(Giebło) Lokalna Grupa Działania „Perła Jury”, to stowarzyszenie, które wielokrotnie udowadniało, że działanie na wsi ma sens. 29 sierpnia podczas dożynek w Gieble rozstrzygnięto konkurs dla młodzieży organizowany przez tę właśnie organizację. Telewizory, laptopy, atrakcyjne wyjazdy – to tylko niektóre z nagród dla laureatów.
- Zwyciężczynią finału konkursu „Razem z LGD Perła Jury zmieniamy oblicza naszych gmin” została uczennica I klasy Liceum Ogólnokształcącego – Magdalena Pałka z Rokitna. Laureatka wygrała wyjazd do siedziby Parlamentu Europejskiego w Brukseli i 42-calowy telewizor cyfrowy – relacjonuje Andrzej Kotulecki, wiceprezes zarządu LGD Perła Jury.
By zdobyć cenne nagrody trzeba było wykazać się szeroką wiedzą z zakresu funkcjonowania Unii Europejskiej, województwa śląskiego, powiatu zawierciańskiego, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i LGD „Perła Jury”. Nie było łatwo.
- Magda z pięciu pytań odpowiedziała na cztery wygrywając konkurs i zdobywając główne nagrody ufundowane przez poseł do Parlamentu Europejskiego, Małgorzatę Handzlik (PO) oraz nasze stowarzyszenie – dodaje Kotulecki.
Za zajęcie drugiego i trzeciego miejsca Anna Pilniak z Łanów Wielkich (gm. Żarnowiec) i Joanna Lepiarczyk z Pilicy otrzymały laptopy zakupione przez Stanisława Gmitruka dyrektora Dyrekcji Regionalnej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Częstochowie oraz przez Starostwo Powiatowe w Zawierciu.
Kolejne miejsca przypadły Malwinie Janosce z Rzędkowic w (gm. Włodowice) oraz Krzysztofowi Bidzińskiemu z Podzamcza (nagrodą były rowery turystyczne od Stanisława Dąbrowy i Jarosława Ciszewskiego).
Najmłodsza uczestniczka finału Katarzyna Cembrzyna (uczennica VI klasy Szkoły Podstawowej w Kroczycach) zajęła szóste miejsce, otrzymując telefon komórkowy ufundowany przez wiceprezesa Śląskiej Izby Rolniczej Jana Grelę i plecak od Ośrodka Doradztwa Rolniczego z Częstochowy.
By trafić do ścisłego finału zawodnicy musieli wykazać się niezwykłą wyobraźnią i napisać projekt, który mówiłby o tym, jak dzięki środkom unijnym można uatrakcyjnić ich miejsca zamieszkania. Dzieci miały różne pomysły od powstania kolejki linowej nad najpiękniejszymi terenami Jury począwszy na szkółkach niedzielnych skończywszy. Choć nie wszystkie te projekty zostaną wykorzystane, na pewno akcje takie jak ta nauczą młodzież z małych miejscowości, że warto być aktywnym. (mpp)
Napisz komentarz
Komentarze