej „Rokitnianka”. Z drugiej strony zaczęło się rozwijać osiedle mieszkaniowe, jest już 5 nowych domów i mają powstać kolejne.
-W poniedziałek spotkaliśmy się z burmistrzem Jackiem Lipą, żeby mu powiedzieć, że sprzeciwiamy się tej inwestycji. Z drugiej strony mamy bombę ekologiczną, odpady zakopane na działkach rodziny Mejer,. Chcieliśmy porozmawiać z burmistrzem, a on powiadomił pana Miszczyka, ten przyszedł z prawnikami. Nie ma naszej zgody dla ŚMIECIOWISKA. W dokumentacji czytamy, że mogą tam być przerabiane materiały wybuchowe, opony, wszystko! Nie ufamy burmistrzowi, bo decyzja ma datę 5 sierpnia, a ogłoszenie, że coś się takiego nam szykuje, pojawiło się na chwilę, powieszone na płocie i zaraz zniknęło. Obawiamy się, że nie będzie się tu dało żyć: hałas, niebezpieczne odpady tuż obok placu zabaw -mówią mieszkańcy, którzy zebrali się ponownie we wtorek. Wcześniej do burmistrza trafiła ich petycja, w której sprzeciwiają się inwestycji. Podpisało się pod nią ponad 100 osób. 
Mieszkańcy są zdeterminowani, żeby zablokować niechcianą inwestycję. Mówią, że jak burmistrz się nie ugnie, urządzą mu referendum. 
Zadzwoniliśmy do burmistrza Jacka Lipy, wysłaliśmy pytanie SMS-em. Nie odpowiedział. Pytamy, czy uwzględni protest mieszkańców przy wydawaniu decyzji środowiskowych dla tej inwestycji. I czy obawia się referendum nad swoim odwołaniem? Niestety burmistrz nie odpowiedział na nasze pytania. 
Ryszard Miszczyk: „niektórym przeszkadza, że chłopak stąd potrafi coś zrobić i myśleć”
Ryszard Miszczyk jest  prezesem i współwłaściciel firmy INSTAL-Tor Bis sp. z o. o. która do Urzędu Miasta i Gminy Szczekociny złożyła wniosek o wydanie decyzji środowiskowych dla przedsięwzięcia „Zakład przetwarzania i zbierania odpadów wraz z infrastrukturą dodatkową w Szczekocinach na działkach 2026/3 i 2026/4”. Postępowanie administracyjne w tej sprawie zostało wszczęte 25 lipca. 5 sierpnia burmistrz Jacek Lipa podpisał „zawiadomienie o wszczęciu postępowania”. Do 9 września mieszkańcy mają czas na składanie uwag, zastrzeżeń. 
Z dokumentacją złożoną do UMiG Szczekociny, zapoznaliśmy się na razie z jej częścią. Zakres planowanej działalności jest następujący:
1. Stacja demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji
2. Punkt zbierania odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne
3. Instalacja do przetwarzania odpadów frakcji gruzu
4. Instalacja do przetwarzania frakcji gleby
5. Instalacja do przetwarzania frakcji wiązek elektrycznych
6. Działalność mechaniki pojazdów
7. Parking.
W rozmowie telefonicznej Ryszard Miszczyk wyjaśnia, zakres i cele planowanej inwestycji: „-Inwestycja nazywa się: „budowa zakładu przetwarzania i zbierania odpadów” ale przede wszystkim ma to być stacja demontażu samochodów. To główna część planowej inwestycji. Kuliliśmy hale dawnego Galmetu, część z nich rozebraliśmy i to są te zwały betonu i gruzu jakie widać od strony ulicy Przemysłowej, od bloków. Te materiały mają być później użyte na utwardzenie terenu. W naszej firmie rodzinnej mamy obecnie 2 stacje diagnostyczne, myjnie samochodowe, gospodarstwo rolne. Firma zajmuje się jednak główne budową instalacji elektrycznych dla kolei, Tauronu. 
Pomysł budowy zakładu demontażu samochodów wziął się stąd, że mamy 2 stacje diagnostyczne i wiem, że wcześniej czy później, zmiany ustawowe są zapowiadane od kilku lat, ale zostaną wprowadzone dużo bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące badań diagnostycznych. Szacuje się, że 20% samochodów jeżdżących po polskich drogach tych badań nie przejdzie i będą musiały być poddane utylizacji. 

-Chcę też zajmować się przetwarzaniem gruzu. A to oznacza pracę kruszarek, urządzeń bardzo hałaśliwych. Jedna taka kruszarka pracuje w Bonowicach, widziałem ją wjeżdżając do Szczekocin. Hałas niesie się daleko. 

Ryszard Miszczyk: „-Dlatego kruszarki, które u nas zajmą się rozdrabnianiem betonu mają pracować w tej hali, która stoi,  a jest najbardziej oddalona od innych firm, jak mleczarnia, bloków czy domów.  W ciągu najbliższych lat ma być budowana obwodnica Szczekocin, Pradeł (ciąg dalszy obwodnicy Zawiercia -red). Będą potrzebne duże ilości materiałów na podbudowę. Dodam, że staramy się też od kilku lat o zgodę na wybudowanie zakładu górniczego, produkującego piasek. Też były w tej sprawie niewielkie protesty, ale liczę, że ta inwestycja powstanie. Dzięki temu kruszywa, piach nie będą na budowę obwodnicy wożone z bardzo dużych odległości. 
Powiem panu tak: niektórych boli to, że chłopak stąd coś potrafi zrobić, myśleć. 
W studium do Planu Zagospodarowania Przestrzennego ten teren jest ujęty jako przemysłowy.  Zawsze były tu zakłady, a jedyne bloki były blokami zakładowymi, dla pracowników np. mleczarni. Błąd, że dopuszczono do zabudowy mieszkaniowej, że powstały nowe domy w bezpośrednim sąsiedztwie przemysłu.”

Do sprawy wrócimy, gdy zapoznamy się z całą dokumentacją planowanej inwestycji. 
Jarosław Mazanek


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIAAutor komentarza: olaTreść komentarza: nareszcie nie będzie takiego zanieczyszczeniaData dodania komentarza: 31.12.2024, 10:43Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama