Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 26 grudnia 2024 05:58
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Otwarcie Jurajskiego Szlaku Pamięci Żołnierzy Parasola w Udorzu

16 lipca odbyło się odsłonięcie pomnika Bolesława Gwiazdy ps. „ORION” w Kozłowie oraz uroczystość otwarcia Jurajskiego Szlaku Pamięci Żołnierzy Parasola w Udorzu. Podczas wydarzeń premiera reprezentował pełnomocnik Wojciech Labuda. Były również legendy solidarności Andrzej Gwiazda z małżonką. Uroczystość w Udorzu rozpoczęła się Mszą Św. Z udziałem oficjalnych delegacji, pocztów sztandarowych, harcerzy i mieszkańców.
Podziel się
Oceń

Pod przewodnictwem Orkiestry Wojskowej z Bytomia i Kompanii Honorowej Wojska Polskiego - Garnizon Kraków wszyscy udali się pod Pomnik poświęcony pamięci Żołnierzy Batalionu Parasol do wąwozu, który 11 lipca 1944r. był miejscem potyczki żołnierzy „Parasola” z niemiecką żandarmerią tzw. MOT-ZUG-iem.

Minutą ciszy uczczono pamięć pomordowanych, odczytany został Apel Pamięci, delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Żołnierze z Kompanii Honorowej Wojska Polskiego oddali na część pomordowanych salwę honorową.

O pomyśle wytyczenia szlaku mówił Starosta Zawierciański Paweł Sokół

Jurajski Szlak Pamięci Żołnierzy "Parasola" stanowi upamiętnienie bohaterów z warszawskiego Batalionu "Parasol", którzy po nieudanym zamachu na gen. Wilhelma Koppego, wyższego dowódcę SS i policji w Generalnym Gubernatorstwie, odpowiedzialnego za zbrodnie na Narodzie Polskim - zginęli lub zostali aresztowani i następnie zabici podczas odskoku z Krakowa w Udorzu – w wąwozie, w którym właśnie się znajdujemy. Wydarzenia te miały miejsce 11 lipca 1944r.

Szlak upamiętnia bohaterską walkę młodych ludzi, a przebiega trasą odskoku od Udorza, gdzie miała miejsce potyczka z Niemcami, do stacji kolejowej w Kozłowie w powiecie miechowskim (woj. małopolskie) - skąd pozostali przy życiu młodzi żołnierze z Batalionu AK, ewakuowali się do Warszawy. Składa się on ze szlaku głównego z Udorza do Kozłowa (22,3 km) oraz szlaku pobocznego: Szlaku Edukacyjnego tzw. Pętli Zety, która liczy ok. 8,3 km. Idea wytyczenia i rozpropagowania historycznego szlaku tematycznego Jurajskiego Szlaku Pamięci Żołnierzy "Parasola" zrodziła się kilka lat temu. Mając na uwadze, jak pamięć tamtych dni bliska jest mieszkańcom Udorza i okolicznych miejscowości, analizując dokładnie trasę odskoku – o której dość szczegółowo pisał Piotr Stachiewicz w książce „Akcja Koppe” uznałem, że wytyczenia tego szlaku byłoby utrwaleniem w pamięci potomnych tych wydarzeń i sposobem na ich rozpowszechnienie – lekcją historii w terenie. Jestem szczęśliwy, że dziś, dzięki wparciu Fundacji PGNiG – programu grantowego „Rozgrzewamy Polskie Serca” oraz dzięki wsparciu Kancelarii Premiera RP spotykamy się, otwierając „Jurajski Szlak Pamięci Żołnierzy Parasola” – turystyczno-historyczną drogę z Udorza do Kozłowa.

Szlak został wytyczony przez uprawniony zespół znakarski pod kierunkiem Władysława Szwacińskiego, wiceprezesa PTTK- Oddział Zawiercie.

Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: Pełnomocnik Premiera RP Wojciech Labuda, Posłowie na Sejm RP Waldemar Andzel i Robert Warwas, Łukasz Smółka – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, ppor. Ryszard Świeboda – reprezentujący Zarząd Okręgu Śląskiego Światowego Związku Żołnierzy AK, Wicestarosta Zawierciański Paweł Sokół, Wójt Gminy Kozłów Jan Zbigniew Basa, Wójt Gminy Żarnowiec Grzegorz Scelina.

W uroczystości uczestniczyła Zastępca Prezydenta Zawiercia Małgorzata Benc oraz Maria Witek - autorka upamiętnień w Udorzy i Kozłowie.

Oprócz tego można było zobaczyć Rekonstrukcji Historycznej Wydarzeń z dnia 11 lipca 1944r. w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych:

RH 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK, GRH Die Walküre, SRH Wrzesień '39 i Światowego Związku Żołnierzy AK Koło Olkusz.

W rekonstrukcji wzięły udział zabytkowe samochody z Muzeum Pojazdów Militarnych w Częstochowie oraz Apogeum Film.

Rekonstrukcja wydarzeń zrealizowana została przez Światowy Związek Żołnierzy AK – Koło Olkusz dzięki wsparciu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania pn.: „Wierni przysiędze AK – pamięci Bolesława Gwiazdy i członków Batalionu AK „Parasol”, którzy zginęli podczas odskoku pod Udorzem”. KU


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: oloTreść komentarza: ale co złego zrobiła Ania Rybicka? tutaj to już raczej przesadziliście. Wygląda to tak, jakby wskazywała, lekko ironicznie, temu "Patryk Ka", że Bartosz jest z Zawiercia (wiec po co wysyłać go do Kanady)Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:44Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: XyzTreść komentarza: Zawierciański SOR to patologia i piszę to jako mieszkaniec Zawiercia, który miał do czynienia z nikiData dodania komentarza: 20.12.2024, 01:01Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: RealTreść komentarza: Precz z hejtem. Internetowi hejterzy to tchórze. Za maską internetu obrażają. Tylko to potrafią - taka forma dowartościowania się.Data dodania komentarza: 19.12.2024, 20:49Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: Anna KowalskaTreść komentarza: Świetny artykuł! Umowy o dzieło często są mylone z umowami zlecenia, co powoduje wiele niejasności dla freelancerów. Warto wiedzieć, że można wystawiać faktury VAT bez własnej firmy, co znacznie ułatwia prowadzenie działalności. Polecam przeczytać więcej na ten temat tutaj: https://freelancehunt.com/pl/blog/jak-wystawic-fakture-vat-bez-wlasnej-firmy/Data dodania komentarza: 16.12.2024, 11:47Źródło komentarza: Nowe przepisy mają zmienić sytuację, w jakiej znaleźli się ludzie zatrudnieni przez platformy cyfrowe. Wprowadzają domniemanie stosunku pracyAutor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!
Reklama
Reklama